Diecezje
Polski ksiądz biskupem w Ekwadorze: Kościół wszędzie ma podobne wyzwania
Wciąż szukamy sposobów, aby osoby, które chcą wierzyć, przyjęły Jezusa jako swego przyjaciela – mówi pracujący w Ekwadorze ks. Krzyszof Kudławiec. Pochodzący z diecezji rzeszowskiej duchowny przyjmie dziś w tym kraju święcenia biskupie i obejmie nowo utworzoną diecezję Daule. Duchowny ocenia, że problemy, które pojawiają się w Europie, są wyzwaniami także na innych kontynentach, choć mają inne odcienie.
Abp Marek Jędraszewski do młodzieży: Noście głęboko w sercu prawdę o krzyżu
– Niech te krzyże mówią wam o tym, że wy też musicie stać przy krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa – przy zwycięskim znaku naszej chrześcijańskiej wiary; tego krzyża bronić, tym krzyżem się chlubić, a przede wszystkim – na wzór Matki Najświętszej – prawdę o krzyżu głęboko nosić w swoim sercu – mówił abp Marek Jędraszewski w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, gdzie udzielił dziś sakramentu bierzmowania.
KUL uzyskał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego
Jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, będą mogły zostać utworzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – poinformowała uczelnia. KUL uzyskał zgodę Ministra Edukacji i Nauki oraz pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia.
Wyruszyła pielgrzymka trzeźwościowa do Niepokalanowa
Po raz 33. wyruszyła z Radomia pielgrzymka trzeźwościowa do Niepokalanowa. Pątników pożegnał bp Marek Solarczyk. Na 130-kilometrowy szlak wyruszyło ok. 100 osób. Pątnikom przyświeca hasło „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.
Gniezno: nowi szafarze posłani do służby
Biskup Radosław Orchowicz udzielił upoważnienia i błogosławieństwa nowym szafarzom nadzwyczajnym Komunii świętej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obrzęd miał miejsce podczas Mszy św. sprawowanej 25 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej. W Eucharystii uczestniczyli także absolwenci Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które kształci m.in. organistów.
Bp Piotrowski: dzięki Eucharystii odkrywamy miłość Boskiego Serca
To dzięki Eucharystii najgłębiej odkrywamy miłość Boskiego Serca, a dziś słowami pieśni kongresowej prosimy: „Moc Najświętszej Eucharystii niech przenika nasze serce i ożywia naszą wiarę przez miłość czynną codziennie” – mówił w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski. Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Bp Greger do neoprezbiterów: gorliwie naśladujcie Mistrza
Za kapłanów, osoby konsekrowane oraz o nowe powołana kapłańskie i zakonne modlono się 24 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Mszy św. koncelebrowanej w ramach comiesięcznych czuwań modlitewnych przewodniczył bp Piotr Greger. Duchowny zachęcił obecnych przy ołtarzu neoprezbiterów, by swe kapłaństwo realizowali w sposób Chrystusowy.
Bp Jarecki: Synod laboratorium chrześcijańskiego rozeznawania
„To jest specyficzny koniec, który powinien być nowym początkiem” – mówi w wywiadzie bp Piotr Jarecki w związku z zakończeniem diecezjalnego etapu synodu w Archidiecezji Warszawskiej. Jeżeli byśmy powiedzieli, że kończymy wraz z opracowaniem dokumentu syntetycznego to synod nie miałby większego sensu – wskazał warszawski biskup pomocniczy w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Warszawskiej.
Polityka na ambonach, zmiana modelu parafii – synod w Krakowie
Krytyka upolitycznionych kazań i poziomu katechezy, postulat zmiany modelu parafii i większego zaangażowania świeckich – to niektóre z wniosków zawartych w syntezie synodu o synodalności w archidiecezji krakowskiej. – Ujął mnie realizm wypowiedzi. Są one świadectwem tego, że wiemy, czym jest Kościół i że niełatwo go reformować, ale potrafimy nakreślić perspektywy na przyszłość – ocenia koordynator prac komitetu synodu bp Janusz Mastalski.
Jastrząb: perłowy różaniec od papieża dla miejscowej parafii
Bp Marek Solarczyk zawierzył parafię w Jastrzębiu Najświętszemu Sercu Jezusa. Uroczystość odbyła się wieczorem, 24 czerwca w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W trakcie liturgii parafia otrzymała papieski perłowy różaniec. Jastrząb w powiecie szydłowieckim obchodzi jubileusz 600-lecia powstania.


