Diecezje
Dzień Polonii i Polaków za Granicą – modlitwa na Jasnej Górze
Z racji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa za Polonię świata. Mszy św. o g.12.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć ma bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube. Według szacunkowych danych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Zakłada się, że nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka chociaż jeden Polak.
Bp Zieliński: powołań nie ma mniej
W diecezjalnym sanktuarium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Skrzatuszu odbyła się pielgrzymka ministrantów. Bp Zbigniew Zieliński odniósł się m.in. do kwestii powołań kapłańskich. – Powołań na pewno nie ma mniej, natomiast na pewno jest mniej osób, które na powołanie Pana Jezusa odpowiadają – podkreślił biskup.
Bp Pierskała: wielu ojców zatraciło rozeznanie, co do nich należy
Pomocniczy biskup opolski wygłosił kazanie podczas XII Diecezjalnego Święta Rodziny w Jemielnicy. Do Bractwa Świętego Józefa przyjęto podczas święta 63 nowych członków. Liczy ono obecnie 1014 osób.
Bp Jan Kopiec o św. Stanisławie: Uczy poczucia odpowiedzialności w Kościele i społeczeństwie
– Św. Stanisław pokazuje, jak być odpowiedzialnym za swoje zadania powierzone przez Pana Boga w Kościele i społeczeństwie – mówił bp Jan Kopiec podczas nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu.
Kalisz: przedstawiciele świata pracy modlili się u św. Józefa
Delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków uczestniczyły dziś w dorocznej modlitwie świata pracy w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. – Każdy pracownik to ręka Chrystusa, która kontynuuje dzieło stworzenia i czyni dobro – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców. Tegoroczna, 31 już pielgrzymka świata pracy, odbyła się pod hasłem „Św. Józefie uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju”.
Kielce: ludzie pracy pielgrzymowali do św. Józefa Robotnika
Już po raz 18. odbyła się pielgrzymka Świętokrzyskiej Solidarności do kościoła św. Józefa Robotnika w dniu odpustu parafialnego i Święta Solidarności Ludzi Pracy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski.
Bp Wodarczyk: praca św. Józefa była służbą człowiekowi
Praca Józefa była służbą człowiekowi ‒ mówił bp Adam Wodarczyk w Chorzowie. Hierarcha przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele św. Józefa Robotnika w Górnośląskim Parku Etnograficznym. To drewniana świątynia wzniesiona w 1791 roku we wsi Nieboczowy nad Odrą. Na obecnym miejscu stoi od 1995 roku.
Bp Stułkowski udzielił bierzmowania i poświęcił krzyż morowy
Będę się modlił, żeby, aby skutkiem namaszczenia was świętym olejem było mądre życie, oparte o mądrość samego Boga – powiedział bp Szymon Stułkowski do młodzieży z parafii Radzanów nad Wkrą (diecezja płocka). W parafii tej poświęcił też krzyż morowy dla upamiętnienia niedawnej pandemii.
Płock: patron miasta św. Zygmunt na kartce Poczty Polskiej
Dla uczczenia i promocji postaci św. Zygmunta – patrona Płocka, Poczta Polska S.A. przygotowała kartkę pocztową ze znakiem opłaty z wizerunkiem Świętego Króla. Od 2 maja 2023 r. do 2 maja 2024 r. w diecezji trwał będzie Diecezjalny Rok Jubileuszowy św. Zygmunta, Króla i Męczennika, w związku z 1500. rocznicą męczeńskiego śmierci patrona miasta Płocka, bazyliki katedralnej w Płocku i Płockiej Kapituły Katedralnej.
Nabożeństwa majowe przy miejskich kapliczkach
Od kilku lat w Warszawie obserwuje się fenomen powrotu nabożeństw majowych pod kapliczki w przestrzeni miejskiej. Z inicjatywą wychodzą coraz liczniejsze parafie, ale także oddolnie osoby świeckie, np. w środy o 18.00 pod figurą Matki Bożej Passawskiej na Krakowskim Przedmieściu.


