Diecezje
Kielce: metropolita lubelski i biskup z Charkowa na obchodach odpustu patronki miasta
Eucharystia pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika, procesja różańcowa ulicami Kielc prowadzona przez bp. Jana Sobiłę z diecezji charkowsko-zaporoskiej, zawierzenie miasta i mieszkańców Matce Bożej złożyły się na dzisiejsze obchody odpustu patronki miasta – MB Łaskawej Kieleckiej, która od stuleci odbiera cześć w obrazie z przełomu XVI/VII wieku.
Beskid Mały: przewodnicy z abp. Galbasem na Groniu Jana Pawła II
Przewodnicy archidiecezji katowickiej modlili się 7 maja na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa. Arcybiskup koadiutor koncelebrował Mszę św. w górskiej kaplicy. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli rzecznik archidiecezji katowickiej ks. dr Tomasz Wojtala i duszpasterz turystów i przewodników w archidiecezji katowickiej ks. dr Piotr Wenzel, który przybył na beskidzki szczyt ze swoimi współpracownikami i wolontariuszami z Domu Ubogich w parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej-Wirku.
Cieszyn: elżbietanki wybrały swoją przełożoną
S. Alberta Jasek CEOF ponownie została wybrana na przełożoną generalną elżbietanek cieszyńskich – Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka. Wyboru na kolejną, czteroletnią kadencję dokonała Kapituła Generalna z udziałem sióstr z wszystkich domów zakonnych, która obradowała w Cieszynie.
Msza św. w intencji rodzin diecezji siedleckiej
W rodzinie – każdy kto ją stanowi – może się nauczyć prawdziwie kochać – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji rodzin diecezji siedleckiej. Eucharystia, sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie była pierwszym punktem 12. Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin.
Bp Bryl konsekrował kościół św. Gotarda
Spotkanie z Bogiem zawsze przemienia nas, jeżeli jesteśmy prawdziwi na modlitwie – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas uroczystości konsekracji kościoła św. Gotarda w Kaliszu i poświęcenia organów.
Bp Orchowicz: parafia to dom pośród domów
„Nie można patrzeć tylko na proboszcza i wikariuszy. Nie możemy myśleć: niech inni się tym zajmą. By parafia była prawdziwa i spełniała swoją rolę potrzebuje zaangażowania każdego z nas. Każdy ma być żywą częścią tej wspólnoty” – mówił w Inowrocławiu bp Radosław Orchowicz.
Abp Skworc zaprasza na pielgrzymkę chorych i święcenia prezbiteratu
Abp Wiktor Skworc zaprasza na Archidiecezjalną Pielgrzymkę Chorych do Piekar Śląskich i na święcenia prezbiteratu do katowickiej katedry. W komunikacie do wiernych przypomina spotkanie św. Jana Pawła II z chorymi i inwalidami pracy, które miało miejsce 40 lat temu. Słowo jest odczytywane w niedzielę (7 maja) w parafiach archidiecezji katowickiej.
Bp Orchowicz do diakonów: nie pozwólcie odebrać sobie nadziei
„Bądźcie mocno utwierdzeni w wierze. Nie pozwólcie odebrać sobie nadziei płynącej z Ewangelii, macie bowiem nie tylko być jej słuchaczami, lecz i głosicielami” – mówił bp Radosław Orchowicz do kleryków Artura Gołańczyka i Piotra Mroczkowskiego, którym w niedzielę 7 maja udzielił święceń diakonatu.
800 mężczyzn pielgrzymowało do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie
Blisko 800 mężczyzn, tradycyjnie w pierwszą sobotę maja, wzięło udział w Pieszej Pielgrzymce Mężczyzn do Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Hasłem tegorocznej pątniczej wędrówki były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Eucharystii dla pielgrzymów w Sanktuarium w Krypnie przewodniczył abp senior Edward Ozorowski.
Bp Stułkowski do strażaków: Jezus też był ratownikiem
O tym, że Jezus, który został ukrzyżowany, umarł i zmartwychwstał, uratował ludzkość, dlatego można nazwać Go ratownikiem, podobnie jak nazywa się strażaków, powiedział bp Szymon Stułkowski do druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurominku (diecezja płocka). Jednostka ta obchodziła stulecie działalności.


