Diecezje
Modlitwa i solidarność z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym
W Dniu Modlitwy za Osoby Skrzywdzone Wykorzystaniem Seksualnym, w parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu wierni modlili się podczas Mszy św. oraz nabożeństwa adoracji krzyża w intencji osób zranionych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Lorek SDB, delegat ds. ochrony małoletnich w inspektorii wrocławskiej salezjanów.
Bp Kleszcz podczas Areny Młodych 2026: jesteś bardzo ważny, nie rezygnuj z siebie!
– Bez ciebie Kościół będzie inną wspólnotą (…). Jeśli ciebie nie będzie, to będzie taka dziura we wszechświecie. A jeśli nie we wszechświecie i wątpicie w to, to na pewno będzie dziura w sercu Pana Boga, który nas bardzo kocha, który tęskni do nas, który z nas nigdy nie rezygnuje – mówił w piątek bp Piotr Kleszcz do uczestników rekolekcji Arena Młodych w łódzkiej Atlas Arenie. Muzyka , śpiew i taniec to nieodłączne elementy każdej Areny Młodych, których i w tym roku nie mogło zabraknąć.
Toruń: wystawa o nieistniejącym już klasztorze benedyktynek
Wernisaż „Zapomniane nabrzeże. Archeologia zespołu szpitalno-klasztornego Ducha Świętego w Toruniu”, zorganizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Okręgowe, rozpoczął się konferencją, podczas której specjaliści z dziedzin historii i archeologii przedstawili dzieje wiślanego nabrzeża w XIII wieku oraz badań archeologicznych, które odbyły się w niedawnych latach podczas prac na Bulwarze Filadelfijskim.
Prymas Polski: stajemy dziś obok tych, którzy niosą swój ból związany z wykorzystaniem seksualnym
– Pragniemy stanąć dziś obok tych, którzy niosą swój ból związany z wykorzystaniem seksualnym i w ten sposób wyrazić naszą gotowość, by nieść go razem z nimi – mówił abp Wojciech Polak rozpoczynając w katedrze gnieźnieńskiej drogę krzyżową w Dniu modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.
Bp Skibicki modlił się podczas nabożeństwa drogi krzyżowej za osoby skrzywdzone i wykorzystane w Kościele
Od kilku lat w pierwszy piątek Wielkiego Postu odbywa się w Kościele w Polsce modlitwa wynagradzająca. Wiąże się ona z dramatem wykorzystania seksualnego małoletnich i bezbronnych dorosłych przez osoby duchowne oraz świeckich pracowników Kościoła. W Elblągu nabożeństwu drogi Krzyżowej w Dniu modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przewodniczył bp Wojciech Skibicki.
W Warszawie obradował Zespół przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
W piątek, 20 lutego br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, obradował Zespół przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obradom przewodniczył bp Robert Chrząszcz.
Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej: Niezależny Zespół Prawno – Historyczny w archidiecezji nie będzie miał charakteru komisji śledczej
W celu wyjaśnienia wszelkich spraw związanych z osobami pokrzywdzonymi w Kościele Częstochowskim od roku 1945 do chwili obecnej oraz wypracowania sposobów naprawienia krzywd i zadośćuczynienia wobec wyrządzonego zła abp Wacław Depo powołał Niezależny Zespół Prawno-Historyczny w Archidiecezji Częstochowskiej. Komunikat Metropolity Częstochowskiego został opublikowany dzisiaj na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej. Jak informuje ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej Zespół nie będzie miał charakteru komisji śledczej.
Bp Muskus: solidarność ze skrzywdzonymi to kwestia codziennego stawania po ich stronie
„Dziś potrzeba autentycznej przemiany wspólnoty Kościoła, nawrócenia tych z jego członków, którzy dotąd lekceważyli cierpienie dotkniętych przestępstwem” – napisał bp Damian Muskus OFM z okazji Dnia Modlitwy i Solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Jak podkreśla, drogą ku nawróceniu jest „sprawiedliwe rozliczenie się z przeszłością i teraźniejszością”.
Abp Guzdek: Krzywda wyrządzona dziecku jest jedną z największych krzywd
„Wszyscy ponosimy odpowiedzialność, gdybyśmy wiedzieli, a nie reagowali. Trzeba reagować. To nie jest problem tylko i wyłącznie duchownych. To jest nasz problem. I nie wolno milczeć” – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w Dniu Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który razem z bp. Henrykiem Ciereszką i kapłanami odprawił w białostockiej archikatedrze Mszę św. w intencji osób pokrzywdzonych oraz wynagradzającej za grzechy i wyrządzone zło. Wieczorem w parafii pw. Świętej Rodziny w tych intencjach odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Konferencja o ochronie dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej
„Obecni, Uważni, Odważni. Widzę. Słyszę. Reaguję” – pod takim hasłem odbyła się we Wrocławiu konferencja poświęcona ochronie dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Biuro ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. Ważny temat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.


