Diecezje

17 czerwca 2022 | 11:54

Gość Niedzielny: w najnowszym numerze dodatek IPN „Powrót. 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski”

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy dodatek przygotowany przez ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Powrót. 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski”. Przeczytamy w nim m. in. o pierwszym wojewodzie śląskim, Józefie Rymerze czy o marszałku Sejmu Śląskiego, Konstantym Wolnym, a także o Wojciechu Korfantym.

17 czerwca 2022 | 08:44

Boże Ciało w Świętochłowicach na Śląsku

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Data Bożego Ciała nie jest stała, […]

17 czerwca 2022 | 08:28

Spycimierz – procesja eucharystyczna po kwietnych dywanach

Tu wiara łączy się z kulturą – mówił bp Krzysztof Wętkowski w Spycimierzu, podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, znanym w kraju i za granicą z kwietnych dywanów, po których przechodzi eucharystyczna procesja w to właśnie święto. Tegoroczne obchody Bożego Ciała, na które przybyło, jak zawsze, wielu parafian i gości z całej Polski, było okazją do dziękczynienia za wpisanie spycimierskich kwietnych dywanów na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

17 czerwca 2022 | 06:00

Siostry prezentki odstępują od prowadzenia DPS-u

Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek dnia 15 czerwca br. podjęła decyzję o odstąpieniu od prowadzenia DPS-u w Jordanowie. Jak czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Prezentek, Rada podjęła też decyzję, że sam budynek, w którym zlokalizowany jest DPS, zostanie użyczony tak, aby dalej mogli w nim przebywać dotychczasowi Podopieczni.

16 czerwca 2022 | 22:57

Przasnysz: Muzeum Historyczne przygotowało grę o św. Stanisławie Kostce

Muzeum Historyczne w Przasnyszu wydało grę karcianą o św. Stanisławie Kostce – głównym patronie diecezji płockiej, a także patronie dzieci i młodzieży: – Gra łączy zdobywanie wiedzy o Stasiu Kostce z pozytywnym wpływem, jaki wywierają gry planszowe na rozwój dzieci i młodzieży – przekazuje Monika Miłoszewska. Gra jest dostępna bezpłatnie dla szkół i stowarzyszeń.

16 czerwca 2022 | 21:39

Boże Ciało w miejscu Wydarzenia Eucharystycznego

Obchodzona uroczystość, podczas głównego wydarzenia w Legnicy, zgromadziła dziś w katedrze około 2 tys. uczestników. Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

16 czerwca 2022 | 21:00

Jasna Góra wpisana w obchody Bożego Ciała

Z uwielbieniem Jezusa za Najświętszy Sakrament, główną arterią Częstochowy – Alejami NMP z Archikatedry św. Rodziny, na Jasną Górę pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego dotarła centralna procesja Bożego Ciała. Wzięli w niej udział także ojcowie i bracia Paulini z generałem Zakonu i przeorem klasztoru. Na Szczycie usytuowany był czwarty ołtarz.

16 czerwca 2022 | 20:36

Abp Ryś: jeśli nie widzisz ubogiego, nie szanujesz Ciała Pańskiego

– Tak, jak chcemy dzisiaj okazać Jezusowi publiczny szacunek klękając wielokrotnie przed Najświętszym Sakramentem, tak chciejmy szanować Ciało Pańskie zwłaszcza wtedy, kiedy przychodzi ono do nas w Kościele nie tymi członkami, które zawsze o siebie potrafią zadbać i dadzą sobie radę, tylko tymi, którzy są rzeczywiście głodni spragnienie i potrzebujący – mówił abp Grzegorz Ryś. Po raz trzeci przez Łódź przeszła Centralna Procesja Bożego Ciała, która zgromadziła we wspólnocie modlitwy duchownych i wiernych czterech parafii śródmiejskich: parafii p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego, Najświętszego Imienia Jezus oraz katedry p.w. św. Stanisław Kostki.

16 czerwca 2022 | 20:22

Abp Szal: chcemy zaprosić Chrystusa do naszej codzienności

Wielka rzesza mieszkańców Przemyśla i okolic w promieniach słońca przeszła w Boże Ciało w procesji eucharystycznej przez całe miasto. – Dziś niesiemy Chrystusa w monstrancji pragnąc Go zaprosić do naszego codziennego życia, chcemy Go zaprosić do naszych miast, wiosek, do naszych rodzin, to naszego życia – mówił w homilii abp Adam Szal. Od lat miejska procesja eucharystyczna łączy dwa obrządki: rzymskokatolicki i greckokatolicki.

16 czerwca 2022 | 19:31

Bp Kazimierz Gurda: Mówimy światu, że Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel, towarzyszy nam w naszym życiu

– Gromadzimy się dziś, aby wyrazić wiarę w Jezusa Chrystusa, który obecny jest pod postacią chleba i wina. Chcemy powiedzieć w swoich sercach, że wierzymy w Chrystusa, którego przyjmujemy w Komunii Świętej – powiedział biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas siedleckich obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.