Diecezje
Ostrowiec Świętokrzyski: „I ślubuję Ci” – VI Marsz dla Życia i Rodziny
VI Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowany pod hasłem „I ślubuję Ci” przeszedł w niedzielę ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczestnicy marszu wzięli najpierw udział we Mszy Świętej w kościele pw. św. Kazimierza, której przewodniczył ks. Konrad Fedorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Gdynia: Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia
W bazylice Morskiej w Gdyni odbyła się dziś koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Watykański dyplomata wyraził w imieniu papieża Franciszka wyrazy wielkiego uznania za pomoc Polaków da uchodźców z Ukrainy. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. e zgromadzeni wierni.
Czarny Dunajec: uroczystości 100-lecia Górali Podhalańskich i wizyty Władysława Orkana
Pod przewodnictwem bp Janusza Mastalskiego w niedzielę w Czarnym Dunajcu na Podhalu świętowano jubileusz 100-lecia Oddziału Górali Podhalańskich w strukturach Związku Podhalan. Jednym z punktów obchodów jubileuszowych była inscenizacja przemówienia „Wskazania dla synów Podhala” słynnego regionalisty Władysława Orkana, które wygłosił właśnie w Czarnym Dunajcu na VI Zjeździe Podhalan 1922 r. W jego rolę wcielił się aktor Teatru Witkacego z Zakopanego Marek Wrona.
Sandomierz: obchody jubileuszu 25- lecia parafii pallotyńskiej
Jubileusz 25-lecia prowadzonej przez Księży Pallotynów parafii pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata, świętowano w niedzielę w Sandomierzu. Uroczystej Mszy św., podczas której wspominano też 23. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w tym mieście, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Duchowny apelował o ożywienie religijne i rozwój braterskich relacji w Kościele.
Niemal 6653 litrów krwi w ciągu 25 lat od parafialnych krwiodawców
Prawie 6653 litrów krwi oddano w ciągu 25 lat istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu. Dziś w kęckiej świątyni na Osiedlu odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru tego jednego z najprężniej działających w Polsce parafialnych klubów honorowego krwiodawstwa.
Jasna Góra: 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników i Sadowników
Na Jasną Górę przybyła dziś 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników i Sadowników. – Dziś, kiedy boimy się, że będziemy musieli zamknąć nasze gospodarstwa i w sytuacji zagrożenia światowym kryzysem, błagamy o opiekę Matkę Bożą. Jest naszą jedyną nadzieją – podkreślali uczestnicy wydarzenia.
Tarnobrzeg: parafia dominikańska świętowała 100 – lecie istnienia
Stulecie istnienia świętowała dziś prowadzone przez ojców dominikanów sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu. Wydarzeniu towarzyszyło wprowadzenie relikwii św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego, który przed stu laty przyczynił się do ustanowienia parafii.
Jedlińsk: 120. rocznica urodzin Sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego
O beatyfikację sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego modlono się dziś w kościele parafialnym w Jedlińsku koło Radomia. Mszę świętą sprawowano w 120. rocznicę urodzin niezłomnego pasterza Kościoła sandomierskiego w trudnych czasach komunistycznych. Obecnie akta procesu beatyfikacyjnego znajdują się w Rzymie.
Suchedniów: 50. rocznica uwolnienia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Obchody związane z 50. rocznicą uwolnienia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przez księdza infułata Józefa Wójcika, odbyły się w kościele św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. To właśnie tam przez wiele lat proboszczem był „złodziej w Sutannie”, który w 1972 roku wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej „zaaresztowanego” przez władze komunistyczne. Osiemnaście razy był karany przez władze komunistyczne.
Abp Gądecki: stulecie urszulanek w Poznaniu zobowiązuje do wdzięczności
Stuletnie dzieje urszulańskiego domu przy ul. Taczaka w Poznaniu zobowiązują Kościół i społeczeństwo do wdzięczności wyrażanej Panu Bogu i św. Matce Urszuli Ledóchowskiej oraz samym urszulankom za ich obecność, modlitwy i prace realizowane w tym miejscu – podkreśla abp Stanisław Gądecki. Siostry na co dzień otaczają opieką charytatywną wiele osób bezdomnych i ubogich w stolicy Wielkopolski. Podczas uroczystego dziękczynienia za 100 lat działalności metropolita poznański nawiązał do obchodzonej w Kościele uroczystości Trójcy Przenajświętszej.


