Diecezje
Modlitewny szturm za powołanych do małżeństwa – „Tak na Serio”
„Tak na Serio” to przede wszystkim ruch modlitewny. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa – mówi ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, pomysłodawca Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, który startuje 5 czerwca. Zaplanowano również ciekawe konferencje online.
Bp Socha: bez Boga, tak jak bez powietrza, nie da się żyć
Bez Boga nie da się żyć, tak jak bez powietrza, którego nie widać – powiedział bp Paweł Socha w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czasie Mszy św. podczas, której udzielił sakramentu bierzmowania prawie 50 osobom dorosłym w różnym wieku z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.
23. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Ełku
W 23. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Ełku, 8 czerwca 2022 r. Ełk obchodził wspomnienie Papieża również jako Patrona miasta. Centralne uroczystości miały miejsce na Placu Jana Pawła II, gdzie na Mszy św. o godz. 19.00 zgromadzili się ełczanie. Wielu spośród nich ma w swojej pamięci tamten dzień, kiedy na tym placu celebry rozlegało się wołanie św. Jana Pawła II: „Coragio!, Nie lękajcie się…” i jego przesłanie o miłości miłosiernej.
Konferencja z okazji 50-lecia Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zorganizował międzynarodową konferencję naukową pod tytułem „Re-envisaging Catholicism in Late Modernity” (Ponowne spojrzenie na katolicyzm w późnej nowoczesności). Konferencja rozpoczęła obchody 50-lecia ISKK. Brali w niej udział socjologowie religii przez cały dzień dzielili się najnowszymi wynikami badań dotyczących zmian zachodzących w Kościele i na świecie.
Jutro 10. rocznica działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI
Obchody Jubileuszu 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce i w Europie środkowej odbędą się 10 czerwca w Bydgoszczy. Celem Fundacji jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz studium dzieł ks. prof. Josepha Ratzingera.
Ks. prof. Kuciński: Benedykt XVI prowadził dyskurs z zagubionym i poszukującym
– Wydaje się, że od początku swojego pontyfikatu Benedykt XVI prowadził dyskurs ze współczesnym człowiekiem, zagubionym i poszukującym, spragnionym sensu, który umyka jego oczom – mówi ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński. Zdaniem dyrektora Centrum Studiów Ratzingera, które świętować będzie w Bydgoszczy 10-lecie swego istnienia, rozumiejąc dylematy i rozterki dzisiejszego człowieka, Benedykt XVI przyznaje, że potrzebujemy małych i większych nadziei, które dzień po dniu podtrzymują nas w drodze. „Jednak bez wielkiej nadziei, która musi przewyższać pozostałe, są one niewystarczające” – powiedział w rozmowie z KAI.
25. rocznica konsekracji sanktuarium na Krzeptówkach
7 czerwca 2022 w 25. rocznicę pobytu Papieża-Polaka na Podhalu i 25. rocznicę poświecenia sanktuarium na Krzeptówkach obyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Sanktuarium zostało wybudowane jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu.
Szabla Kilińskiego dla metropolity łódzkiego
W łódzkiej Izbie Rzemieślniczej zostały wręczone Szable Kilińskiego – najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze. W tym roku jednym z nagrodzonych został metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.
Wola Raniżowska – obchody 25-lecia sakry biskupiej ks. Jana Ozgi
Jubileusz 25-lecia sakry biskupiej świętował bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’Mbang w Kamerunie, 8 czerwca w swojej rodzinnej Woli Raniżowskiej.
Górsk – Diecezjalny Kongres „Ku trzeźwości Narodu”
„Trzeba być samemu przekonanym w trosce o wychowanie trzeźwościowe każdego pokolenia” – mówił w Górsku bp Krzysztof Włodarczyk. Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki było miejscem Diecezjalnego Kongresu „Ku trzeźwości Narodu”.


