Diecezje
XXVI Wielkanocna Kosołecka – tradycyjna święconka u górali
Baranki wyrobione z masła i inne tradycyjne produkty znalazły się w koszyczkach małych górali, którzy brali udział w XXVI Konkursie na „Wielkanocną Kosołecke” – najpiękniejszy i najbardziej zgodny z tradycją koszyczek ze święconym.
Pułtusk: poświęcenie pokarmów dla repatriantów i gości z Ukrainy
Bp Szymon Stułkowski w Wielką Sobotę poświęcił pokarmy na wielkanocny stół w Domu Polonii w Pułtusku (diecezja płocka), prowadzony przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”. Mieszkają w nim repatrianci ze Wschodu oraz goście z Ukrainy, w tym posiadający Kartę Polaka. Biskup płocki rozmawiał z mieszkańcami domu i złożył im życzenia na święta Wielkiej Nocy.
Bp Lechowicz pobłogosławił pokarmy wielkanocne
Biskup Wiesław Lechowicz złożył życzenia świąteczne i pobłogosławił pokarmy wielkanocne w katedrze polowej Wojska Polskiego dla żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy oraz ich rodzin. Ordynariusz Wojskowy zachęcił wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu umieszczonego w Grobie Pańskim w Kaplicy Katyńskiej i zaprosił do udziału w Liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o godz. 20.
Bp Włodarczyk: trwając w ciszy Wielkiej Soboty, otwierajmy się na łaskę Boga
„Trwając w ciszy Wielkiej Soboty, otwierajmy się na łaskę Boga i pragnijmy doświadczenia Jego obecności w codziennych troskach i zmaganiach” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Przy pustym tabernakulum i Grobie Pańskim kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy trwali w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy na Ciemnej Jutrzni, czyli na modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. Ciemna Jutrznia wiąże się ze starym, sięgającym średniowiecza zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Po każdym psalmie diakon gasił jedną z nich, a ostatnią schował za ołtarz, by „nastąpiła ciemność”.
Ciekoty: bp Marian Florczyk poświęcił pokarmy na Żeromszczyźnie
Przed zrekonstruowanym dworem Żeromskich w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich bp Marian Florczyk poświęcił pokarmy na wielkanocny stół, które przynieśli bardzo licznie przybyli mieszkańcy gminy Masłów i okolicznych miejscowości oraz goście m.in. z Kielc.
Kalisz: śniadanie wielkanocne w Domu Opieki Caritas w Kaliszu
Bp Damian Bryl wziął udział w śniadaniu wielkanocnym przygotowanym przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Po pobłogosławieniu potraw wielkanocnych podopieczni Caritas zasiedli do stołów.
Biskupi częstochowscy w Wielki Piątek o przylgnięciu do Chrystusa
– Tożsamość prawdy o Jezusie, Synu Boga wcielonym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, przewyższa Jego ludzką śmiertelność – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.
„Jezu ufam Tobie” – Grób Pański na Jasnej Górze
Ogromny krzyż z czerwoną stułą, zaskakujące tło, którym są wrota stodoły i olbrzymi napis „Jezu ufam Tobie” – to główne elementy wystroju Grobu Bożego na Jasnej Górze. Tradycyjnie znajduje się on w Kaplicy Matki Bożej, jak zauważają paulini, „pod sercem Maryi”. Są w nim i olbrzymie drzewa oliwne oraz tysiące kwiatów.
Bp Put: adorujcie Krzyż jak topielec, do którego przypływa tratwa
Adorujcie Krzyż jak topielec, do którego przypływa tratwa – przypominał bp pomocniczy diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Adrian Put, który przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Cieszyn: biskup z elżbietankami składa życzenia wielkanocne
„Jezus bardzo chce nas przekonać, że zmartwychwstał i dlaczego zmartwychwstał” – mówi w życzeniach umieszczonych w mediach społecznościowych biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W nagranym krótkim filmiku hierarcha składa życzenia z kościoła św. Elżbiety, obok klasztoru i szpitala, gdzie mieszkają i pracują ofiarnie z chorymi siostry elżbietanki cieszyńskie.


