Diecezje
Biskup z Charkowa: najwięcej zawdzięczamy Polsce
– Najwięcej zawdzięczamy Polsce – powiedział biskup Paweł Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Sytuacja w Charkowie jest bardzo trudna. Pomimo ogromu zniszczeń wielu mieszkańców Charkowa zdecydowało się na powrót do miasta. Nie mają jednak praktycznie niczego i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.
Bydgoszcz: warsztaty „Przyjaciółka samej siebie”
„Przyjaciółka samej siebie” – to temat warsztatów dla kobiet, które zostały zorganizowane przy parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy.
„Mówiono o Nim, że przegrał…” – prawykonanie na dwusetne urodziny św. abp. Felińskiego
Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami. Z tej okazji we wtorek 14 czerwca o g. 19.15 w kościele św. Augustyna w Warszawie przy ul. Nowolipki 18 odbędzie się prawykonanie utworu „Mówiono o Nim, że przegrał…” z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.
Kraków: konkursy „Małopolski Carolus” i „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” rozstrzygnięte
W piątek w auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach „Małopolski Carolus 2022” i „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia 2021/22”. Obie inicjatywy zorganizował krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
Płock: zmiany personalne księży w diecezji
Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku 10 czerwca spotkali się przyszli administratorzy i proboszczowie parafii, a także księża przechodzący na emeryturę. Były podziękowania i wręczenie nominacji: – Warto zachować harmonię między życiem modlitwy, a normalnym życiem parafialnym – zwrócił się do księży bp Piotr Libera. Dokonał on mianowania księży jeszcze przed przejściem na emeryturę.
Dziś beatyfikacja 10 męczenniczek II wojny światowej
W sobotę 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja 10 sióstr elżbietanek. Były w większości Ślązaczkami. Pracowały w różnych miejscach, opiekując się starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wierne swojemu powołaniu zamordowane zostały przez żołnierzy radzieckich „wyzwalających” tereny Śląska w 1945 r. „W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej jest taki moment, kiedy następuje odsłonięcie obrazu nowych błogosławionych. Bardzo mocno zachęcam do tego, żeby w twarzach tych sióstr zobaczyć twarze ludzi zabijanych dziś za naszą wschodnią granicą” – mówi abp Kupny.
Jak zaangażować współczesny świat w misje i jak dla misji wykorzystać nowoczesne technologie – konferencja z okazji 50-lecia Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego
Międzynarodowa dyskusja „Czy jesteśmy w stanie zaangażować współczesny świat w misje?” oraz wykład „Człowiek i Technika: Rachunek Etyczny. Nowe technologie (AI, NFT) w promocji misji” był punktami konferencji z okazji 50-lecia Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Odbywała się ona pod hasłem „Od beneficjanta do partnera” w domu Arcybiskupów Warszawskich. Organizatorem wydarzenia był Pallotyński Sekretariat Misyjny.
Bydgoszcz: konferencja o wyzwaniach dla społeczeństwa i Kościoła w perspektywie nauczania Josepha Ratzingera
O wyzwaniach dla społeczeństwa i Kościoła w perspektywie nauczania Josepha Ratzingera debatowano podczas międzynarodowej konferencji w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Podczas wydarzenia świętowano 10. rocznicę działalności Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI w Polsce i Europie Środkowej, a zarazem dekadę Centrum Studiów Ratzingera.
Abp Ryś w 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łodzi: Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci
Mszą św. w łódzkiej archikatedralnej św. Stanisława Kostki zainaugurowano obchody Archidiecezjalnego Święta Eucharystii. Jest ono obchodzone na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi 35 lat temu: 13 czerwca 1987 roku.- Kiedy mówimy Święto Eucharystii to nie dlatego, że wtedy była I Komunia Święta, i że najważniejszym tematem tej wizyty następcy Piotra w Łodzi, była Eucharystia. Mówmy: Święto Eucharystii, bo Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia – mówił abp Grzegorz Ryś.
Jasna Góra – 30. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy
Po pandemicznej przerwie z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę przeszła barwna procesja młodych związanych z Ochotniczymi Hufcami Pracy. Pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” odbyła się ich 30. pielgrzymka. Patronem OHP jest św. Jan Paweł II, bo korzenie hufców sięgają roku 1935 i Junackich Hufców Pracy. Z junakami w 1938 r. modlił się na Jasnej Górze Karol Wojtyła.


