Diecezje
Bp Edward Dajczak odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę
Emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski otrzymał od głowy państwa Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent wręczył bp. Dajczakowi odznaczenie osobiście, podczas krótkiej wizyty w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie.
Poznań: złoty jubileusz kapłaństwa
Osiemnastu jubilatów uczestniczyło w uroczystej Mszy św. w katedrze poznańskiej z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich. Dziękczynieniu przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który w tym roku również obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa.
Górka Klasztorna: 100-lecie obecności Misjonarzy Świętej Rodziny i odpust Królowej Krajny
„Połóż dzisiaj ucho do serca Matki, a rękę do swojego i posłuchaj, poczuj, czy obydwa biją tak samo” – mówił w Górce Klasztornej bp Dariusz Kałuża MSF. W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzono odpust ku czci Królowej Krajny, a także dziękowano za sto lat obecności w sanktuarium Misjonarzy Świętej Rodziny. – Oddajemy cześć Pani Góreckiej, chcąc powiedzieć w tej wspólnocie, że Ją kochamy. Jednocześnie pragniemy uczyć się od Niej przeżywania relacji do Boga – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich zgromadziła 80 tys. pątników
Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tys. więcej niż rok wcześniej.
Poznań: pierwszy w Polsce cykl warsztatów o przebaczaniu metodą Everetta Worthingtona
Czym jest przebaczenie i jakie ma skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz na czym polega proces prowadzący do przebaczania innym dowiedzą się uczestnicy warsztatów o przebaczaniu, prowadzonych metodą amerykańskiego psychologa Everetta Worthingtona REACH forgiveness. Pierwszy tego typu cykl warsztatów w Polsce rozpocznie się jutro w Poradni Psychologiczno-Duchowej VINEA, działającej przy klasztorze oo. Jezuitów w Poznaniu.
„Od Markowej do Watykanu” – spotkanie z dr. Szpytmą, badaczem historii rodziny Ulmów
„Od Markowej do Watykanu” – to tytuł spotkania, które odbędzie się w najbliższy czwartek w Warszawie. Weźmie w nim udział dr. Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który opowie o swojej drodze do poznania tragicznych losów rodziny Ulmów i upowszechnianiu tej historii w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą.
Warszawa: Dzień Harcerski (zapowiedź)
Na więźniach obozów koncentracyjnych śmierć nie robiła wrażenia. Śmierć 32-letniego ks. Frelichowskiego wywołała poruszenie. Współwięźniowie w Dachau czuli, że odchodzi święty. Ukryli maleńkie cząstki jego ciała, w przekonaniu, że to będą kiedyś relikwie. Tak też się stało. Patron polskich harcerzy, harcerz i ksiądz – bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego jeden ze współwięźniów określił mianem „kapłana idealnego”, będzie bohaterem Dnia Harcerskiego obchodzonego 3 czerwca w Warszawie w przeddzień XVI Święta Dziękczynienia. W samo święto, 4 czerwca, relikwie męczennika spoczną w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Rumianek michniowski symbolem pacyfikacji polskich wsi
2023 rok w województwie świętokrzyskim jest Rokiem Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich – dzisiaj taką decyzję podjęli jednogłośnie radni sejmiku, w trakcie sesji.
Bp Mazur: kapłaństwo i życie zakonne jest piękne, kiedy jest wierne
„Życzę wierności Bogu, bo kapłaństwo i życie zakonne jest piękne, kiedy jest wierne. A wzorem dla nas niech będzie Maryja, święci i nasi patronowie. Niech Maryja swoim płaszczem nas otacza, bo czasy, w których żyjemy nie są łatwe. W chwilach trudnych pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Jezus daje nam od Ojca Ducha Świętego i dzięki tej mocy możemy pokonywać wszelkie trudności i zło. Dzięki tej mocy możemy czynić dobro” – mówił do sióstr zakonnych i kapłanów obchodzących swoje jubileusze biskup ełcki Jerzy Mazur.
„Próby ożywienia katechezy parafialnej” – spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych
„Próby ożywienia katechezy parafialnej” – pod takim hasłem będzie przebiegać Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, które odbędzie się w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Maryjnym w Kodniu w dn. 30 maja – 1 czerwca. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest diecezja siedlecka.


