Diecezje
Masłów: zakończyło się diecezjalne spotkanie chorych i niepełnosprawnych
Szkoły i klasy specjalne, grupy terapii zajęciowej, artyści i sportowcy niepełnosprawni z różnych środowisk uczestniczyli w zorganizowanym już po raz 15. Integracyjnym Spotkaniu Chorych i Niepełnosprawnych z Województwa Świętokrzyskiego i Diecezji Kieleckiej. Podczas Mszy św. na lotnisku w Masłowie upamiętniono wizytę św. Jana Pawła II na Kielecczyźnie. Organizatorem spotkania, którego celem integracja i wspólna modlitwa był, jak co roku, bp Marian Florczyk.
Zakopane: Kard. Dziwisz przekazał parafii św. Krzyża rękopis niewygłoszonej homilii św. Jana Pawła II
Kard. Stanisław Dziwisz sprawował Mszę św. w kościele św. Krzyża w Zakopanem, gdzie przed 25 laty, w drodze pod Wielką Krokiew, św. Jan Paweł II spotkał się z chorymi i osobami starszymi. Wieloletni papieski sekretarz przekazał parafii rękopis homilii, którą Ojciec Święty miał wygłosić w tym miejscu w 1991 r.
Abp Jędraszewski o św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim: Wspaniały pasterz na trudne czasy
– Prosimy św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, aby nam w naszych zmaganiach towarzyszył i błogosławił jasną myślą, zdecydowaną postawą, niezłomnością w służbie Kościoła i ojczyzny – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu, gdzie sprawował Mszę św. w 200-lecie urodzin i 20-lecie beatyfikacji metropolity warszawskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Kard. Kurt Koch doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego
Szwajcarski hierarcha, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wybitnym teolog i orędownik pojednania i pokoju w świecie, odebrał dzisiaj dyplom doktorski z rąk rektora uniwersytetu, prof. Marka Masnyka. Uroczystość w auli Wydziału Teologicznego UO – z udziałem gości z wielu uczelni i wydziałów teologicznych oraz przedstawicieli siostrzanych Kościołów – została poprzedzona Mszą św. pod przewodnictwem kardynała w opolskim kościele seminaryjno-akademickim.
Lednica gotowa na spotkanie młodych
Około pięciuset osób – organizatorzy, wolontariusze, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – jest zaangażowanych w ostatnie przygotowania do spotkania młodych na Lednicy. Jutrzejsze wydarzenie pod hasłem „Na krańce świata” – po przerwie związanej z pandemią koronawirusa – odbędzie się w tradycyjnej formie na Polach Lednickich. Swoją obecność potwierdziło już ponad 15 tysięcy młodych m.in. z Polski, Ukrainy i Niemiec.
Bielsko-Biała: Caritas wręcza dzieciom „Pudełka Szczęścia” z prezentami
560 dzieci otrzymało w Bielskim Centrum Kultury „Pudełka Szczęścia” od bielsko-żywieckiej Caritas i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Wśród obdarowanych prezentami z okazji Dnia Dziecka były nie tylko dzieci podopiecznych Towarzystwa, ale znaleźli się też uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z Łodygowic oraz Czechowic-Dziedzic.
KUL otrzymał relikwie św. Charbela
Relikwie libańskiego mnicha i pustelnika św. Charbela będą umieszczone w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ojciec Tannous Nehme, opat maronitów w Libanie, przekazał je rektorowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu.
Brakuje księży. Bp Czaja połączy parafie
O niedostatku powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji opolskiej pisze w odezwie do diecezjan bp Andrzej Czaja. „Dopadła nas jedna straszna bieda” – przyznaje biskup informując, że w tym roku nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego sześć zostanie połączonych z innymi.
Sołtyków: zakończono pierwszy etap budowy Domu Hospicyjnego
Zakończono pierwszy etap budowy Domu Hospicyjnego, który powstaje w Sołtykowie koło Radomia. Inwestorem jest Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, które 4 czerwca będzie obchodzić swoje święto związane z patronką dzieła – Maryją Królową Apostołów.
Lublin: 9 czerwca ustanowienie Sanktuarium Świętej Rodziny
9 czerwca zostanie ustanowione Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. Dokonane to zostanie podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. Sanktuarium zostanie ustanowione na bazie dotychczasowej parafii św. Rodziny, która jest jedną z najprężniejszych wspólnot w tym mieście. Jej proboszczem od 2012 r. jest ks. Tadeusz Pajurek.


