Diecezje
Dziś na Jasnej Górze w łączności z papieżem modlitwa o pokój
Jasna Góra już jutro włączy się w światową modlitwę o pokój inicjowaną przez papieża Franciszka na zakończenie maja, miesiąca maryjnego. To odpowiedź na zaproszenie Stolicy Apostolskiej, ale i potrzeba wyrazu wielkiej solidarności częstochowskiego Sanktuarium z Ojcem Świętym w błaganiu o ustanie wojen, nie tylko na Ukrainie, ale i w innych częściach globu.
Bioetyk: Stosowanie respiratora musi być związane z podnoszeniem jakości życia pacjenta
– Respirator jest protezą oddechu. Tak potraktowany przestaje budzić pewne emocje na gruncie bioetyki. Po drugie stosowanie respiratora musi być związane z podnoszeniem jakości życia pacjenta, który z tego respiratora korzysta i jest to jedyny sposób na uniknięcie okoliczności, które mogłyby wskazywać na sztuczne wydłużanie tego życia – mówił bioetyk Jarosław Maćkiewicz w ramach kolejnego wykładu z cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
Bogaty program obchodów 35. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny
Msze, nabożeństwa, konferencja naukowa, finały konkursów, spektakl i pielgrzymki dzieci, młodzieży i dorosłych – tak zapowiada się program obchodów 35. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny, przygotowany przez sanktuarium w Zabawie. Uroczystości będą też w Tarnowie, w miejscu beatyfikacji dziewicy i męczennicy.
Posłowie upamiętnili 200. rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej
Sejm na ostatnim posiedzeniu podjął uchwałę w 200. rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej, nauczycielki i mistyczki, zaangażowanej w działalność niepodległościową i dobroczynną. Wcześniej, bo 13 maja w Sejmie odbyła się 13 maja konferencja „Wanda Malczewska. Miłość Boga i Ojczyzny”.
VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Leśnej Podlaskiej
W niedzielę 29 maja po raz siódmy kobiety z diecezji siedleckiej przybyły w siedemnastu grupach zorganizowanych i indywidualnie do Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Pielgrzymka kobiet jest organizowana w pierwszą niedzielę po Dniu Matki.
Kard. Nycz: Obyśmy nie ulegli pokusie nienawiści wobec Rosjan
Kard. Kazimierz Nycz zaprosił wszystkich „wierzących i wątpiących”, Polaków i Ukraińców obu obrządków oraz prawosławnych na XV Święto Dziękczynienia, które obchodzone będzie 5 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Tym razem będzie to dziękczynienie za beatyfikacje kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. „Obyśmy nie ulegli pokusie nienawiści wobec Rosjan, których przywódca rozpętał okrutną wojnę” – napisał metropolita warszawski w okolicznościowym liście.
Zespół Promyczki Dobra ma 30 lat. Koncertowali m.in. dla Jana Pawła II
Zespół dla dzieci Promyczki Dobra z Nowego Sącza ma 30 lat. W tym czasie należało do niego ponad 450 młodych artystów. Dzieci koncertowały m.in. dla Jana Pawła II, w repertuarze mają wiele piosenek religijnych. Koncertują w parafiach, szkołach, a także w Polsce i na świecie.
Pierwsza w Polsce kapliczka Matki Bożej Patronki Rowerzystów
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego abp Adam Szal poświęcił kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Patronki Rowerzystów na błażowskim Wilczaku. To pierwszy taki obraz w Polsce.
Legendarny jazzman Pat Metheny zagra w kościele w Bielsku-Białej
Legendarny gitarzysta i kompozytor Pat Metheny zagra razem ze swoim nowym zespołem 8 czerwca br. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Artysta po raz kolejny pojawi się w aleksandrowickiej świątyni. Poprzednio gościł tu 29 maja 2014 roku, kiedy wystąpił ze swoim zespołem Unity Group.
Rekoronacja w otyńskim sanktuarium Królowej Pokoju
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga 29 maja koronował figurę Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu. Nowe korony zostały ufundowane przez parafian i pielgrzymów i pobłogosławione przez papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej wizyty „ad limina” polskich biskupów.


