Diecezje
Abp Jagodziński: w Polsce niszczy się pomniki św. Jana Pawła II, w Ghanie się je stawia
Kiedy w Polsce dewastuje się pomniki św. Jana Pawła II i bezcześci jego imię, to w Ghanie się je stawia, ku jego czci i z szacunkiem pielęgnuje się pamięć o nim – stwierdza abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, w liście nadesłanym z myślą o mieszkańcach diecezji kieleckiej, skąd arcybiskup pochodzi.
Do skarżyskiej Ostrej Bramy pielgrzymowały dzisiaj pielęgniarki i położne
– Wasza praca jest służbą człowiekowi – mówił ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. 12 maja odbyła się 25. Pielgrzymka Pielęgniarek i Położnych. Tego dnia obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
Piekary Śląskie: archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i inwalidów
– Aby Bóg zwyciężał w was i przez was – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy w intencji chorych sprawowanej w Bazylice św. Bartłomieja przez cudownym wizerunkiem Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Liturgia była centralnym punktem Archidiecezjalnej pielgrzymki osób chorych, niepełnosprawnych i inwalidów pracy do Bazyliki Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Odbyła się ona wi 40. rocznicę spotkania św. Jana Pawła II z chorymi w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Sejny: otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w dominikańskim klasztorze
„To kolejny areopag nowej ewangelizacji w diecezji ełckiej. To miejsce spotkania się kultur obojga narodów, miejsce pielgrzymowania, miejsce zagłębiania się w kultury narodów tutaj mieszkających” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas Mszy św. sprawowanej w sejneńskiej bazylice. Po niej nastąpiło otwarcie i poświęcenie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Sadków: Obchody 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
Nieczęsto spotyka się ludzi, którzy potrafili zawierzyć swoje talenty i służbę Bogu – powiedział ks. major Łukasz Hubacz, proboszcz parafii garnizonowej św. Stanisława Biskupa w Radomiu, kapelan Garnizonu Radom i Grójec oraz kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Radom. W przeddzień urodzin rtm. Witolda Pileckiego, patrona 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, na lotnisku w Sadkowie odbyły się obchody z okazji święta brygady połączone z dniem otwartych koszar.
Działacz pro-life uniewinniony. Korzystał z wolności wyrażania poglądów
Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił działacza Fundacji Pro – prawo do życia od zarzutu rzekomego naruszenia zakazu urządzeń nagłaśniających podczas pikiety obrońców życia. Wcześniej, w pierwszej instancji, wolontariusz został skazany. Sąd Okręgowy podkreślił, że Jan Bienias korzystał z konstytucyjnego prawa do wyrażania poglądów i udziału w legalnym zgromadzeniu. Wyrok jest prawomocny i nie podlega zaskarżeniu. Wolontariusza reprezentowali prawnicy Instytutu Ordo Iuris.
Zielenice: trwa jubileuszowa peregrynacja wizerunku Matki Bożej Zielenickiej
Ponad 200 rodzin w parafii Zielenice, będącej zarazem sanktuarium maryjnym, nawiedza kopia słynącego laskami wizerunku. Peregrynacja rozpoczęła się w święto Matki Bożej Królowej Polski – w 40-lecie koronacji obrazu, która była wielkim wydarzeniem w diecezji kieleckiej i archidiecezji krakowskiej.
Wigry: Kongres Europa Christi 2023 – „Kościół – Edukacja – Wychowanie”
W pokamedulskim klasztorze w Wigrach odbył się kolejny już Kongres Ruchu „Europa Christi” „Kościół – Edukacja – Wychowanie. Program pierwszego dnia obejmował: Mszę św., rajd rowerowy „Śladem św. Jana Pawła II” oraz dwie sesje naukowe.
Jasna Góra – wykład „Św. Jan Paweł II – Doktor Maryjny naszych czasów”
„Św. Jan Paweł II – Doktor Maryjny naszych czasów” – to temat wykładu, który odbędzie się na Jasnej Górze 13 maja w 42. rocznicę zamachu na papieża z Polski. Wpisze się on też tego dnia w modlitwę dziękczynną za ocalenie Ojca Świętego od kuli zamachowca. Początek spotkania o godz. 19.00 w Kaplicy Różańcowej.
Warszawa: Msza w 100. rocznicę utworzenia Instytutu Józefa Piłsudskiego i 88. rocznicę śmierci Marszałka
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Józefa Piłsudskiego Poświęconym Badaniu Najnowszej Historii Polski w Warszawie i Archiwum Akt Nowych zorganizował dziś uroczystości upamiętniające setną rocznicę powołania Instytutu, które zbiegają się z 88. rocznicą śmierci Marszałka. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona została przez bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, Msza św. a pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia złożone zostały kwiaty.


