Diecezje
Katowice: w przyziemiu katedry zainaugurowano Panteon Górnośląski – „otwartą encyklopedię Śląska”
W przyziemiu katedry Chrystusa Króla otwarto Panteon Górnośląski. Nowa instytucja kultury w nowoczesnej, multimedialnej formie upamiętnia ważne dla historii regionu postaci. Niemniej – jak podkreślił podczas ceremonii otwarcia wicepremier Piotr Gliński – jest to „otwarta encyklopedia Śląska”.
„I ślubuję Ci” – ulicami Bydgoszczy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny
„Ślubuję ci miłość – te słowa przysięgi znaczą bez porównania więcej niż to, co wyraża przykazanie miłości bliźniego” – mówił podczas Mszy św. w katedrze bp Krzysztof Włodarczyk. Pod hasłem „I ślubuję Ci”, ulicami Bydgoszczy, przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.
Siostry katarzynki proszą o wsparcie domu dla uzależnionych dziewcząt
W kołobrzeskim kościele św. Marcina, którego proboszczem jest ks. dr Marian Subocz, siostry katarzynki prosiły o wsparcie modlitewne i materialne Ośrodka Terapii Uzależnień dla dziewcząt. Dom znajduje się w Siemkach na Mazurach między Kętrzynem a św. Lipką. Zakonnice z przebywającymi tam dziewczętami tworzą Wspólnotę „Razem łatwiej”.
Bp Wątroba: potrzeba żarliwej modlitwy o świętość rodzin
„Niech z naszych serc płynie żarliwa prośba o odnowienie, odrodzenie naszych rodzin, a także o to, by te rodziny były święte i Bogiem silne” – mówił bp Jan Wątroba w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, gdzie Eucharystią rozpoczęto diecezjalne obchody Dnia świętości małżeństw i rodzin.
Licheń – pielgrzymi świętowali Dzień Ojca
Pielgrzymi świętowali 19 czerwca Dzień Ojca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. – Bycie kochającym ojcem to najważniejsza kariera życiowa – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Tej niedzieli rozpoczęły się też w Licheniu Diecezjalne Dni Rodziny z racji zakończenia Roku Rodziny w Kościele.
Zostań klerykiem na 24 godziny
Po raz drugi młodzi mężczyźni zainteresowani formacją w seminarium duchownym zostali zaproszeni do udziału w akcji „Zostań klerykiem na 24 godziny”. Zdecydowało się na to 4 młodych mężczyzn. Trwające dobę spotkanie odbyło się 18 i 19 czerwca w domu propedeutycznym WSD w Szczecinku.
Szczecinek: zakończenie roku propedeutycznego WSD
Klerycy roku propedeutycznego w Szczecinku zakończyli rok formacyjny. Uroczystej Mszy św. wieńczącej formację rocznika propedeutycznego koszalińskiego WSD przewodniczył 19 czerwca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku rektor ks. Jarosław Kwiecień.
Bp Ozga: dzięki akcji „Dzieci komunijne – dzieciom misji” Kameruńczycy mogą się kształcić
Dzięki akcji pomocowej „Dzieci komunijne – dzieciom misji” organizowanej w parafiach młodzież kameruńska może się kształcić – mówił dzisiaj w Tarnobrzegu bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé – Abong Mbang w Kamerunie.
Podczas Eucharystii dziękczynnej sprawowanej w kościele pw. Chrystusa Króla bp Janowi Ozdze, obchodzącemu w tym roku 25-lecie przyjęcia sakry biskupiej, dzieci pierwszokomunijne przekazały zebrane przez siebie datki na wsparcie misji w diecezji, którą zarządza.
Klerycy roku propedeutycznego wystawili spektakl „Śmierć porucznika”
Klerycy roku propedeutycznego formujący się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu wystawili spektakl „Śmierć porucznika” Sławomira Mrożka w reżyserii Tomasza Mielocha. Spektakl obejrzeli: biskup kaliski Damian Bryl oraz rodzice, rodzeństwo i dziadkowie aktorów.
Ratułów na Podhalu: kapelani strażaków OSP z orderami św. Floriana
Aż dwa nowe samochody o wartości 920 tys. zł otrzymali druhowie OSP Ratułów Górny na Podhalu, a ich kapelani uhonorowani zostali orderami św. Floriana za zasługi dla pożarnictwa. W wydarzeniach przy remizie OSP Ratułów Górny wziął udział minister Edward Siarka z Warszawy.


