Diecezje
Bytów: parafia organizuje kurs samoobrony dla kobiet
Parafia św. Katarzyny w Bytowie przełamuje schematy, zapraszając kobiety na warsztaty z samoobrony, które odbędą się 11 kwietnia. Inicjatywa ma na celu nie tylko promocję troski o sprawność fizyczną, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kobiet. Zajęcia odbędą się w całkowicie kobiecym gronie, aby zapewnić pełen komfort i swobodną atmosferę. Co więcej, organizatorzy zapewniają, że kwestie finansowe nie będą dla nikogo barierą wzięcia udziału w szkoleniu.
W Niedzielę Miłosierdzia przejdzie Droga Światła
W Niedzielę Miłosierdzia ulicami Zielonej Góry po raz drugi przejdzie Droga Światła, której będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński. To inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W tym roku wędrówce będą towarzyszyć relikwie św. Franciszka z Asyżu oraz św. Stanisława Kostki.
Łagiewniki: W Święto Miłosierdzia zostanie poświęcony dzwon dla sanktuarium w Wilnie
W przypadające w niedzielę 12 kwietnia Święto Miłosierdzia, głównej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przewodniczyć będzie kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski. Podczas tej Mszy św. transmitowanej w TVP1 zostanie poświęcony Dzwon Nadziei dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie.
Góralska banderia konna – w drodze do Emaus
Ponad 40 jeźdźców z banderii konnej wyruszyło w lany poniedziałek 6 kwietnia z Klikuszowej koło Nowego Targu do Morawczyny niedaleko Ludźmierza w góralskiej procesji z Chrystusem Zmartwychwstałym – w drodze do Emaus. Na jednym z koni podążał, trzymając w ręku wielki drewniany krzyż, ks. prałat Władysław Zązel.
Kard. Ryś: wiele by się zmieniło w Kościele, gdybyśmy wypracowali kulturę przyjęcia
– Tylko wtedy, kiedy człowiekowi towarzyszysz, słuchając go, on się czuje przez Ciebie przyjęty. Wiele by się zmieniło w naszym Kościele, gdybyśmy wypracowali taką właśnie kulturę przyjęcia – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas tradycyjnego odpustu Emaus w parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.
700 osób z całej Polski wystartowało w Biegu do Pustego Grobu
W Poniedziałek Wielkanocny prawie 700 osób wystartowało w Nowej Soli w XII Biegu do Pustego Grobu. Zanim uczestnicy wystartowali w 10 km biegu, modlili się wspólnie z bp. Tadeuszem Lityńskim o pokój na świecie.
Abp Szal: pusty grób to pierwszy znak Chrystusa Zmartwychwstałego
– Pusty grób to pierwszy znak Chrystusa Zmartwychwstałego – powiedział abp Adam Szal w Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia 2026 r., podczas homilii w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie (dekanat Łańcut). Był to drugi dzień wizytacji kanonicznej, która odbywa się zgodnie z kan. 396 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Suków k. Kielc – męska procesja Emaus uczciła Poniedziałek Wielkanocny
Męska procesja Emaus, od ok. stu lat wyruszająca o poranku w Poniedziałek Wielkanocny po terenie parafii, także i w tym roku uczciła na pielgrzymim szlaku Zmartwychwstanie i spotkanie Jezusa z uczniami na drodze do Emaus. Wydarzenie zakończyła Msza św. w sukowskim kościele pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.
Rektor seminarium w Płocku: wierność Jezusowi w wielkich próbach zaczyna się w prostych wyborach
Zobowiązująca karta historii naszej diecezji, którą zapisali nasi Błogosławieni Pasterze Męczennicy, pokazuje, że wierność Jezusowi w chwilach nadzwyczajnych prób zaczyna się od wierności w małych sprawach naszej codzienności – napisał ks. prał. dr Marek Jarosz w liście odczytanym wiernym w Poniedziałek Wielkanocny. Nawiązując do postawy płockich biskupów męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, Rektor płockiego seminarium przypomniał, że nawet w obliczu największego zła, to nie wojna i odwet, lecz wierność Chrystusowi jest naszą powinnością.
Rektor UPJPII na Wielkanoc: Kościół ma żyć w nas
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skierował do wiernych specjalny list na drugi dzień Świąt Wielkanocnych. – Mamy się w nim odnaleźć i wziąć za niego odpowiedzialność: za jego przyszłość, rozwój i życie wiary. Jesteśmy tym samym zobowiązani, aby Kościół odnaleźć także w sobie, bo Kościół ma żyć w nas – pisze w nim ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.


