Diecezje
Koszalin: upamiętnienie wizyty św. Jana Pawła II
W 32. rocznicę wizyty papieża Polaka w koszalińskiej katedrze Mszy św. i Różańcowi przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. Na uroczystości obchodzonej w koszalińskiej katedrze 1 czerwca – dokładnie po 32 latach wizyty w tym miejscu św. Jana Pawła II – obecni byli przedstawiciele różnych stanów życia, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele samorządu, harcerstwa, Żywego Różańca.
Dr Szpytma: Trudno znaleźć lepiej udokumentowaną historię ratowania Żydów, niż ta dokonana przez Ulmów
Pod hasłem „Od Markowej do Watykanu” odbyło się spotkanie z dr. Mateuszem Szpytmą, wiceprezesem IPN. Wydarzenie miało miejsce dziś w sali widowiskowej w podziemiach kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie. Historyk pochodzący z Markowej i spokrewniony z rodziną Ulmów opowiedział o swojej drodze do odkrywania ich tragicznych losów oraz upowszechniania tych dziejów w kraju i za granicą.
Kard. Lazarus You Heung-Sik: Seminarium to nie fabryka produkująca księży
– Seminarium to jest miejsce, gdzie młodzi ludzie uczą się iść za Jezusem. Seminarium to nie jest fabryka, która produkuje księży – powiedział kard. Lazarus You Heung-Sik do kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Bp Stułkowski: Chrystus Najwyższy Kapłan przyszedł, żeby nas ratować
Chrystus Najwyższy Kapłan przyszedł, żeby nas ratować – powiedział bp Szymon Stułkowski w liturgiczne święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w parafii Rościszewo (diecezja płocka). Podczas wizytacji parafii udzielił osobom chorym i starszym sakramentu namaszczenia chorych.
Dyspensa na 9 czerwca w diecezji bydgoskiej
„Udzielam dyspensy od zachowania charakteru pokutnego piątku, 9 czerwca, w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” – pisze w komunikacie bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.
Bp Mastalski do księży: pokazujcie ludziom, że jesteśmy dobrzy
Kapłani diecezji radomskiej pielgrzymowali dzisiaj do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Modlili się przed wizerunkiem maryjnym z okazji dzisiejszego święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To dzień dziękczynienia za sakrament kapłaństwa oraz modlitwy kapłanów za kapłanów. Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk a homilię wygłosił bp Janusz Mastalski z archidiecezji krakowskiej. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński.
Bp Piotrowski zachęca kapłanów, aby nie zamykali się we własnych sprawach
Być wiernym w kapłańskiej posłudze, a także w każdej innej formie powołania chrześcijańskiego to nic innego, jak realizować ewangeliczną drogę wzrastania w świętości – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, głosząc Eucharystię podczas święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Bp Włodarczyk: kapłani są̨ zaproszeni do naśladowania Chrystusa w postawie służby
„Kapłani są̨ zaproszeni do naśladowania Chrystusa w postawie służby” – mówił w częstochowskiej Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny biskup Krzysztof Włodarczyk, który wygłosił konferencję podczas ogólnopolskiej pielgrzymki wyższych seminariów duchownych na Jasną Górę.
„W duchu Chrystusa Sługi”- 1,4 tys. seminarzystów na ogólnopolskiej pielgrzymce
Z udziałem 1,4 tys. kleryków na Jasnej Górze odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Tym razem w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana przybyli pod hasłem: „W duchu Chrystusa Sługi”. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazarus You Heung-sik.
Nowe władze w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów
Pierwszy raz w historii Rady współprzewodniczącą ze strony chrześcijańskiej została kobieta – s. dr Katarzyna Kowalska NDS. Wiceprzewodniczącym pierwszy raz został luteranin, prof. Jerzy Sojka. Współprzewodniczącym ze strony żydowskiej pozostał prof. Stanisław Krajewski, a wiceprzewodniczącym rabin Stas Wojciechowicz.


