Diecezje
Konferencja „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”
O teologii politycznej polskiego romantyzmu, polskich romantykach wobec tradycji chrześcijańskiej oraz o wpływie romantyzmu na polskie dążenia niepodległościowe będą dyskutowali uczestnicy konferencji naukowo-artystycznej pt. „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”, organizowanej w dniach 2-4 czerwca w Poznaniu, Antoninie i Kórniku przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (AKO Poznań). W inauguracji wydarzenia weźmie udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Tydzień Ewangelizacyjny z udziałem bpa Marka Solarczyka (zapowiedź)
W Radomiu rozpocznie się 4 czerwca Tydzień Ewangelizacyjny. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w wigilię Zesłania Ducha Świętego w radomskiej katedrze z udziałem bpa Marka Solarczyka oraz przedstawicieli ruchów i wspólnot. Spotkania będą przebiegały pod hasłem: „Aby byli jedno”.
Pół tysiąca wolontariuszy będzie kwestować na rzecz hospicjum
Pół tysiąca wolontariuszy kwestować będzie 2. czerwca na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego na rzecz Hospicjum św. Kamila. Wśród wielu chętnych do charytatywnej akcji zgłosiła się młodzież reprezentująca dziesięć ponadpodstawowych szkół oraz wielu seniorów. Zbiórka prowadzona będzie od godz. 8 do 19.
O. Krzysztof Frąckiewicz ponownie przeorem szczecińskich dominikanów
O. Krzysztof Frąckiewicz został wybrany przeorem szczecińskich dominikanów na drugą kadencję. Wybór został zatwierdzony przez prowincjała o. Łukasza Wiśniewskiego, a urząd przeor objął w niedzielę 29 maja.
Nuncjusz apostolski otworzy SacroExpo
Abp Henryk M. Jagodziński nuncjusz apostolski w Ghanie otworzy tegoroczną Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, trwającą od 6 do 8 czerwca w Targach Kielce. Gościem specjalnym drugiego dnia wydarzenia będzie Najprzewielebniejszy Paisjusz, prawosławny abp przemyski i gorlicki.
400 paczek od Caritas z okazji Dnia Dziecka
Caritas przygotowała ponad 400 paczek dla najmłodszych z diecezji tarnowskiej z okazji Dnia Dziecka. Trafią one do dzieci m.in. ze świetlic Caritas i placówki w Jadownikach Mokrych, gdzie są chore dzieci a także do najmłodszych z Ukrainy.
Prawie 1600 uczestników akcji #NieWstydzęSięKrzyża
Prawie 1600 osób z całej Polski, ale i naprawdę odległych zakątków świata włączyło się w akcję #NieWstydzęSięKrzyża, którą Archidiecezja Krakowska wraz z miastem Zakopane, Powiatem Tatrzańskim oraz województwem małopolskim zorganizowała w roku jubileuszu 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II pod Giewontem.
Zmarł były przeor klasztorów karmelitańskich
W Krakowie zmarł 30 maja o. Benedykt Belgrau od Męki Pańskiej, były przeor klasztorów karmelitańskich w Wadowicach i Krakowie. Miał 66 lat.
X Pielgrzymka Żywego Różańca i II Kongres Różańcowy
X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca połączona II Kongresem Różańcowym odbędzie się na Jasnej Górze 3-4 czerwca. Gościem spotkania będzie sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów abp Giovanni Pietro Dal Toso. Będzie to czas dziękczynienia w Polsce za beatyfikowaną w maju we Francji Paulinę Jaricot, założycielkę Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiana Wiary. W tym roku przypada 200-lecie tego misyjnego dzieła, które sto lat temu podniesiono do rangi papieskiego.
Dziś na Jasnej Górze w łączności z papieżem modlitwa o pokój
Jasna Góra już jutro włączy się w światową modlitwę o pokój inicjowaną przez papieża Franciszka na zakończenie maja, miesiąca maryjnego. To odpowiedź na zaproszenie Stolicy Apostolskiej, ale i potrzeba wyrazu wielkiej solidarności częstochowskiego Sanktuarium z Ojcem Świętym w błaganiu o ustanie wojen, nie tylko na Ukrainie, ale i w innych częściach globu.


