Diecezje
Sześciu kleryków na rekolekcjach przed święceniami diakonatu
Jak co roku w liturgiczne wspomnienie św. Stanisława – 8 maja – zarówno w archidiecezji krakowskiej, jak i diecezji bielsko-żywieckiej odbędą się święcenia diakonatu. Klerycy V roku z rocznika, którego patronem jest św. Paweł VI, rozpoczęli 1 maja w Krakowie sześciodniowe rekolekcje w milczeniu przed święceniami diakonatu. Nad przygotowaniem alumnów do tego ważnego momentu czuwa ks. dr Bogusław Kastelik, ojciec duchowny rocznika.
Apostolat Maryjny z bp. Marianem Florczykiem na pielgrzymce do Kalwarii Świętokrzyskiej
Pielgrzymowanie do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka jest elementem Wiosennego Zjazdu Diecezjalnego Apostolatu Maryjnego – jednej z najprężniejszych wspólnot maryjnych diecezji, który odbędzie się 6 maja w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy.
Nakło nad Notecią: rozstrzygnięto gminne konkursy z okazji Tygodnia Biblijnego
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią zaprosiła uczniów klas 1-8 do udziału w gminnych konkursach plastycznym i recytatorskim.
Pielgrzymka Ruchu Szensztackiego
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” – to hasło, jakie towarzyszyło uczestnikom pielgrzymki, która przeszła z katedry – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy.
Turniej piłki nożnej z udziałem ministrantów i lektorów
Ponad stu przedstawicieli Liturgicznej Służby Ołtarza wzięło udział w diecezjalnym turnieju piłki nożnej, jaki rozegrano na obiekcie przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy.
Dzień Otwartej Furty w sandomierskim seminarium
Po raz XXI sandomierskie seminarium otworzyło swoje podwoje dla młodych, którzy przybyli z różnych parafii z diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami. Seminarium odwiedziły osoby działające w parafialnych kołach przyjaciół, mieszkańcy miasta oraz turyści. W seminaryjnych ogrodach dla każdego przygotowano moc niespodzianek, zaś w gmachu uczelni można było obejrzeć wystawę misyjną.
Przewodniczący Episkopatu zaprasza na uroczystości NMP Królowej Polski na Jasnej Górze
Serdecznie zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w głównych obchodach uroczystości NMP Królowej Polski u tronu Jasnogórskiej Pani. To tam dokonywały się najważniejsze wydarzenia i akty religijne Kościoła w Polsce – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapraszając na uroczystości na Jasnej Górze, które odbędą się 3 maja.
Bydgoszcz: XII Koncerty Maryjne z Różą (zapowiedź)
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Wydziałem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych RP, Oddziałem Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną św. Marcina i Mikołaja, zaprosiło mieszkańców regionu na kolejną edycję Koncertów Maryjnych z Różą.
Przeor Jasnej Góry: potrzeba nam odpowiedzialności za wspólnotę na miarę o. Kordeckiego
– I dziś duch niezłomnego o. A. Kordeckiego oraz dziedzictwo bł. kard. Wyszyńskiego przypominają o odpowiedzialności osobistej i wspólnotowej za kształt naszej Ojczyzny i Kościoła – zauważa przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski zaprasza na uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – 3 maja.
Radca prawny: wytwory sztucznej inteligencji nie zawsze są zwolnione z praw autorskich
– Każdy wytwór sztucznej inteligencji nie stanowi utworu w rozumieniu prawa autorskiego przynależnego do algorytmu czy maszyny. Nie zawsze jednak takie utwory będą zwolnione z jakichkolwiek praw autorskich – powiedział radca prawny Artur Gontarczyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.


