Diecezje
Obrady wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych
„Ewangelizacja i sekularyzacja” – to temat 146. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które trwa na Jasnej Górze. Dziś drugi dzień obrad. Rozpoczęła je Msza św. celebrowana przez bp. Artura Ważnego. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał o trzech źródłach i filarach dojrzałej wiary: słuchaniu słowa Bożego, Eucharystii i adoracji Jezusa.
Augustów – powstaje Las Pamięci im. Jana Pawła II
„Kiedy chcemy czynić dobro, tworzyć piękno, potrzebujemy odwagi, żeby nie zatrzymać się na mieliźnie, na powierzchowności, ale nieustannie wypływać na głębię” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, podczas spotkania z leśnikami w nadleśnictwie Augustów. Kulminacyjnym punktem spotkania było zasadzenie lasu im. Jana Pawła II.
Nagrody „Lubuskie konserwacje” dla świątyń diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Co roku przy okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków wręczane są nagrody „Lubuskie Konserwacje”. Przyznawane osobom i instytucjom odnawiającym zabytki z zachowaniem troski o ich walory artystyczne i historyczne. W tym roku doceniono dwie świątynie na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
KUL upamiętnił powstańców z getta warszawskiego
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – jego władze w osobie rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego oraz społeczność akademicka uczelni – upamiętniły w środę żydowskich powstańców z getta warszawskiego. Przed Głównym Gmachem KUL rektor wraz ze studentami i nauczycielami akademickimi rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania sprzed 80 lat.
60. rocznica koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej
Gra terenowa dla dzieci, koncerty, konferencja naukowa, promocje książek, wystawy – to wybrane punkty obchodów jubileuszu 60. rocznicy koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które odbywają się w Ludźmierzu, a towarzyszą im słowa Prymasa Wyszyńskiego: „Przyjrzyjcie się Panience Ludźmierskiej, zobaczcie, jak niesie człowieka”, które wygłosił pod Tatrami w 1963 r.
Na KUL przyznano Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za rok 2022 zostały przyznane 18 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Abp Jędraszewski: światu potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku
– Tak jak całemu polskiemu społeczeństwu potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku – mówił abp Marek Jędraszewski w 13. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w katedrze na Wawelu.
Zielona Góra: Wręczenie statuetek „Człowiek Człowiekowi”
Trwa Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. W Zielonej Górze 18 kwietnia odbyła się gala wręczenia statuetki „Człowiek Człowiekowi”. To nagroda dla osób, które swoim działaniem na różne sposoby szerzą ewangeliczną zasadę miłości bliźniego.
Tarnów: rusza Centrum Integracji Ukraińskiej
W Tarnowie rozpoczyna działalność Centrum Integracji Ukraińskiej. To inicjatywa Kościoła tarnowskiego. Otwarcie odbędzie się w najbliższy czwartek 20 kwietnia podczas Tygodnia Miłosierdzia. Wspólnota, integracja, edukacja – taki jest cel tego miejsca.
Bp Milewski: Jezus Zmartwychwstały obiecał, że będzie z nami do skończenia świata
O tym, że Jezus zmartwychwstały obiecał, że będzie z ludźmi do skończenia świat i że to On nadaje życiu sens – powiedział bp Mirosław Milewski w parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie w diecezji płockiej. Dokonał kanonicznej wizytacji pasterskiej tej parafii i udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży.


