Diecezje
Ostrowiec Świętokrzyski – spotkanie młodych przed ŚDM
W ramach duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w kościele św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie młodzieży połączone z nabożeństwem eucharystycznym.
Na KUL-u o ratowaniu Żydów przez polskie duchowieństwo podczas Holokaustu
Pomocy Żydom w okresie Holokaustu udzieliło prawie 100 zakonów w ponad 500 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co najmniej 580 miejscowościach na terenie okupowanej Polski – oszacował prawnik i dokumentalista mec. Ryszard Tyndorf, który 23 marca na KUL przedstawił swoją dwutomową publikację „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy”. O roli polskiego duchowieństwa w ratowaniu Żydów, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, dyskutowali także naukowcy z Polski i Izraela.
Białorusini zapraszają Polaków na wspólną modlitwę w Dzień Wolności
25 marca Białorusini na całym świecie będą obchodzić Dzień Wolności, święto nieuznawane przez reżim w Mińsku, upamiętniające powstanie po I wojnie światowej niepodległego państwa. W Warszawie białoruscy katolicy zapraszają tego dnia na Mszę świętą i wspólną modlitwę „Za Białoruś” do kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, a po niej na sztukę „W burzy” przygotowaną przez zespół teatralny „Kupalinka” na podstawie prozy współczesnego opozycyjnego pisarza Uładzimira Niaklajeva.
Bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty Kubackiej
Niewiele możemy dzisiaj uczynić. Ale możemy dać świadectwo, że jesteśmy z nimi, że otaczamy ich miłością i modlitwą, i czuwamy przy nich z nadzieją, że są teraz w najlepszych rękach dobrego Ojca – mówił bp Damian Muskus OFM o rodzinie słynnego skoczka. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym Marty i Dawida Kubackich w Szaflarach, odprawionej w intencji walczącej o zdrowie i życie żony sportowca.
Kielce: ponad 8 ton żywności zebrali wolontariusze Caritas kieleckiej
Ponad 8 ton żywności, która pomoże najuboższym w godnym przeżyciu świąt wielkanocnych, zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej podczas przedświątecznej zbiórki żywności.
Zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa
Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.
Bp Marczak: Bóg pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy
Bóg czeka i prosi: Pozwól mi wejść do twojego życia, bo chcę z ciebie uczynić wielki naród. Tak się stało w przypadku Mojżesza i Narodu Wybranego, i tak się stało z każdym z nas, kto pozwala, aby Jezus wszedł do naszego życia z mocą swojego krzyża, i pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy – mówił bp Marek Marczak podczas wieczornej liturgii stacyjnej w kościele pw. św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach, gdzie od kilku lat swoją posługę pełnią Redemptoryści.
Przygotowania do obozu stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
W Radomiu trwają przygotowania do organizacji obozu wypoczynkowego dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W mieście przebywali ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji i ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura ds. formacji stypendystów. Dwutygodniowy obóz w drugiej połowie lipca zgromadzi prawie tysiąc stypendystów.
Bp Wodarczyk: Jaki wpływ na beatyfikację ks. Blachnickiego będą miały informacje o jego otruciu?
„Jeżeli w dowodzeniu procesu beatyfikacyjnego osiągniemy pewność moralną, że zabójstwo księdza Blachnickiego to męczeństwo złożone za wiarę, w co ja osobiście jako postulator jego procesu beatyfikacyjnego głęboko wierzę, otworzy to bezpośrednio drogę do beatyfikacji, bez konieczności oczekiwania na cud” – mówi bp Adam Wodarczyk. Postulator procesu beatyfikacyjnego sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w rozmowie z KAI wyjaśnia, jaki wpływ na dalszy proces będą miały informacje o otruciu założyciela Ruchu Światło-Życie.
Abp Depo: nasza wierność wyraża się w posłuszeństwie wiary
Korzeniem wszelkich dramatów ludzkich jest brak wiary w Boga – powiedział w homilii abp Wacław Depo, który 23 marca w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, którym w dniach 21-22 marca przewodniczył ks. Piotr Zaborski, dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.


