Diecezje
21. rocznica ingresu abp. Gądeckiego
„Dzisiaj, kiedy obchodzimy 21. rocznicę ingresu naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity, a zarazem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dziękujemy Bogu za jego powołanie i jego nieustanny wysiłek, aby słowa: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”, stawały się naszą rzeczywistością. I prosimy Boga, aby nieustannie towarzyszył Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi swoją łaską” – powiedział bp Jan Glapiak podczas Mszy św. z okazji 21. rocznicy ingresu abp. Stanisława Gądeckiego do katedry poznańskiej.
Abp Skworc: trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi
Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – mówił w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w 150. rocznicę urodzin i chrztu Wojciecha Korfantego.
Tarnów: modlitwa o pokój i otwarcie Centrum Integracji Ukraińskiej
Katolicy i grekokatolicy modlili się w tarnowskiej katedrze o pokój na Ukrainie. Po liturgii na Starówce zostało otwarte Centrum Integracji Ukraińskiej. To inicjatywa Kościoła tarnowskiego. Z myślą o uchodźcach w nowej placówce będą organizowane m.in. warsztaty, zajęcia edukacyjne, porady psychologiczne. W tym dziele diecezji tarnowskiej pomaga Kościół w Stanach Zjednoczonych.
„Gdy modlę się Biblią, czuję, że żyję” – diecezjalny etap Konkursu Biblijnego
– Na Maryję jako Tę, która służy Biblii, słowu Boga i pragnie nas tego nauczyć wskazał uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. To już 27. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś w całej Polsce odbył się etap diecezjalny. W arch. częstochowskiej od lat to modlitwa na Jasnej Górze, u Matki Słowa, inauguruje biblijne zmagania. Głównym ich celem adresowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych jest „spotkanie” młodych z Bożym Słowem, które „jest żywe i skuteczne”.
Jubileusz 35-lecia kapłaństwa świętują z Ojcem Świętym
W tych dniach grupa 15 kapłanów archidiecezji łódzkiej pielgrzymuje do grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Świętując w Wiecznym Mieście 35. rocznicę święceń kapłańskich duchowni podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie spotkali się z następcą świętego Piotra – papieżem Franciszkiem, modlili się przy grobie św. Jana Pawła II oraz nawiedzili rzymskie bazyliki większe, a także miejsca związane z początkiem Kościoła.
Msza w intencji żołnierzy i pracowników Dowództwa Garnizonu Warszawa
Z okazji święta Dowództwa Garnizonu Warszawa (DGW) w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana była Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników stołecznego garnizonu. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz, który życzył żołnierzom „wierności Bożemu słowu”. Święto DGW zostało ustanowione na pamiątkę powołania pierwszej władzy wojskowej w Warszawie, co miało miejsce podczas insurekcji warszawskiej (17–18 kwietnia 1794).
Prymas do duszpasterzy niewidomych i niedowidzących: chodzi bardziej o ludzkie serce niż o oczy
Prymas Polski abp Wojciech Polak modlił się 20 kwietnia z duszpasterzami osób niewidomych i niedowidzących, którzy zakończyli w Gnieźnie swój doroczny, ogólnopolski zjazd rekolekcyjno-szkoleniowy. „Zawsze chodzi bardziej o ludzkie serce niż o oczy” – mówił.
Pomoc Kościoła w czasie wojny w Ukrainie – odbyło się spotkanie biskupów z Litwy, Łotwy i Polski
Głębszemu poznaniu specyfiki i pomocniczości lokalnego Kościoła w dobie działań wojennych w Ukrainie służyło spotkanie biskupów z Litwy, Łotwy i Polski. Zakończone dziś, dwudniowe obrady odbywały się na terenie diecezji ełckiej.
Poświęcenie odnowionego ołtarza i obrazów w Drogiszce w diecezji płockiej
– Jezus Zmartwychwstały ukazuje się w codzienności, podczas zwykłych czynności, normalnych spraw i zadań. On nie jest duchem przeszłości – podkreślił bp Mirosław Milewski w Drogiszce (diecezja płocka). Poświęcił tam odnowiony ołtarz główny i obrazy, w tym obraz Zmartwychwstania Pańskiego.
Bp Krzysztof Włodarczyk do maturzystów: próbuj usłyszeć siebie
„Słyszenie samego siebie, to rzecz podstawowa, chyba, że chcemy przez całe życie dryfować jak okręt bez steru. Próbuj usłyszeć siebie” – mówił do maturzystów bp Krzysztof Włodarczyk.


