Diecezje
Abp Szal zaprasza na spotkanie młodzieży przed beatyfikacją Rodziny Ulmów
W sobotę, 9 września – dzień przed beatyfikacją Rodziny Ulmów w Markowej odbędzie się całodniowe spotkanie młodzieży. Poinformował o tym abp Adam Szal podczas pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza do archikatedry w Przemyślu, która odbywa się co roku w Wielki Czwartek i związana jest z Mszą św. Krzyżma. Metropolita przemyski spotkał się z członkami LSO po zakończonej Mszy św. w bazylice archikatedralnej.
Misterium Męki Pańskiej – Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej
Misteria kalwaryjskie wystawiane są od przeszło 300 lat. To dzięki nim Kalwaria zyskała rozgłos. Co roku Chwalebne Misterium Pańskie rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Kalwaryjscy przewodnicy i alumni bernardyńskiego seminarium duchownego w strojach z epoki odgrywają ewangeliczne sceny opisujące Mękę Jezusa Chrystusa. W Wielką Środę odtwarzają ucztę u Szymona i zdradę Judasza, w Wielki Czwartek biorą udział w procesji pasyjnej rozpoczynającej się obrzędem umycia nóg […]
Bp Piotrowski: Msza św. Wieczerzy Pańskiej przypomina o ustanowieniu sakramentu kapłaństwa i Eucharystii
Msza św. Wieczerzy Pańskiej przypomina o ustanowieniu dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii, tego wielkiego daru Boga w Jezusie Chrystusie, którego On nie powierzył aniołom, ale ludziom i których powołuje – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w bazylice, podczas Mszy św. inaugurującej obchody Triduum Paschalnego.
Bp Greger w Wielki Czwartek: Eucharystia uzdalnia do miłości wobec bliźniego
„Eucharystyczna przemiana nie zatrzymuje się tylko na znakach chleba i wina, ale uzdalnia nas do wyrażenia miłości poprzez schylanie się przed bliźnim” – podkreślił bp Piotr Greger, który 6 kwietnia w żywieckiej konkatedrze celebrował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Duchowny przypomniał, że ewangelista Jan, opisując czynność umycia nóg, „pragnie zwrócić uwagę na to, co stanowi istotę całego życia Jezusa: wstawanie od stołu, składanie świątecznych szat, pochylanie się ku człowiekowi w tajemnicy przebaczenia, posługa na rzecz ludzkiego życia i śmierci”.
Abp Galbas w Wielki Czwartek: Kościół otrzymał Eucharystię jako dar najcenniejszy
Kościół otrzymał Eucharystię nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar najcenniejszy – powiedział abp koadiutor Adrian Galbas w homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w kościele św. Łukasza w Sosnowcu?
Abp Górzyński: Zadania w Kościele wyznacza Duch Święty
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza Krzyżma, której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Podczas liturgii odbył się obrzęd poświęcenia oleju Krzyżma i pobłogosławienie olejów chorych i katechumenów, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia złożone w dniu święceń.
Bp Olszowski: scena umycia nóg tłumaczy czym będzie męka i śmierć Jezusa
– Scena umycia nóg tłumaczy czym będzie męka i śmierć Jezusa – powiedział bp Grzegorz Olszowski w homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w Katedrze Chrystusa Króla.
Radomska Caritas przygotowała śniadanie wielkanocne dla osób ubogich i samotnych
Bezdomni, potrzebujący oraz uchodźcy z Ukrainy zasiedli do wspólnego stołu świątecznego w kuchni dla ubogich w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej. Modlitwie przewodniczył ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas. W tych dniach wydano również ponad 2 tysiące paczek żywnościowych dla potrzebujących.
Wielkanocne śniadanie w Tarnobrzegu
Jak co roku prezydent Tarnobrzega zaprosił mieszkańców na Miejskie Śniadanie Wielkanocne. Uczestnicy, wśród których byli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem, kapłani z tarnobrzeskich parafii, radni miejscy, zasiedli do świątecznych stołów w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Przedświąteczne spotkanie prezydenta RP z żołnierzami Wojska Polskiego
W Centrum Konferencyjnym MON odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z żołnierzami Wojska Polskiego. Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda, obecny był także wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Modlitwę i życzenia złożyli także ordynariusze Wojska Polskiego.


