Diecezje
„Co zrobiłby Jezus” – Diecezjalny Dzień Młodzieży
Nie można tylko powtarzać bez zastanowienia się tego, co mówią inni – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży, który odbył się 11 czerwca w Radomyślu nad Sanem, pod hasłem „Co zrobiłby Jezus”.
Klerycy z Tarnowa piłkarskimi mistrzami Polski
W Tarnowie odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych. Organizatorem było tarnowskie seminarium z racji zdobycia pucharu w Siedlcach w 2019 roku. Drużyna Viktorii Tarnów, a królem strzelców został alumn ze zwycięskiego zespołu, Jakub Szwarga, który zdobył 12 bramek.
Ewangelia na niedzielę: najbardziej intrygująca prawda wiary?
Ludzki potencjał poznawczy ma swoje limity. Ograniczone są także możliwości ludzkich słów, aby opisać tajemnicę Trójcy Świętej. Przybliżenie się do tej niepojętej rzeczywistości, proponują w komentarzu na niedzielę 12 czerwca duszpasterze głoszący homilie w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie – ks. Tadeusz Hajduk SJ i ks. Dariusz Zielonka SDS. Duch Prawdy doprowadzi nas do całej […]
Abp Skworc: czas święceń to czas Ducha Świętego
Czas święceń to czas Ducha Świętego, który uświęca – mówił w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył liturgii święceń diakonatu i prezbiteratu udzielonych alumnom franciszkańskiego seminarium. Wspólnota franciszkańska zyskała dwóch nowych diakonów i dwóch prezbiterów.
Gotycki ołtarz „Pietas Domini” powrócił do Gdańska
W bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyły się dziś uroczyste, ekumeniczne nieszpory dziękczynne z okazji powrotu do świątyni Ołtarza Trójcy Świętej Bractwa Świętego Jerzego. Gotycki ołtarz „Pietas Domini” z 1435 r. po 78 latach wrócił do bazyliki Mariackiej już w 2020 roku, ale świętowanie tego wydarzenia uniemożliwiła wówczas pandemia. . Dziękczynnej liturgii sprawowanej w językach polskim i niemieckim przewodniczyli dziś metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz ewangelicki biskup Christian Stäblein.
O. Szustak: Na szczęście jest coś takiego jak czyściec
Setki wiernych – kołobrzeżan i wczasowiczów uczestniczyło 11 czerwca na rekolekcjach o. Adama Szustaka. Znany dominikański kaznodzieja mówił o miłości, a punktem wyjścia była opowieść ewangeliczna o uzdrowieniu teściowej Piotra. Nauki rekolekcyjne poprzedziła Msza św.
Synod diecezjalny o liturgii i mediach
O formacji liturgicznej, rozwijaniu kultu Eucharystii poza Mszą św., a także o roli parafialnych zespołów liturgicznych mówi synodalny dokument „Liturgia a chrześcijańskie życie”. Został on przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Odbyła się ona w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Drugi przyjęty dziś dokument jest zatytułowany „Dobra Nowina w mediach i przez media”.
Abp Ryś do salezjanek: to, co robicie jest Ewangelią
– To, co robicie jest Ewangelią, jest wydarzeniem spotkania Jezusa z młodymi ludźmi, na którego służbie wy jesteście, wspomagając to spotkanie tak, jak Maryja w Kannie Galilejskiej- mówił abp Ryś. Blisko 250 Sióstr ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki z całej Polski bierze udział w obchodach jubileuszu 100-lecia obecności i posługi w Polsce. Uroczystości odbywają się w łódzkiej Zatoce Sportu przy Politechnice Łódzkiej.
Bp Wętkowski: Nie jesteśmy od tego, by zajmować się ekologią, klimatem, sprawami socjalnymi
– Nie jesteśmy od tego, by zajmować się ekologią, klimatem, sprawami socjalnymi. Jesteśmy od głoszenia Ewangelii – powiedział bp Krzysztof Wętkowski podczas święceń prezbiteratu we włocławskiej katerze. Pięciu diakonów WSD we Włocławku przyjęło dziś święcenia kapłańskie.
Bp Libera do przyszłych księży: będziecie w Kościele zajmować miejsce dobrego ojca
Od dziś nie będziecie już klerykami, będziecie w Kościele zajmować miejsce dobrego ojca – zwrócił się bp Piotr Libera do trzech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, którym podczas Eucharystii w bazylice katedralnej w Płocku udzielił święceń kapłańskich. – Zwracam się do was słowami „moi synowie”, byliście bowiem ostatnim rocznikiem, który przygotowywał się do służby Panu pod moim okiem. Chciałbym bardzo, aby także to was zobowiązywało – zaznaczył hierarcha.


