Diecezje

03 kwietnia 2026 | 00:48

Bp Włodarczyk: codziennie mogę wspinać się na szczyt, jakim jest Eucharystia

– Codziennie mogę wspinać się na szczyt, jakim jest Eucharystia – mówił bp Krzysztof Włodarczyk w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Sanktuarium Świętej Rity w Bydgoszczy.

02 kwietnia 2026 | 22:43

Bp Wątroba: Eucharystia powinna nas prowadzić do odkrycia kapłańskiej misji każdego z nas

– Eucharystia powinna nas prowadzić do odkrycia kapłańskiej misji Ludu Bożego, kapłańskiej misji każdego z nas – powiedział Biskup Rzeszowski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2026 r. Podczas uroczystej liturgii Wielkiego Czwartku w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wierni zostali zaproszeni do refleksji nad tajemnicą Eucharystii, kapłaństwa oraz powołania całego Ludu Bożego do udziału w misji Chrystusa.

02 kwietnia 2026 | 22:23

Bp Arkadiusz Okroj przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze

Bp Arkadiusz Okroj przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze. We Mszy św. uczestniczyli kapłani, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne i wierni świeccy. Posługę muzyczną pełniła Schola Cathedralis Thorunensis pod dyrekcją Dawida Wesołowskiego.

02 kwietnia 2026 | 22:06

Bp Muskus: codziennie wybieramy między gestem Jezusa umywającego nogi uczniom a gestem Piłata umywającego swoje ręce

– Istnieją dwa gesty, między którymi codziennie wybieramy: gest Jezusa, który klęka przed drugim człowiekiem by obmyć mu nogi, i gest Piłata, który umywa własne ręce, by wyrazić obojętność wobec losu Skazańca – mówił bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele serafitek w Krakowie. Podkreślał, że jest to wybór, który definiuje nasze chrześcijaństwo.

02 kwietnia 2026 | 22:00

Bp Chudzio: Chrystus jest cały i żywy pod postaciami eucharystycznymi

– Chrystus jest cały i żywy pod postaciami eucharystycznymi. Obecność ta jest całkowita i trwała, dopóki trwają postacie eucharystyczne, postacie chleba i wina – mówił w Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2026 r., bp Krzysztof Chudzio w homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Wierni Kościoła Katolickiego rozpoczęli obchody Triduum Paschalnego.

02 kwietnia 2026 | 21:55

Bp Musioł: Przejmijmy się lekcją Wieczernika

„Wielki Czwartek jest wezwaniem do nowego odkrycia i umiłowania Eucharystii oraz do obudzenia w sobie głodu Boga” – mówił bp Waldemar Musioł podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze opolskiej.

02 kwietnia 2026 | 21:43

Kalisz: bp Bryl przewodniczył w katedrze Mszy Wieczerzy Pańskiej

Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. –  Chrystus pragnie, aby ci którzy Go przyjmują w eucharystycznych postaciach chleba i wina stawali się Jego żywą obecnością w świecie spragnionym miłości, dobroci, w świecie wołającym o pokój, zgodę i pojednanie – mówił w homilii ks. prał. Adam Modliński.

02 kwietnia 2026 | 21:34

Bp Nitkiewicz: Miłość Chrystusa jest miłością totalną, wszechogarniającą, bezwarunkową

W czwartkowy wieczór, w atmosferze skupienia i modlitwy, w bazylice katedralnej w Sandomierzu zgromadzili się wierni, by uczestniczyć w jednej z najważniejszych liturgii w roku – Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczynającej Triduum Paschalne. Eucharystii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Przy ołtarzu towarzyszyli mu kapłani pracujący w kurii diecezjalnej oraz duszpasterze posługujący w parafii katedralnej.

02 kwietnia 2026 | 20:22

Wrocław: bp Małyga o drodze od „teraz” do „później” podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej

Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Maciej Małyga. W liturgii uczestniczyli także inni biskupi wrocławskiej oraz kapłani archidiecezji. Zgodnie z tradycją Wielkiego Czwartku, hierarcha dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom, nawiązując do gestu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy.

02 kwietnia 2026 | 20:18

Bp Milewski do kapłanów: wracajcie do Wieczernika waszego powołania i strzeżcie kapłańskiego braterstwa

Regularny powrót do „pierwotnej miłości”, z której zrodziło się kapłańskie powołanie, troska o osobistą modlitwę i wzajemne wsparcie między księżmi – to główne przesłanie homilii, którą podczas Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej w Płocku wygłosił biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Liturgii przewodniczył bp Szymon Stułkowski. Eucharystię koncelebrowali także bp Mirosław Milewski, bp Roman Marcinkowski oraz kapłani diecezjalni i zakonni. – Jak co roku wracamy dziś do płockiej katedry, naszego „Nazaretu”, gdzie rozpoczęła się dla nas kapłańska droga. To jest nasz duchowy dom, w którym zrodziliśmy się do służby Kościołowi – powiedział w homilii bp Milewski.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.