Diecezje
Metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś „Człowiekiem Roku” 2025
Metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś został uhonorowany tytułem „Człowieka Roku” 2025 w „uznaniu za kształtowanie postaw wzajemnego szacunku, tolerancji i odpowiedzialności za drugiego człowieka, konsekwentne budowanie dobra wspólnego, tworzenie i umacnianie pokoju, dialogu pomiędzy religiami, narodami oraz wspólnotami, a także odważne łączenie duchowości z troską o losy zwykłych ludzi w ogarniętym konfliktami świecie”. Uroczysta gala wręczenia odbyła się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Prymas Polski o odwadze wybierania pokoju i miłosierdzia
Siła, dzięki której Chrystus zmartwychwstał, jest całkowicie pozbawiona przemocy – mówił za papieżem Leonem XIV abp Wojciech Polak przypominając, że prawdziwa odwaga to wybierać miłosierdzie zamiast zemsty i pokój zamiast wojny. Prymas Polski spotkał się 16 kwietnia z młodzieżą zaangażowaną w projekt upamiętniający ks. Jana Szlachtę – męczennika II wojny światowej.
Bielsko-Biała – startują XX Mistrzostwa Polski Księży w futsalu
Rozpoczynają się XX Mistrzostwa Polski Księży w piłce nożnej halowej, których gospodarzem jest diecezja bielsko-żywiecka. Turniej odbędzie się w dniach 16–18 kwietnia 2026 r., a rozgrywki zaplanowano w halach w Bielsku-Białej, Łodygowicach, Wilkowicach oraz Węgierskiej Górce.
Kielce – Pro Ecclessia et Pontifice dla zasłużonych pracownic Caritas kieleckiej i Towarzystwa Pomocy im św Brata Alberta
Urszula Jarosz i Teresa Brzeska otrzymały dzisiaj z rąk biskupa kieleckiego papieskie medale Pro Ecclesia et Pontfice. Wręczenie nastąpiło podczas Mszy św. w intencji dzieł Caritas kieleckiej, z okazji trwającego 82. Tygodnia Miłosierdzia.
Bp Greger: kapłaństwo zaczyna się od słuchania Boga
– Kapłaństwo jest przede wszystkim słuchaniem Boga i prowadzeniem innych Jego drogami – przypomniał bp Piotr Greger podczas jubileuszowej Mszy św. sprawowanej 16 kwietnia w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. Eucharystia była dziękczynieniem za wieloletnią posługę dwóch kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej: ks. prałata Antoniego Kulawika, obchodzącego 60-lecie święceń, oraz ks. kanonika Tadeusza Nowoka, świętującego 50-lecie kapłaństwa.
Stołeczny Konserwator Zabytków wstrzymał budowę w parafii św. Barbary
Budowa Nowego Domu Parafialnego warszawskiej parafii św. Barbary została zablokowana przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, który skierował również zawiadomienie do prokuratury w sprawie badań archeologicznych zakończonych 2 lata temu. “W naszej ocenie decyzja Stołecznego Konserwatora Zabytków jest niezrozumiała i podważa zasadę zaufania do instytucji publicznych” – mówi KAI Monika Sarnecka, rzecznik parafii św. Barbary.
Kielce – pełna sala podczas sympozjum o Dilexit te, zainspirowanego nauczaniem Leona XIV
„Inspiracje płynące z adhortacji Ojca Świętego Leona XIV Dilexit te” – to tytuł sympozjum, na które zaprosiła dzisiaj Caritas Diecezji Kieleckiej w Tygodniu Miłosierdzia, aby podjąć naukową refleksję nad ideą chrześcijańskiego miłosierdzia i jej współczesnymi formami realizacji, w kontekście zadań i celów wyznaczanych przez Kościół.
Na ratunek piekarnikowi – zabytkowi grozi zawalanie
„Prawdę mówiąc, musimy w tym konkretnym przypadku mówić o pracach ratunkowych, bowiem komin piekarnika wymaga wzmocnienia konstrukcji, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo tego fragmentu budowli” – powiedział diecezjalny konserwator zabytków ks. Michał Krawczyk, odnosząc się do stanu tzw. piekarnika na terenie klasztoru ojców bernardynów w Radomiu. Obiektowi grozi zawalenie.
Kard. Stanisław Dziwisz napisał list do Leona XIV
„Ojcze Święty, wszyscy pozostajemy wierni Waszej Świątobliwości, z oddaniem i posłuszeństwem wspierając wszelkie wysiłki, jakie podejmuje Wasza Świątobliwość, aby nieść pokój i głosić orędzie Chrystusa wszystkim ludziom na świecie” – w liście wsparcia skierowanym do Ojca Świętego Leona XIV napisał kard. Stanisław Dziwisz.
Ks. prof. Michał Heller: irracjonalność, czyli świat w punkcie zwrotnym
Światu zagraża irracjonalność, a teraz jesteśmy w punkcie zwrotnym – podkreśla w rozmowie z KAI ks. prof. Michał Heller, dodając, że nauka i religia mogą się zjednoczyć w obronie racjonalności. „Myślę, że Pan Bóg ma poczucie humoru i chyba czasem się uśmiecha, słuchając rozmaitych modlitw czy praktyk religijnych i to zarówno ludzi najprostszych, jak i wyrafinowanych teologów” – mówi filozof i kosmolog.


