Diecezje
Trzech nowych księży w diecezji legnickiej
– Tylko w Duchu św. możemy zrozumieć powołanie na całe życie, jakie stało się udziałem trzech diakonów, którzy za chwilę staną się kapłanami Kościoła – powiedział na wstępie do uroczystości święceń prezbiteratu biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
Prymas Polski: nie ma nadziei oderwanej od życia, od jego trosk i cierpień
„Nie ma nadziei oderwanej od życia, od jego trosk i kłopotów, od momentów radosnych, ale i trudnych, od wyzwań i ludzkich cierpień. Nadzieja nie łudzi i nie jest plastrem na wszystkie problemy świata. Prawdziwa nadzieja zawsze przechodzi przez życiowe zmagania i porażki” – mówił w niedzielę 28 maja na Jamnej Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Msza w rocznicę śmierci prymasa Wyszyńskiego
W 42. rocznicę śmierci bł. Stefana Wyszyńskiego o dary Ducha Świętego dla całej społeczności UKSW modlili się jej przedstawiciele podczas Mszy św. w kościele Św. Krzyża w Warszawie, którą koncelebrował ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor.
Bp Rudolf Pierskała: kapłaństwo nie jest panowaniem, lecz służbą
Biskup pomocniczy wyświęcił w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu ośmiu diakonów na prezbiterów. Na koniec liturgii otrzymali oni dekrety kierujące ich do pracy w parafiach diecezji opolskiej.
Abp Jędraszewski ustanowił nowe sanktuarium
W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Abp Skworc złożył rezygnację z urzędu metropolity katowickiego
– Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego nadużyć – podkreślił abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, skierował dziś do wiernych diecezji ostanie słowo pasterskie. Jego następcą jest abp Adrian Galbas, którego w grudniu papież Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej
Kard. Nycz: praca będzie godna, gdy człowiek będzie w niej traktowany podmiotowo
Praca będzie godna przede wszystkim wtedy, gdy człowiek będzie w niej traktowany podmiotowo ‒ mówił w Piekarach Śląskich kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię do uczestników stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców. Co roku, w ostatnią niedzielę maja, świat męski modli się u stóp Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Toruń: Konsekracja kościoła akademickiego
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia kościoła akademickiego pod wezwaniem Ducha Świętego.
Płock: II Diecezjalne Święto Rodziny z marszem rodzin z diecezji
Wielu ludzi chce niszczyć rodzinę, demontować ją, definiować na nowo – powiedział bp Szymon Stułkowski w katedrze płockiej w czasie II Diecezjalnego Święta Rodziny, pod hasłem „Czas na Rodzinę”. Potem ulicami Płocka przeszedł XI Marsz dla Życia i Rodziny z udziałem rodzin z diecezji. Był też piknik rodzinny w ogrodach seminarium i Szkół Katolickich.
Jasna Góra: 35. Pielgrzymka Kupiecka
Z prośbą o spokój w Ojczyźnie i z zawierzeniem wszystkich codziennych spraw na Jasnej Górze modlili się przedstawiciele 35. Pielgrzymki Kupieckiej. Ok. 300 przedsiębiorców z całej Polski ponowiło Akt oddania Matce Bożej.


