Diecezje
Kard. Nycz: Święto Dziękczynienia skłania nas ku budowaniu pokoju i pojednania
– Nadszedł czas na kolejny krok w pojednaniu polsko-ukraińskim, warto też pomyśleć jak budować pojednanie w naszej bardzo podzielonej ojczyźnie – deklaruje kard. Kazimierz Nycz z okazji zbliżającego się Święta Dziękczynienia. Odbędzie się on w Warszawie w sobotę 3 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.
Kilka tysięcy wiernych w ramach XXVI Pielgrzymki Sursum Corda
Pod hasłem „Wznoszę swe oczy ku górom” kilka tysięcy pątników wzięło udział w sobotę 3 czerwca w XXVI Pielgrzymce Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza, na pamiątkę przejazdu tą trasą w 1997 r. papieża Jana Pawła II.
Dziękczynienie za patrona polskiego harcerstwa
– Wpatrzeni w przykład bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego zawierzmy mu teraźniejszość i przyszłość harcerstwa polskiego – zachęcał harcerzy i skautów, podczas Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Eucharystia była głównym punktem pierwszego dnia obchodów Dnia Dziękczynienia, których kulminacją będzie jutrzejsze wprowadzenie relikwii dh. Wicka, jak bł. Stefana Frelichowskiego nazywają harcerze, do Świątyni Opatrzności Bożej.
Z Placu Piłsudskiego wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. ks. Frelichowskiego
Punktualnie o godz. 8.00 ze stołecznego placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Grupa około 250 pielgrzymów przejdzie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności w Wilanowie, gdzie w południe odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii Patrona Polskich harcerzy.
Studzieniczna: XXIV Pielgrzymka Leśników
Potrzeba Boga umieścić w centrum życia – wskazał bp Jerzy Mazur uczestnikom XXIV Pielgrzymki Leśników przybywających do Sanktuarium w Studzienicznej. W sanktuarium zgromadzili się leśnicy wraz ze swoimi rodzinami.
Nowoczesne oblicza sztuki sakralnej podczas tegorocznej edycji Sacroexpo
Wystawa Sacroexpo to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów, jak organy, konfesjonały i akcesoria liturgiczne – po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni, od 19 do 21 czerwca, wypełnią dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, a kilkadziesiąt z nich będzie można wylicytować. Podczas Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów swoją ofertę przedstawi ok. 160 firm z kilkunastu krajów.
Diecezja płocka ma trzech nowych kapłanów
Nie ustrzeżecie się błędów, takie jest życie, ale trzymajcie się Bożej mądrości, ona was poprowadzi – powiedział bp Szymon Stułkowski do trzech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, którym podczas Eucharystii w bazylice katedralnej udzielone zostały święcenia kapłańskie. Były to pierwsze święcenia kapłańskie, których udzielił on jako biskup płocki. W katedrze towarzyszyli mu: bp David Tencer OFM Cap., Słowak – biskup diecezji Rejkiawik w Islandii i biskup pomocniczy w Płocku Mirosław Milewski.
33. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych
Pod hasłem „Pomagając innym, pomagam sobie” na Jasnej Górze trwają 33. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych. Obok modlitwy zaplanowano mitingi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami, których zaplanowano aż 9, w tym m.in. dla anonimowych narkomanów, przemocowców, hazardzistów czy dłużników. Jasnogórskie spotkania są największym w Polsce zjazdem ludzi uzależnionych, ich rodzin oraz tych, którzy pragną wspierać „dźwigających się” z choroby.
Dzieci pierwszokomunijne pielgrzymowały do Sokółki
Blisko 600 dzieci pierwszokomunijnych wraz z rodzicami i katechetami, tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca, pielgrzymowało do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Podczas tegorocznej pielgrzymki obchodzony był podwójny jubileusz – 10-lecia Pielgrzymki Dzieci Pierwszokomunijnych oraz 15-lecia Cudu Eucharystycznego w Sokółce.
Diecezjalny Dzień Dziecka w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie
„Bądźmy razem!” – pod takim hasłem 3 czerwca odbył się XI. Diecezjalny Dzień Dziecka w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. dzieci.


