Diecezje
Święcenia prezbiteratu w ełckiej katedrze
W sobotę, 13 czerwca, bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, udzielił w parafii katedralnej pw. św. Wojciecha w Ełku święceń kapłańskich trzem alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Mszę św. z biskupem koncelebrowali księża profesorowie, księża proboszczowie nowych prezbiterów oraz księża, którzy przybyli na uroczystość.
Bp Wętkowski pobłogosławił nowych lektorów i ceremoniarzy podczas IV pielgrzymki liturgicznej służby ołtarza do włocławskiej katedry
Blisko tysiąc ministrantów, lektorów, ceremoniarzy oraz ich rodziców i opiekunów uczestniczyło 13 czerwca 2026 r. w IV Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Włocławskiej do bazyliki katedralnej we Włocławku. Centralnym punktem wydarzenia była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, podczas której 55 ministrantów przyjęło błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza, a 92 zostało pobłogosławionych do posługi lektora w zgromadzeniu liturgicznym.
Gniezno – Dzień Wspólnoty LSO
W sobotę 13 czerwca w Gnieźnie odbyła się szczególna zbiórka LSO. Najpierw w katedrze gnieźnieńskiej z bp. Radosławem Orchowiczem, a potem w ogrodach Centrum Edukacyjno-Formacyjnego spotkali się ministranci, lektorzy, ceremoniarze, kantorzy i animatorzy LSO z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
Św. Antoni nie tylko od zaginionych kluczy…
O tym, że św. Antoni z Padwy jest nie tylko patronem odzaginionych rzeczy, ale też tym, który pomaga innym odnaleźć Boga i dokonuje wielu cudów zaświadczają jasnogórscy pielgrzymi. Dziś w Kościele przeżywamy wspomnienie tego doktora Kościoła. Kaplica jemu poświęcona znajduje się przed wejściem do jasnogórskiej Bazyliki. Tam trwała 9-tygodniowa nowenna ku jego czci przygotowująca do dzisiejszego wspomnienia.
Konferencja o opozycji antykomunistycznej i modlitwa za świadków wolności
Od Eucharystii w kościele św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu rozpoczęła się 13 czerwca ogólnopolska konferencja „Opozycja antykomunistyczna na Dolnym Śląsku w latach 1945–1990”. Uczestnicy modlili się za osoby, które w okresie komunistycznego zniewolenia miały odwagę stanąć po stronie wolności, prawdy i godności człowieka. Dalsza część obrad odbyła się w Centrum Historii Zajezdnia.
Kard. Nycz w Kętach: Serce Jezusa uczy budowania wspólnoty w świecie samotności i sztucznej inteligencji
Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej, przewodniczył 12 czerwca 2026 r. uroczystej sumie odpustowej ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii NSPJ w Kętach. W homilii wskazał, że uroczystość Serca Jezusowego przypomina o bezinteresownej miłości Boga, która powinna owocować tworzeniem prawdziwych wspólnot rodzinnych, sąsiedzkich i parafialnych. Hierarcha zwrócił także uwagę na narastający problem samotności, uzależnienia od świata wirtualnego oraz wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji.
Bp Krzysztof Włodarczyk: pięknie będzie, jeśli nasze imiona zapiszą się w Sercu Jezusa
„Wszystkie wspaniałe dzieła Boże dokonane przez Jezusa Chrystusa mają wspólny mianownik, którym jest miłość” – mówił biskup Krzysztof Włodarczyk podczas jubileuszu 100-lecia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Samsiecznie, prowadzonej przez księży pallotynów.
Słaboszów – parafia celebrowała jubileusz 700-lecia
Siedem wieków istnienia obchodzi w tym roku parafia w Słaboszowie, z fundowanym niegdyś jednym z pierwszych w Polsce rycerskich kościołów grodowych – i obecnym – dziełem Henryka Marconiego. Na dzień jubileuszu wybrano uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, której w piątek 12 czerwca przewodniczył bp Jan Piotrowski.
„Śpiewaj Panu” – ponad dwustu wykonawców na festiwalu w Olszewce
Ponad dwustu młodych wykonawców – solistów i zespołów – zaprezentowało swoje umiejętności podczas XVI Międzydekanalnego i II Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu”, który odbył się w Olszewce koło Nakła nad Notecią. Wydarzenie, organizowane przy kościele Matki Bożej Siewnej, po raz kolejny połączyło muzykę, modlitwę i wspólnotę.
Poznań – jubileusz 20-lecia Zespołu Szkół Salezjańskich
Abp Zbigniew Zieliński przewodniczył 12 czerwca uroczystej Mszy św. w Kościele pw. Nawiedzenia NMP z okazji 20 lat istnienia Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu. „Prawdziwą miłość mierzy się nie tylko umiejętnością powstawania z naszych upadków, ale także umiejętnością powstawania, gdy się te upadki powtórzą. Często młodym ludziom brakuje dostatecznej motywacji, kiedy kolejny raz coś skończy się niepowodzeniem. Na tym polega też sens edukacji, kształtowania naszych charakterów. To nie siłą mięśni męstwo się mierzy, ale odwagą i wytrwałością charakteru” – mówił metropolita poznański.


