Diecezje
Gotyk w Karpatach – wielka wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wyjątkową wystawę prezentującą sztukę gotycką w obrębie Karpat. Jest to pierwsza próba łącznego przedstawienia sztuki schyłku średniowiecza we wszystkich krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Uroczyste obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
W intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej modlono się podczas Msy św. w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu. Eucharystii przewodniczył proboszcz kołobrzeskiej bazyliki ks. dr Andrzej Pawłowski. Dalsze uroczystości odbyły się na Skwerze Pionierów przy symbolicznych dębach katyńskich.
Ks. Prawica bohaterem kolejnego filmu animowanego z cyklu „Misyjni Superbohaterzy”
– Kochał Zambię jak swoją ojczyznę. Chciał w niej zostać. Żył duchem misyjnym – mówił ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, po premierze nowego filmu animowanego z cyklu „Misyjni Superbohaterzy”. Jego bohaterem jest ks. Marceli Prawica – „legenda afrykańskich misji”.
Łódź: spotkanie członków Niezależnej Komisji Historycznej z kard. Krajewskim
Pierwsze spotkanie przewodniczącego Niezależnej Komisji Historycznej do spraw zbadania nadużyć seksualnych w Archidiecezji Łódzkiej w okresie od 1945 r. z kard. Konradem Krajewskim odbyło się 3 dni po ingresie, czyli 31 marca 2026 r. Z kolei 10 kwietnia 2026 r. odbyło się robocze spotkanie całej Komisji z nowym ordynariuszem łódzkim.
Skarżyska Ostra Brama: rekolekcje kapłańskie jako powrót do źródeł
– Istnieje potrzeba, abyśmy ponownie zachwycili się swoim kapłaństwem – mówił ks. prał. dr Eugeniusz Derdziuk – egzorcysta i kustosz sanktuarium w Krasnobrodzie, który w dniach 8-10 kwietnia głosił rekolekcje dla księży. Odbywały się one pod hasłem: „Kapłaństwo jako Boży dar”, zaś ich miejscem było Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Bp Solarczyk: prosimy Boga o chwałę nieba dla zmarłych w katastrofie smoleńskiej
Biskup Marek Solarczyk modlił się w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Stanisława w Radomiu z racji 16. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Oficjalne obchody miały miejsce przy tablicy upamiętniającej ofiary tragedii i przed pomnikiem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Kielce: Spotkanie autorskie z nuncjuszem apostolskim w krajach afrykańskich
O misji dyplomaty watykańskiego, o specyfice posługi w krajach afrykańskich oraz o autorskich książkach – o tym wszystkim będzie można posłuchać podczas spotkania z abp. Henrykiem M. Jagodzińskim – nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki, Lesotho, Eswatini, Botswanie oraz Namibii, które odbędzie się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, 27 kwietnia.
Abp Przybylski: dziękuję, że z wiarą obchodzicie te tajemnice wydarzeń katyńskich i smoleńskich
W Katowicach modlono się w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w 86. rocznicę mordu na polskich oficerach. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Przybylskiego, metropolity katowickiego, w parafii wojskowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.
Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
Biskup elbląski Wojciech Skibicki przewodniczył Mszy świętej w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Elblągu w 16. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojsko oraz mieszkańcy miasta.
„Będziesz miłował…” – komiks o powstańczych przeżyciach kard. Wyszyńskiego
„Będziesz miłował. Powstańcze losy księdza Wyszyńskiego” to komiksowa opowieść o wojennych przeżyciach przyszłego Prymasa, związanych z jego pobytem w podwarszawskich Laskach. Ten trudny czas obcowania z cierpieniem i śmiercią wpłynął – jak sam wspominał – na jego dalszą posługę kapłańską. Patronat honorowy nad publikacją objął metropolita warszawski abp Adrian Galbas, który w słowie wstępnym wyraża nadzieję, że lektura pomoże im lepiej poznać postać kard. Wyszyńskiego a także naśladować go w codziennym praktykowaniu przykazania miłości.


