Diecezje
Abp Wojda: spoglądamy na krzyż, by zrozumieć miłość
W Wielki Piątek abp Tadeusz Wojda przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Wejherowie oraz Drodze Krzyżowej na kaszubskiej kalwarii.
Kard. Nycz: Między Polakami i Ukraińcami muszą paść słowa przepraszam i przebaczam
– Mamy sprawy obolałe i delikatne, gdzie słowo przepraszam i przebaczam między naszymi narodami musi paść – powiedział kard. Kazimierz Nycz odnosząc się do historii relacji polsko-ukraińskich. Metropolita warszawski poprowadził ulicami stolicy Centralną Drogę Krzyżową i przemawiał na zakończenie nabożeństwa. – Dość często ostatnio słyszę, że to jest wszystko jeszcze za świeże, za wczesne, za niedojrzałe. Pytam się wtedy: jeśli nie teraz, po roku takiej pięknej współpracy, to kiedy? – powiedział hierarcha.
Kielce: uroczysta liturgia Wielkiego Piątku
Bp Jan Piotrowski przewodniczył uroczystej liturgii Wielkiego Piątku w kieleckiej bazylice, rozpoczętej Drogą Krzyżową, z Pasją według św. Jana wykonaną przez Chór Bazyliki Katedralnej, przy bardzo licznym udziale wiernych.
Bp Lityński: Krzyż jest mównicą Boga
„Przez to święte drzewo przemawia do nas największa Miłość świata, bo krzyż jest mównicą Boga” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas Liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek modlił się z wiernymi parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.
Bp Musioł: Nie ferujmy kłamliwych wyroków jak Sanhedryn i Piłat
– Dziedziniec twierdzy Antonia stał się miejscem spotkania prawdy i miłości z podstępnym i pochopnym osądem, z kłamstwem i manipulacją oraz spowodowanym egoizmem brakiem zdecydowania – mówił bp Waldemar Musioł, pomocniczy biskup opolski, który przewodniczył wielkopiątkowej liturgii w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
Abp Gądecki: Ewangeliści pomagają zrozumieć sens Męki Jezusa
Dzięki własnym perspektywom Ewangelistów mamy jedno opowiadanie o Męce, ale rozpisane na cztery głosy – posiadamy polifoniczny opis Męki Pana. Ten opis można przyrównać do antycznego dramatu, z tą wszakże różnicą, że w antycznym dramacie nad bohaterem unosi się złowrogie i nieodwołalne fatum, tymczasem nad cierpiącym Jezusem unosi się wola Ojca niebieskiego – mówił podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię w katedrze poznańskiej.
Abp Galbas o Misterium Męki Pańskiej: to jest wspaniała katecheza
– To jest wspaniała katecheza – powiedział o Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śl. arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na kalwaryjskim wzgórzu zgromadził się tłum wiernych.
Abp Gądecki: Idźmy z radością na spotkanie Zmartwychwstałego Pana
Idźmy z radością na spotkanie Zmartwychwstałego Pana, aby przemieniał nasze życie, napełniając je sensem i przywracając nam nadzieję – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
Liturgia Męki Pańskiej w katedrze polowej
– Wpatrujmy się w Jezusa ukrzyżowanego nie tylko po to, by nie zapomnieć, ale by na Jego miłość odpowiadać miłością przejawiającą się w spojrzeniu na drugiego człowieka – zachęcał podczas liturgii Męki Pańskiej w katedrze polowej bp Wiesław Lechowicz. Podczas nabożeństwa Mękę Jezusa Chrystusa według św. Jana odśpiewali artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Wielki Piątek w katedrze na Wawelu
– Patrząc na krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się zbawienie świata, wiemy mocą wiary, że nasze przemijanie ma sens, bo zmierza od śmierci ku pełni życia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek w katedrze na Wawelu.


