Diecezje
Złoty jubileusz bazyliki w Stalowej Woli
W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę św. w noszącej to wezwanie bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli, udzielając młodzieży sakramentu bierzmowania. Była to jednocześnie okazja do modlitwy w intencji Ojczyzny oraz dziękczynienia za poświęcenie przed 50 laty świątyni przez kard. Karola Wojtyłę oraz jej konsekrację przez prymasa Józefa Glempa 25 lat temu.
Bp Pindel: powierzajmy nasze i naszej Ojczyzny troski Matce Miłosierdzia
„Pielgrzymujmy pełni ufności do Łagiewnik i do Kalwarii Zebrzydowskiej, by upraszać Bożego Miłosierdzia dla nas i całego świata i powierzać nasze i naszej ojczyzny troski Matce Miłosierdzia” – zachęcił 3 maja bp Roman Pindel w homilii podczas Eucharystii w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. Liturgia pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego biskupa była kulminacyjnym momentem 11. pieszej pielgrzymki bielsko-żywieckiej do łagiewnickich sanktuariów Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II, która odbywała się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. Udział w pielgrzymce wzięło ponad 1300 osób – wiernych świeckich, kapłanów, kleryków, diakonów i sióstr zakonnych.
Bp Piotrowski: w całej burzliwej historii obecna była Maryja
W całej [naszej] burzliwej historii powodzenia, klęsk i nadziei, dzięki modlitwie kolejnych pokoleń Polaków była obecna Maryja – mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas dzisiejszej Mszy św. w bazylice katedralnej, sprawowanej za ojczyznę z dniu święta Konstytucji 3 Maja i w uroczystość NMP Królowej Polski.
Seminarium tarnowskie u Papieża
Papież Franciszek uczy alumnów budowania wąskich pomostów między chrześcijaństwem a współczesną kulturą, która bardzo szybko się zmienia – mówi bp Andrzej Jeż, komentując dla Radia Watykańskiego pielgrzymkę tarnowskiego seminarium duchownego do Rzymu. Kształci się w nim obecnie 80 alumnów, w tym dwóch z Afryki.
Główne uroczystości odpustowe NMP Królowej Polski na Jasnej Górze
Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się 3 maja główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tegoroczne świętowanie było także przypomnieniem o sile ducha o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego przeora klasztoru z czasów potopu szwedzkiego w 350. rocznicę jego śmierci. Zanoszona była szczególna modlitwa o zachowanie chrześcijańskiego ducha narodu, pokój na świecie oraz trwałe pojednanie i przebaczenie polsko-ukraińskie.
Bp Włodarczyk: panowanie Maryi w Polsce zapewniało zwycięstwa
„Królewskie panowanie Maryi w naszej Ojczyźnie niejednokrotnie zapewniało nam zwycięstwa i przetrwanie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Bp Orchowicz: wezwaniem naszego dziś jest dojrzałość budowania zgody
„Wezwaniem naszego dziś jest dojrzałość budowania zgody w różnorodności, stawianie dobra wspólnego ponad słupki popularności i partykularny interes, dostrzeżenie i docenienie w drugim człowieku jego godności, także wtedy, gdy jest politycznym rywalem i przeciwnikiem” – mówił 3 maja w Gnieźnie bp Radosław Orchowicz.
Już niebawem Rajd na Groń św. Jana Pawła II
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza uczniów małopolskich szkół wraz z wychowawcami na pieszą wycieczkę na szczyt Leskowca i Jaworzyny. To ulubione miejsca wędrówek młodego papieża Polaka.
Bp Bryl: egzamin z patriotyzmu zdaje się również w czasie wolności i pokoju
Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra – mówił bp Damian Bryl w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup kaliski odprawił w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
Bp Wodarczyk: w uroczystość NMP Królowej Polski mamy do czynienia z nierozerwalnym połączeniem wymiaru religijnego i narodowego
W uroczystość NMP Królowej Polski mamy do czynienia z nierozerwalnym połączeniem wymiaru religijnego i narodowego – powiedział bp Adam Wodarczyk. W uroczystość NMP Królowej Polski przewodniczył on Mszy św. w Katedrze Chrystusa Króla.


