Diecezje
Chcą szerzyć kult maryjny i łączyć aktywny wypoczynek na rowerze
Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej zainaugurują w sobotę, 6 maja sezon pielgrzymkowy. W czasie pięciu pierwszych sobót miesiąca organizowane będą rowerowe pielgrzymki do kościołów w Kowali, Zakrzewie, Starej Błotnicy, Wsoli i Jastrzębi. – Połączmy swoją miłość do Boga i zamiłowanie do jazdy na rowerze – zachęca Beata Pawelec z Akcji Katolickiej.
Bp Mendyk: jesteśmy powołani do wiary dającej świadectwo
– Jesteśmy powołani do wiary dającej świadectwo, która silnie łączy życie łaską, poprzez sakramenty i kościelną komunię, z apostolstwem w świecie – mówił bp Marek Mendyk, który 4 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem nabożeństwo połączono z jubileuszem 25-lecia Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”.
Po raz 17. bp Florczyk poprowadzi Rodzinną Majówkę Rowerową
Organizowana od 17 lat, z inicjatywy i z udziałem bp. Mariana Florczyka, Rodzinna Majówka Rowerowa to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń religijno-sportowych w diecezji kieleckiej, mające na celu uczczenie pamięci św. Jana Pawła II i miejsc z nim związanych oraz budowanie wspólnoty rodzinnej. W tym roku majówka wyruszy w sobotę 20 maja.
Wprowadzenie relikwii patrona strażaków do parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana
W liturgiczne wspomnienie św. Floriana w parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana męczennika odbyło się wprowadzenie relikwii patrona strażaków, hutników i kominiarzy. Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek. – To wielki dar nie tylko dla wspólnoty parafialnej, ale także dla całej Łodzi i naszej archidiecezji. Od dzisiaj mamy u siebie relikwie św. Floriana – wspaniałego patrona i męczennika z początku IV wieku.- mówił abp Ziółek.
Abp Ryś podczas konsekracji dziewicy: Masz być jak Maryja Królowa
Masz być jak Maryja Królowa. Masz być kobietą, która potrafi wtedy, kiedy trzeba, uczynić dar z siebie: oto ja Służebnica Pana, niech mi się stanie według Twego słowa – mówił abp Grzegorz Ryś w środę w łódzkim kościele ojców jezuitów, gdzie dokonał konsekracji dziewicy.
W 20. rocznicę sakry biskupiej Prymas Polski modlił się o powołania i za powołanych
O nowe święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, a także za powołanych modlił się Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej 4 maja w katedrze gnieźnieńskiej, w 20. rocznicę swoich święceń biskupich.
Pogrzeb śp. ks. Mariana Kubeckiego – „kapłana, który żył naprawdę”
„On żył naprawdę. Jego życie było pełne” – powiedział podczas Mszy pogrzebowej o zmarłym ks. Marianie Kubeckim ojciec duchowny bielskiego Domu Księży Emerytów ks. Leszek Kostrzewa. Liturgii żałobnej i modlitwie nad trumną zmarłego w wieku 76 lat kapłana przewodniczył 4 maja br. bp Roman Pindel w kościele św. Małgorzaty w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim. To wspólnota, której śp. ks. Marian był proboszczem przez ponad 20 lat.
Strażacy uczcili swojego patrona – św. Floriana
„Po strażacku, oznacza także po bratersku. Kto zostaje strażakiem, wchodzi w szczególną wspólnotę” – mówił w katedrze bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk.
Odpust ku czci św. Floriana – patrona Krakowa
– Musimy pamiętać, że nasze życie ma sens tylko wtedy, kiedy jesteśmy gotowi służyć innym i pomagać im w trudnych sytuacjach. Wtedy tak naprawdę realizujemy się w pełni w naszym człowieczeństwie – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie uroczystości odpustowych w bazylice św. Floriana w Krakowie.
Bp Turzyński do maturzystów: życzę wam światła Ducha Świętego i pokoju serca
– Światła Ducha Świętego i pokoju serca – życzy tegorocznym maturzystom biskup Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli. Dzisiaj ponad 270 tysięcy absolwentów liceów i techników przystąpiło do pisemnego egzaminu z języka polskiego.


