Diecezje
Kuria metropolitalna reaguje na pobicie księdza
Do fizycznego ataku na księdza doszło w ubiegłą niedzielę we Wrocławiu. Kapłan został uderzony od tyłu w głowę i zwyzywany. Wezwano policję i karetkę pogotowia, ale na szczęście obrażenia nie były bardzo poważne. Agresor został zatrzymany, był pod wpływem środków odurzających. Archidiecezja wrocławska w wydanym dziś komunikacie zaapelowała o o zaprzestanie ataków na Kościół i osoby duchowne oraz o wzajemny szacunek w słowach i czynach.
Zakończyła się odprawa kapelanów Ordynariatu Polowego
W Rynii nad Zalewem Zegrzyńskim odbyła się w dniach 29-31 maja doroczna odprawa szkoleniowa kapelanów Ordynariatu Polowego. Odprawę poprowadził biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Matka Boża Łaska patronką miasta i gminy Łask
W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w Kolegiacie Łaskiej, odbyła się uroczystość ogłoszenia patronatu Matki Bożej nad miastem i gminą. Uroczystości przewodniczyli dwaj metropolici – abp senior Władysław Ziółek, który przyczynił się do ustanowienia sanktuarium w Łasku i do koronacji płaskorzeźby Pani Łasku koronami papieskim w 2005 roku oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, dzięki staraniom którego patronat został nadany.
Dyrektorzy wydziałów katechetycznych o tym, jak wychodzić na współczesne areopagi
Katecheza w parafii jest przede wszystkim wydarzeniem, które buduje osobowe relacje, więzi w wymiarze naturalnym i religijnym, nadprzyrodzonym – wskazał o. dr hab. Mirosław Chmielewski podczas wykładu w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest diecezja siedlecka, a miejscem zjazdu jest Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium Królowej Podlasia w Kodniu.
Bp Suchodolski: jeżeli będziemy tylko szczycić się peregrynacjami – czy dotrzemy tam, gdzie trzeba?
Was – Błogosławieni Męczennicy z Pratulina chcemy prosić, abyście czuwali nad nami, abyśmy byli odważni w podejmowaniu tej drogi, która prowadzi do całej społeczności osób zagubionych, będących daleko od źródła łaski – mówił bp Grzegorz Suchodolski, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Podczas Eucharystii w czasie Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, dokonano Aktu Zawierzenia Panu Bogu polskiej katechezy przez pośrednictwo Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy.
Diecezjalny Dzień Młodzieży w Piszu
Za nami tegoroczny, Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej. Tym razem odbył się on w Piszu. To kolejne spotkanie w takiej skali, na które przybyło ponad trzy tysiące młodych ludzi. Spotkaniu towarzyszyły: adoracja Najświętszego Sakramentu, świadectwa, katecheza oraz Msza Święta, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W tym roku Diecezjalny Dzień Młodzieży wpisuje się w bezpośrednie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (Lizbona 2023), którym przyświeca hasło: Maryja wstała i poszła z pośpiechem.
Prymas Polski: kapłaństwo to nie rozrywka na weekend
„Nasze kapłańskie życie i posługiwanie nie jest rozrywką na weekend. Nie ogranicza się przecież do niedzielnej posługi naszym siostrom i braciom, ale dotyka całej naszej codzienności” – mówił 31 maja do kapłanów Prymas Polski abp Wojciech Polak, przestrzegając ich, by nie dali się sparaliżować przez lęk i trudności, ale i wygodę oraz zagrażającą z biegiem lat duchową przeciętność.
Warsztaty i wykłady podczas żydowskiego święta Szawuot w Muzeum Wsi Kieleckiej
Było wspólne pieczenie chałek w chałupach, wykłady etnografów i gości z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, a także umajenie chałupy żydowskiego krawca – tak przypomniano żydowskie święto Szawuot, obchodzone do II wojny światowej przez Żydów w miastach i na polskiej wsi. Uczniowie ze szkół w Chęcinach i Sobkowie oraz grupa dorosłych gości z Kielc poznawali dzisiaj w ten sposób ten ważny element świętowania i folkloru żydowskiego – święto Szawuot, zwane także Świętem Tygodni, Pięćdziesiątnicy lub żydowskimi Zielonymi Świątkami. Warsztaty i wykłady na ten temat odbywały się na terenie skansenu – w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Bp Milewski: spotkanie Maryi z Elżbietą wzorem relacji międzyludzkich
– Spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem relacji międzyludzkich. Do drugiego człowieka trzeba wyjść, pozbyć się lęku, przyjąć jego niepowtarzalność i godność – powiedział bp Mirosław Milewski w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. św. Tekli w Ciechanowie w diecezji płockiej.
Ośrodek Braille’a pomógł jadłodajni przy bazylice
Uczniowie i nauczyciele Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy wzięli udział w projekcie „Zielony czas pomagania”. Jego celem było wspólne przygotowanie żywności dla potrzebujących osób, które każdego dnia korzystają ze wsparcia przy bazylice św. Wincentego a Paulo.


