Diecezje
Pożegnano śp. ks. Juliana Gronka
W Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu duchowieństwo i wierni diecezji świdnickiej oraz legnickiej modlili się w intencji śp. ks. Juliana Gronka. Mszy św. żałobnej, odprawionej 15 czerwca, przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk. Zmarły kapłan przez wiele lat posługiwał duszpastersko w Wałbrzychu.
Bp Stepnowski: pielgrzymka to okazja do dawania świadectwa wiary i niesienia nadziei
Pielgrzymka jest „doskonałą okazją do wypełnienia misyjnego zadania” oraz świadectwem obecności Boga w świecie – napisał bp Janusz Stepnowski w liście pasterskim przed 42. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę. Biskup zachęca szczególnie młodych do podjęcia pielgrzymiego trudu, a wszystkich wiernych prosi o modlitwę za diecezję, Ojczyznę i pokój na świecie. List zostanie odczytany w parafiach diecezji łomżyńskiej.
Ulicami Sosnowca przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny
Ulicami Sosnowca w najbliższą niedzielę 21 czerwca przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło: „Dzieci naszą nadzieją”.
Już w sobotę finał Konkursu „Aktywna Parafia” 2026 w Warszawie
Już w sobotę 20 czerwca w Warszawie odbędzie się finał VI edycji ogólnopolskiego Konkursu „Aktywna Parafia”. Inicjatywa organizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną ma na celu promocję wspólnot parafialnych, które poprzez działalność duszpasterską, charytatywną, społeczną, edukacyjną, sportową czy ekologiczną budują żywe i zaangażowane środowiska lokalne. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem abp. Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Kielce: prapremiera „Piety XXI” Piotra Barszczowskiego podczas Sacroexpo
– „Pieta XXI wieku” rozgrywa się dokładnie w roku 2026 – mówił Piotr Franciszek Barszczowski podczas prapremiery swojego dzieła pierwszego dnia Sacroexpo w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. biskupi kieleccy i krytycy sztuki. Praca została wykonana w autorskiej technice neowitrażu, łączącej makro- i mikrofotografię.
Kard. Ryś do świętujących 30-lecie kapłaństwa: Dziękujmy za Bożą wierność
– Te trzydzieści lat było trzydziestoma latami wierności Boga. Bóg był Wam wierny i dlatego jesteście kapłanami. Mówimy, że to jest dzień dziękczynienia. Oczywiście ludzie są Wam wdzięczni, Kościół Wam jest wdzięczny, ale Wy zwróćcie się ku tej wdzięczności podstawowej, którą jest wdzięczność wobec Boga – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w parafii św. Antoniego z Padwy w Krakowie-Bronowicach Małych, odprawionej wraz z księżmi przeżywającymi jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich.
Ogólnopolski i polonijny konkurs ku czci św. Maksymiliana Kolbego
Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu ogłosiła ogólnopolski i polonijny konkurs literacko-muzyczny związany z planowanym ustanowieniem miejscowego kościoła sanktuarium św. Maksymiliana. Uczestnicy mogą zgłaszać prace w dziesięciu kategoriach, a łączna pula nagród obejmuje m.in. wyróżnienia pieniężne do 2 tys. zł.
Bp Ważny podsumował peregrynację obrazu MB Częstochowskiej
Uroczystym aktem dziękczynienia i zawierzenia zakończył się III etap nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji sosnowieckiej. Podczas Mszy św. sprawowanej 14 czerwca w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu bp Artur Ważny podsumował miesiące peregrynacji, dziękując za duchowe owoce nawiedzenia i powierzając diecezję opiece Matki Bożej Jasnogórskiej.
Gorzów Wlkp.: 40 lat pracy misyjnej s. Bachalskiej w Tanzanii
Pracująca od 1986 r. w Tanzanii s. Cecylia Bachalska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki spotkała się 15 czerwca z uczniami Zespołu Kształcenia Specjalnego (ZKS) nr 1 im. Karola Wojtyły w Gorzowie Wielkopolskim. Misjonarka opowiadała o blisko 40 latach posługi w Afryce, życiu mieszkańców Tanzanii oraz miejscowej kulturze i tradycjach.
Kard. Ryś do laureatów konkursów biblijnych: czytając Pismo Święte, trzeba nauczyć się słuchać
Można przeczytać całe Pismo Święte od początku do końca i nie usłyszeć Boga, który do mnie przez nie mówi. Bardzo ważne jest, żeby czytając, nauczyć się słuchać. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy – podkreślił kard. Grzegorz Ryś podczas wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych i współorganizowanych przez Archidiecezję Krakowską, które odbyło się na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Krakowie.


