Diecezje
Bielsko-Biała: w rusza 22. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”
Wykonania wielkich form muzycznych, żydowskiej cerkiewnej, brakowej oraz utworów gospel złożą się na 22. edycję Festiwalu „Sacrum in Musica”, która rozpocznie się 17 kwietnia w Bielsku-Białej. Jak co roku, ekumeniczny patronat nad imprezą objęli biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Roman Pindel oraz biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.
Katedra polowa – Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej
W intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej sprawowana była dziś w katedrze polowej Wojska Polskiego Msza święta. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz, który dziękował środowiskom katyńskim za stanie na straży pamięci, tożsamości i prawdy o Zbrodni Katyńskiej. W tym roku mija 80 lat od odkrycia masowych grobów polskich oficerów na Wschodzie.
Wkrótce 85. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli
W poniedziałek, 17 kwietnia, wypada 85. rocznica kanonizacji jezuickiego męczennika Andrzeja Boboli. Uroczystości, która odbyła się w Rzymie, i późniejszemu sprowadzeniu relikwii do Polski, towarzyszyła niezwykła atmosfera.
14 kwietnia Dniem Ludzi Bezdomnych
Nieformalne święto osób bezdomnych obchodzone jest 14 kwietnia. Podopieczni i pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio postanowili uczcić ten dzień serią postów na temat faktów i mitów związanych z doświadczeniem bezdomności.
Marsz modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego” w 80. rocznicę powstania w getcie
Polska Rada Chrześcijan i Żydów tradycyjnie zaprasza na Marsz modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. W tym roku przypada 80. rocznica powstania w getcie. Początek o godz. 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta, przy ul. Zamenhofa w Warszawie. Udział zapowiedział m. in. abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Modlitwę będą stanowiły głównie psalmy, modlitwy żydowskie poprowadzą rabini a chrześcijańskie duchowni rożnych wyznań.
Grekokatolicka liturgia Wielkiego Czwartku
Kościół greckokatolicki rozpoczął wczoraj Święte Triduum Paschalne, które bezpośrednio przygotowuje do Wielkanocy. W Kociołach wschodnich przypada ona w najbliższą niedzielę. W katedrze greckokatolickiej eparchii wrocławsko-koszalińskiej odbyły się wczoraj Nieszpory z Boską Liturgią św. Bazylego Wielkiego. Wielkoczwartkowej liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak OSBM w koncelebrze duchowieństwa z centralnych i południowych dekanatów eparchii.
Rozpoczęła się XXXIII ogólnopolska Olimpiada Teologii Katolickiej
13 kwietnia w godzinach wieczornych rozpoczął się finał XXXIII. ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Witając zebranych biskup pelpliński Ryszard Kasyna życzył, aby trzydniowe spotkanie stało się okazją do „stworzenia dobrych relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem”.
Licealiści wystawili sztukę „Przed sklepem jubilera”
Młodzież z I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie wystawiła fragmenty sztuki Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” w ramach wieczoru pamięci poświęconego twórczości św. Jana Pawła II. Spektakl poprzedziła Msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.
Przewodniczący KEP: chrzest Polski był zwrotem od kultu stworzenia do kultu Stwórcy
Najważniejsza rzecz, która dokonała się dzięki aktowi chrztu Polski to zwrot od kultu stworzenia do kultu Stwórcy – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślając epokowe znaczenie wydarzenia z 966 roku. 14 kwietnia już po raz piąty będzie obchodzone Narodowe Święto Chrztu Polski.
„Maryja. Biografia. Najbardziej wpływowa kobieta w dziejach” – prezentacja książki
„Maryja. Biografia. Najbardziej wpływowa kobieta w dziejach” to najnowsza książka Grzegorza Górnego i Janusz Rosikoń. Po trzech latach pracy zaprezentowali bogato ilustrowaną pozycję o ziemskim życiu matki Jezusa, obejmującą najnowsze badania archeologiczne, omawiającą tradycję i wiarę Kościoła a także obecność Maryi na przestrzeni dwóch tysięcy lat istnienia chrześcijaństwa. Prezentacja odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.


