Diecezje

18 kwietnia 2023 | 22:05

Kielce: wkrótce Tydzień Biblijny

Pod hasłem „Czy chcecie gardzić Kościołem Boga?” (1Kor 11, 22) rozpoczyna się XV Tydzień Biblijny, trwający od 23 do 29 kwietnia, celebrowany przez wspólnoty celebrujące Słowo Boże w diecezji kieleckiej, z główną uroczystością w Kielcach w czwartek, 27 kwietnia, gdy w bazylice katedralnej biskup kielecki Jan Piotrowski odprawi Mszę św. w intencji grup biblijnych i duszpasterstwa biblijnego w diecezji kieleckiej.

18 kwietnia 2023 | 18:59

Wernisaż wystawy plenerowej „Gdynia na straży wybrzeża 1921–1939”

Z okazji stulecia otwarcia Portu Wojennego w Gdyni przygotowano wystawę plenerową „Gdynia na straży wybrzeża 1921–1939”. Ekspozycję od dziś można oglądać przed Domem Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64. W czasie otwarcia wystawy postać bł. ks. kmdr. por. Władysława Miegonia, kapelana wojskowego i męczennika przypomniał ks. kpt Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego.

18 kwietnia 2023 | 18:05

XXVIII Targi Wydawców Katolickich

Spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe oraz tradycyjne wręczenie nagród „Feniks” w 19 kategoriach promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej i nie tylko – to zaledwie część atrakcji planowanych na XXVIII Targach Wydawców Katolickich, które odbędą się do czwartku do niedzieli 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

18 kwietnia 2023 | 15:36

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Getto warszawskie liczące w swoim szczytowym okresie prawie pół miliona ludzi, było największym w Europie. Od lipca do września 1942 r. wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince około 300 tysięcy Żydów. Wielu zmarło w getcie z głodu i wycieńczenia. Część została uratowana. Ci którzy pozostali 19 kwietnia 1943 roku zorganizowali powstanie w getcie warszawskim – czytamy w informacji Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

18 kwietnia 2023 | 15:33

Przewodniczący Episkopatu podziękował Papieżowi za słowa o św. Janie Pawle II

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce, pragnę bardzo serdecznie podziękować Ojcu Świętemu za pełne miłości i wrażliwości słowa o św. Janie Pawle II – napisał przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Papieża Franciszka. Nawiązał w nim do słów wypowiedzianych w niedzielę, 16 kwietnia, podczas modlitwy Regina Coeli, „w kontekście medialnych insynuacji”, dotykających św. Jana Pawła II.

18 kwietnia 2023 | 13:46

Sympozjum historyczne na temat bp. Józefa Gawliny

„Józef Gawlina – biskup, żołnierz, pielgrzym” to tytuł sympozjum upamiętniającego postać Biskupa Polowego Wojska Polskiego, a po II wojnie światowej Protektora Polaków mieszkających poza granicami Kraju. Konferencja odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 10.00 w Centrum Konferencyjnym Ordynariatu Polowego (ul. Długa 13/15). Spotkanie poprzedzi Msza św. sprawowana o godz. 9.00 w kościele oo. paulinów pw. Ducha Świętego przy ul. Długiej 3.

18 kwietnia 2023 | 12:15

85. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli w miejscu jego urodzenia

W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie koło Sanoka – miejscu urodzin tego świętego – 17 kwietnia odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą jego kanonizacji. W homilii abp Adam Szal wskazywał, że św. Andrzej jest orędownikiem jedności wśród chrześcijan i jest to szczególne wyzwanie także dla nas. – Oby ktoś mógł powiedzieć tak jak mówili poganie o pierwszych chrześcijanach: popatrzcie jak oni się miłują. Oby nikt nie mówił o nas: popatrzcie jak oni się kłócą – mówił metropolita przemyski.

18 kwietnia 2023 | 12:11

Zmarł ks. Józef Grygotowicz – kapłan i nauczyciel „mądry sercem”

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia 2023 r., w wieku 90 lat, w 64. roku kapłaństwa, odszedł do Domu Ojca ks. prał. Józef Grygotowicz, wychowawca młodzieży, wieloletni dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, dyrektor Studium Teologii w Białymstoku. Praca, której w dużym stopniu nauczył się od wielkich wychowawców – ks. Franciszka Blachnickiego i Karola Wojtyły – przez dziesiątki lat angażowała go całkowicie.

18 kwietnia 2023 | 01:02

Bp Greger o „Sacrum in Musica”: to szansa uczestnictwa w misterium

„To jest kolejna szansa doświadczenia uczucia, przeżycia walorów estetycznych i uczestnictwa w misterium” – podkreślił bp Piotr Greger podczas inauguracji 22. Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Koncert inauguracyjny odbył się 17 kwietnia w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Festiwalowe wydarzenia zaplanowano w bielskich świątyniach – katolickich i luterańskich – a także w sali przy cmentarzu żydowskim.

18 kwietnia 2023 | 01:00

Młodzieżowa Rada Duszpasterska Diecezji Płockiej o nowych inicjatywach

Biskup płocki Szymon Stułkowski powołał nowy skład Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej. W jej skład weszło kilkanaście osób, reprezentujących wspólnoty młodzieży, działające w diecezji. – 43. Synod Diecezji Płockiej zaleca współpracę wspólnot ludzi młodych z duszpasterstwem młodzieży – przypomniał ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.