Diecezje
Za nami beatyfikacja s. Paschalis i 9 towarzyszek
We wrocławskiej archikatedrze odbyły się uroczystości beatyfikacyjne 10 sióstr elżbietanek. Były w większości Ślązaczkami. Pracowały w różnych miejscach, opiekując się starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wierne swojemu powołaniu zamordowane zostały przez żołnierzy radzieckich „wyzwalających” tereny Śląska w 1945 r. Uroczystościom przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. List do uczestników beatyfikacji przesłał prezydent RP Andrzej Duda.
Pomoc uchodźcom – jak nas zmienia? Raport Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka opublikowała nowy raport zatytułowany „Pomoc uchodźcom – jak nas zmienia?”. Zgodnie z przedstawionymi w nim danymi, 40% ankietowanych uważa, że wielka mobilizacja ostatnich miesięcy związana ze wspieraniem uchodźców wojennych z Ukrainy może trwale zmienić postawy społeczne Polaków.
W Sandomierzu otwarto wystawę „Krzyża Grunwaldzkiego”
Wernisaż wystawy Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego, zwanego „Krzyżem Grunwaldzkim”, który podarował sandomierskiej kolegiacie król Władysław Jagiełło, powracający z bitwy pod Grunwaldem oraz prace plastyczne pt. „Metafory” dr Lucyny Gozdek, odbył się 10 czerwca w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym.
Biskup z Charkowa: najwięcej zawdzięczamy Polsce
– Najwięcej zawdzięczamy Polsce – powiedział biskup Paweł Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Sytuacja w Charkowie jest bardzo trudna. Pomimo ogromu zniszczeń wielu mieszkańców Charkowa zdecydowało się na powrót do miasta. Nie mają jednak praktycznie niczego i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.
Bydgoszcz: warsztaty „Przyjaciółka samej siebie”
„Przyjaciółka samej siebie” – to temat warsztatów dla kobiet, które zostały zorganizowane przy parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy.
„Mówiono o Nim, że przegrał…” – prawykonanie na dwusetne urodziny św. abp. Felińskiego
Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami. Z tej okazji we wtorek 14 czerwca o g. 19.15 w kościele św. Augustyna w Warszawie przy ul. Nowolipki 18 odbędzie się prawykonanie utworu „Mówiono o Nim, że przegrał…” z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.
Kraków: konkursy „Małopolski Carolus” i „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” rozstrzygnięte
W piątek w auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach „Małopolski Carolus 2022” i „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia 2021/22”. Obie inicjatywy zorganizował krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
Płock: zmiany personalne księży w diecezji
Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku 10 czerwca spotkali się przyszli administratorzy i proboszczowie parafii, a także księża przechodzący na emeryturę. Były podziękowania i wręczenie nominacji: – Warto zachować harmonię między życiem modlitwy, a normalnym życiem parafialnym – zwrócił się do księży bp Piotr Libera. Dokonał on mianowania księży jeszcze przed przejściem na emeryturę.
Dziś beatyfikacja 10 męczenniczek II wojny światowej
W sobotę 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja 10 sióstr elżbietanek. Były w większości Ślązaczkami. Pracowały w różnych miejscach, opiekując się starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wierne swojemu powołaniu zamordowane zostały przez żołnierzy radzieckich „wyzwalających” tereny Śląska w 1945 r. „W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej jest taki moment, kiedy następuje odsłonięcie obrazu nowych błogosławionych. Bardzo mocno zachęcam do tego, żeby w twarzach tych sióstr zobaczyć twarze ludzi zabijanych dziś za naszą wschodnią granicą” – mówi abp Kupny.
Jak zaangażować współczesny świat w misje i jak dla misji wykorzystać nowoczesne technologie – konferencja z okazji 50-lecia Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego
Międzynarodowa dyskusja „Czy jesteśmy w stanie zaangażować współczesny świat w misje?” oraz wykład „Człowiek i Technika: Rachunek Etyczny. Nowe technologie (AI, NFT) w promocji misji” był punktami konferencji z okazji 50-lecia Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Odbywała się ona pod hasłem „Od beneficjanta do partnera” w domu Arcybiskupów Warszawskich. Organizatorem wydarzenia był Pallotyński Sekretariat Misyjny.


