Diecezje
Bp Śmigiel: Kapłaństwo, w którym uczestniczymy jest Chrystusowe
– Kapłaństwo, w którym uczestniczymy nie jest nasze, ale jest Chrystusowe. Jesteśmy namaszczeni i posłani – mówił bp Wiesław Śmigiel do kapłanów podczas Mszy Krzyżma w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Podczas Eucharystii, której przewodniczył biskup toruński, obecni byli również bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy oraz bp Andrzej Suski, biskup senior, dziekani i przedstawiciele dekanatów diecezji toruńskiej, kapłani posługujący w instytucjach kościelnych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z moderatorami oraz osoby konsekrowane.
Abp Skworc: Starałem się nie być strażnikiem kurialnego biurka, tylko misji i relacji
Starałem się nie być strażnikiem kurialnego biurka, tylko misji i relacji ˗ mówił do kapłanów abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma Świętego w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Hierarcha dziękował za 12 lat wspólnej posługi w dziele budowania Kościoła archidiecezji katowickiej.
Abp Gądecki: Kapłaństwo to najwyższa godność, jaką człowiek może otrzymać na ziemi
Wspólnota Kościoła, a przez to także wspólnota prezbiterium, jest o tyle dobrym miejscem, w którym chce się być, o ile stanowi sieć rzeczywistych relacji budowanych z wrażliwością na nie tylko swoje własne potrzeby – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy św. Krzyżma, której przewodniczył w katedrze poznańskiej.
Bp Stułkowski: gdy zdradzamy Jezusa, wchodzimy w rolę Judasza
O tym, że człowiek, który zdradza Jezusa, wchodzi w rolę Judasza, powiedział bp Szymon Stułkowski 5 kwietnia w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, prowadzonej przez księży klaretynów. Wspólnotę zakonną wizytował o. Mathew Vattamattan CMF z Indii, przełożony generalny Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.
Bp Andrzej Czaja: Czeka mnie przeszczep wątroby
Na zakończenie Mszy św. Krzyżma w kościele seminaryjnym ordynariusz opolski podziękował wszystkim kapłanom i wiernym, którzy wspierali go modlitwą i duchowo go wspierali w czasie choroby.
Bp Solarczyk do kapłanów: niech nasze serca zapłoną na nowo gorącym ogniem Bożej miłości
– Niech nasze serca zapłoną na nowo gorącym ogniem Bożej miłości i mocy Bożego ducha – mówił biskup Marek Solarczyk podczas Mszy Krzyżma w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. W koncelebrze uczestniczył biskup Piotr Turzyński oraz ponad 200 księży.
W piątek Droga Krzyżowa w TVP 3 o 15.20
Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny będzie prowadził Drogę Krzyżową w Wielki Piątek w Woli Piskulinej. Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP 3.
Bp Zieliński do kapłanów: To nie świat daje nam pokój, ale Chrystus
Wielki Czwartek jest dniem, w którym wspomina się ustanowienie sakramentu kapłaństwa. W koszalińskiej katedrze Mszę krzyżma koncelebrowali wszyscy biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz 120 prezbiterów.
Siedlce: Msza Krzyżma
Nie możemy nie głosić Ewangelii i pozostawać obojętni wobec wyzwań dzisiejszego czasu. Zobowiązują nas do tego również przyrzeczenia, które złożyliśmy wobec Boga w dniu przyjęcia naszych święceń kapłańskich – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda w homilii podczas Mszy Krzyżma, która była sprawowana w Wielki Czwartek. We wspólnej Eucharystii w katedrze siedleckiej uczestniczyli licznie przybyli kapłani, przedstawiciele służby liturgicznej, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.
Prymas do kapłanów: tylko patrząc na Jezusa obronimy się przed błędami i zniechęceniem
„Trzeba nam patrzeć na Pana, bo to On jest źródłem i mocą w naszym życiu i kapłańskiej posłudze. Trzeba być z Nim, aby w sytuacji, jaką dziś przeżywamy, nie poddawać się zniechęceniu, pesymizmowi czy rozgoryczeniu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.


