Diecezje
Zaatakował księdza z okolic Radomia. Usłyszał zarzut
Prokuratura postawiła zarzuty dla 18-latka, który zaatakował 80-letniego księdza z Pionek koło Radomia.
Abp Skworc: Jako chrześcijanie możemy wiele czynić dla pokoju
Jako chrześcijanie możemy wiele czynić dla pokoju ‒ mówił w Żorach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św., która była częścią obchodów Święta Ogniowego. Jego geneza sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni.
Wysokie Koło: wsparcie prac remontowo-konserwatorskich dla sanktuarium maryjnego
5 mln złotych z budżetu państwa pozyskało sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Środki zostaną przeznaczone na remont frontonu zabytkowego kościoła i dach. Prace remontowe wpisują się w przygotowania do obchodów w przyszłym roku 50-lecia koronacji przez bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego słynącego łaskami obrazu maryjnego.
Jasna Góra – 16. Spotkanie Młodych z Biblią
Pismo św. czynią swoim przyjacielem i przewodnikiem. To uczestnicy Spotkania Młodych z Biblią, które po raz 16. Odbyło się na Jasnej Górze. Są nimi finaliści diecezjalni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Eucharystia, warsztaty biblijne, poznawanie Jasnej Góry śladami św. Jana Pawła II – to główne punkty spotkania.
Diecezja bielsko-żywiecka: otwarcie MuRo – Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego
„To piękny projekt, który łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Jest oparty na wiedzy i profesjonalnym podejściu do dziedzictwa kulturowego, sakralnego, religijnego” – podkreślił 11 maja br. wicepremier prof. Piotr Gliński podczas otwarcia w Polance Wielkiej koło Oświęcimia Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Bp Roman Pindel zwrócił uwagę, że „konserwacja, zabezpieczenie zbiorów artystycznych, popularyzacja sztuki sakralnej łączy się z misją Kościoła, jaką jest ewangelizacja”. Symbolicznym kluczem wicepremier i biskup w XVI-wiecznej drewnianej świątyni beskidzkiej otworzyli drzwi do zaaranżowanej tam przestrzeni wystawowej.
Ogólnopolska konferencja naukowa „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”
„Państwo i Kościół – współpraca czy separacja” – pod tym hasłem 18 maja 2023 r. odbędzie się w Łodzi ogólnopolska konferencja naukowa organizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. „Czy człowiek jest także drogą państwa, zasadniczą racją jego poczynań? A zatem współpraca czy separacja? W czym rozdział, słuszna autonomia, w czym zaś współpraca, pomocniczość” – zapowiada tematykę wystąpień naukowców z całej polski rektor seminarium, ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.
Akcja oddawania krwi w Licheniu
W niedzielę 14 maja, w licheńskim sanktuarium odbędzie się Dzień Promocji Honorowego Krwiodawstwa. Wydarzenie związane jest ze 103. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.
Bp Lechowicz przewodniczył Mszy św. w intencji Służby Wywiadu Wojskowego
– Zawierzajcie swoją odpowiedzialną pracę Panu Bogu nie tylko z okazji Waszego święta, ale na co dzień. Oświeceni prawdą słowa Bożego i umocnieni bliskością Boga, który posila nas chlebem eucharystycznym z jeszcze większą skutecznością będziecie służyć nam wszystkim – przekonywał żołnierzy Służby Wywiadu Wojskowego (SWW) bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojska Polskiego przewodniczył Mszy św. w […]
„Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II” – toruńskie seminaria o historii i kulturze
Wsparcie rozwoju postaw patriotycznych, stworzenie przestrzeni do pogłębionej debaty historycznej oraz aktywizacja mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego – to najważniejsze cele przyświecające projektowi „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II”. Cykl spotkań rozpocznie się 15 maja. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację Kujawsko-Pomorskie Centrum Aktywności oraz Instytut De Republica.
Rajd pamięci oddziału por. Kazimierza Wiśniewskiego, bohatera Powstania Styczniowego
Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Obrony Narodowej zapraszają 27 maja na pieszy rajd pamięci oddziału por. Kazimierza Wiśniewskiego na trasie Szydłowiec-Wąchock. Patronat nad wydarzeniem, organizowanym w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, objęli biskup polowy Wiesław Lechowicz, senator Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, poseł Agnieszka Górska i płk Hubert Iwoła, komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.


