Diecezje
Abp Skworc w Piekarach Śl.: Praca górnika – niebezpieczna i jak równanie z wieloma niewiadomymi
Praca górnika jest niebezpieczna; jest jak równanie z wieloma niewiadomymi – powiedział abp Wiktor Skworc w tradycyjnym słowie społecznym podczas dorocznej pielgrzymce stanowej młodzieńców i mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Hierarcha wyraził ubolewanie, że Polacy wyrzucają rocznie aż 9 mln ton żywności. – W perspektywie grożącej światu klęski głodu, spowodowanej wojną na Ukrainie, każdy zmarnowany produkt spożywczy po wielekroć obciąża nasze sumienia – powiedział metropolita katowicki.
Biskup przypomina o niedzielnych obowiązkach: trzeba powrócić do normalności
– Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan do korzystania z posługi duszpasterskiej w swoich parafiach. Dla naszego dobra trzeba powrócić do normalności – napisał bp Grzegorz Kaszak, w specjalnym liście odczytywanym 29 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościołach diecezji sosnowieckiej. W liście przestrzega przed przywyknięciem do niedzieli bez Mszy Świętej, i bez codziennej modlitwy będących formą obecności Boga w życiu osoby wierzącej.
Rokitno: Pierwsza pielgrzymka działaczy opozycji i osób represjonowanych
W diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, w dniu wspomnienia liturgicznego bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego spotkali się przedstawiciele środowiska opozycyjnego wraz z rodzinami. Ich pierwszej pielgrzymce przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
Kraków: Konsekracja kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Płaszowie
Abp Marek Jędraszewski w sobotę wieczorem konsekrował kościół Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie. Parafia erygowana w 2012 r. została powierzona duszpasterskiej trosce księży sercanów.
Gorzów Wlkp.: przygotowania do 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II
Msze św. czuwania modlitewne, Marsz dla Życia i Rodziny, koncerty, zjazd rodziny szkół im. JP II diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, poświęcenie poradni rodzinnej przy Domu Zakonnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, odbywać się będą od 2 do 5 czerwca z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Ziemi Lubuskiej.
Kielce: duże zainteresowanie Polsko-Ukraińskim Festiwalem Młodych Talentów
Liczna grupa kielczan uczestniczyła w Polsko-Ukraińskim Festiwalu Młodych Talentów, który z przesłaniem na rzecz pokoju, odbył się 28 maja w Kielcach. Organizatorem było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W Parku Miejskim z muszli koncertowej rozbrzmiewały piosenki i wiersze wykonane przez młodych kielczan oraz dzieci z Ukrainy, które w regionie świętokrzyskim znalazły schronienie przed wojną w swojej ojczyźnie.
Bp Muskus: kapłaństwo to pokorna misja, a nie bieg po sukces
Nie możemy iść do świata ze swoją ewangelią. Nie możemy budować Kościoła według własnych planów – mówił bp Damian Muskus OFM, który udzielił święceń kapłańskich w zakonie franciszkanów konwentualnych. Hierarcha podkreślał w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, że korzeniem zła w Kościele jest wiara w ludzką samowystarczalność.
Gdynia: 45 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w archidiecezji gdańskiej
Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zostali ustanowieni w sobotę, 28 maja podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp Tadeusza Wojdy w gdyńskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W homilii arcybiskup podkreślił, że posługa szafarza jest głęboko osadzona w Ostatniej Wieczerzy.
Płock: czterech alumnów seminarium przyjęło święcenia diakonatu
Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjęło święcenia diakonatu: – Każdego dnia powinniście zadawać sobie pytanie, czy to, czym żyjecie jest zgodne z tym, co głosicie – zwrócił się do nich bp Mirosław Milewski. Jeden z nowych diakonów za rok rozpocznie pracę duszpasterską na Islandii.
Bp Solarczyk do neoprezbiterów: niech bł. kard. Wyszyński będzie dla was przewodnikiem
Diecezja radomska ma czerech nowych kapłanów. Wyświęcił ich biskup Marek Solarczyk. Uroczystość odbyła się 28 maja w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia Kościół w Polsce po raz pierwszy obchodził liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.


