Diecezje
Męczenniczki elżbietańskie – orędowniczki tych wszystkich, którzy doznają przemocy
W sobotę 11 czerwca w archikatedrze wrocławskiej nastąpi beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i dziewięciu towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, które poniosły śmierć w czasie II wojny z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. „Myślę, że dzisiaj mogą być one orędowniczkami dla tych wszystkich, którzy doznają przemocy” – mówi elżbietanka s. Aleksandra Leki.
Diecezja radomska – kapłani z biskupami pielgrzymowali do skarżyskiej Ostrej Bramy
Biskupi radomscy Marek Solarczyk i Piotr Turzyński pielgrzymowali z księżmi do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W programie była okolicznościowa konferencja i Msza święta.
Wykus – rozpoczynają się trzydniowe obchody upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej
Uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, rozpoczną się 10 czerwca w Bodzentynie. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy u. Rynek Górny 11 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Władysława Wasilewskiego „Oseta”.
Dębe – XVIII Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej
– Niech Święty Jan Paweł II będzie dla nas orędownikiem w niebie, ale też drogowskazem w tym wszystkim, co dzieje się na co dzień, także w naszych szkołach. Niech wspiera nas, abyśmy żyli coraz piękniej Jezusową Ewangelią – mówił biskup kaliski Damian Bryl do społeczności szkół noszących imię polskiego Papieża. Szkoły istniejące na terenie diecezji kaliskiej, a noszące imię św. Jana Pawła II spotykają się raz w roku. Tym razem młodzież przybyła do Dębe.
Przedstawiciele Rady Chrześcijan i Żydów z Londynu z wizytą u metropolity łódzkiego
W środę przedstawiciele Rady Chrześcijan i Żydów z Londynu Council of Christians and Jews spotkali się w Łodzi z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem, aby rozmawiać o relacjach chrześcijańsko-żydowskich w regionie łódzkim oraz poznać historię tych relacji w Łodzi.
Abp Depo: tożsamość kapłańska polega na szczególnym upodobnieniu do Chrystusa
– Ostatecznie w życiu kapłana liczy się tylko to, co wycierpiał razem z Chrystusem dla zbawienia ludzi – mówił za jednym z polskich kapłanów abp Wacław Depo w kościele seminaryjnym w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Tuchów – kapłani diecezji tarnowskiej pielgrzymowali do Tuchowa
W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, duchowni diecezji tarnowskiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Główną intencją była prośba o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne.
Bp Piotrowski: bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu
Bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji Święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Zgromadzenie Sióstr świętej Elżbiety
Początki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety sięgają 1842 r., kiedy w Nysie na Śląsku powstała żeńska wspólnota opiekująca się osobami chorymi i cierpiącymi. Zanim Zgromadzenie zostało zatwierdzone przez papieża w 1887 r. przeszło wiele prób. Obecnie Zgromadzenie liczy 678 sióstr w Polsce i 995 na świecie. W najbliższą sobotę 11 czerwca nastąpi beatyfikacja 10 męczenniczek elżbietańskich z okresu II wojny światowej.
Transmisja z beatyfikacji sióstr elżbietanek
W sobotę 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja 10 sióstr elżbietanek, które zostały brutalnie zamordowane w 1945 r. przez żołnierzy Armii Radzieckiej. Msza św. beatyfikacyjna będzie transmitowana w Programie 1 TVP i w TVP Polonia – informuje Telewizja Polska.


