Diecezje

29 maja 2022 | 12:58

Abp Skworc w Piekarach Śl.: Praca górnika – niebezpieczna i jak równanie z wieloma niewiadomymi

Praca górnika jest niebezpieczna; jest jak równanie z wieloma niewiadomymi – powiedział abp Wiktor Skworc w tradycyjnym słowie społecznym podczas dorocznej pielgrzymce stanowej młodzieńców i mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Hierarcha wyraził ubolewanie, że Polacy wyrzucają rocznie aż 9 mln ton żywności. – W perspektywie grożącej światu klęski głodu, spowodowanej wojną na Ukrainie, każdy zmarnowany produkt spożywczy po wielekroć obciąża nasze sumienia – powiedział metropolita katowicki.

29 maja 2022 | 12:55

Biskup przypomina o niedzielnych obowiązkach: trzeba powrócić do normalności

– Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan do korzystania z posługi duszpasterskiej w swoich parafiach. Dla naszego dobra trzeba powrócić do normalności – napisał bp Grzegorz Kaszak, w specjalnym liście odczytywanym 29 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościołach diecezji sosnowieckiej. W liście przestrzega przed przywyknięciem do niedzieli bez Mszy Świętej, i bez codziennej modlitwy będących formą obecności Boga w życiu osoby wierzącej.

29 maja 2022 | 12:22

Rokitno: Pierwsza pielgrzymka działaczy opozycji i osób represjonowanych

W diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, w dniu wspomnienia liturgicznego bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego spotkali się przedstawiciele środowiska opozycyjnego wraz z rodzinami. Ich pierwszej pielgrzymce przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

29 maja 2022 | 12:20

Kraków: Konsekracja kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Płaszowie

Abp Marek Jędraszewski w sobotę wieczorem konsekrował kościół Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie. Parafia erygowana w 2012 r. została powierzona duszpasterskiej trosce księży sercanów.

29 maja 2022 | 12:19

Gorzów Wlkp.: przygotowania do 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II

Msze św. czuwania modlitewne, Marsz dla Życia i Rodziny, koncerty, zjazd rodziny szkół im. JP II diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, poświęcenie poradni rodzinnej przy Domu Zakonnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, odbywać się będą od 2 do 5 czerwca z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Ziemi Lubuskiej.

29 maja 2022 | 12:19

Kielce: duże zainteresowanie Polsko-Ukraińskim Festiwalem Młodych Talentów

Liczna grupa kielczan uczestniczyła w Polsko-Ukraińskim Festiwalu Młodych Talentów, który z przesłaniem na rzecz pokoju, odbył się 28 maja w Kielcach. Organizatorem było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W Parku Miejskim z muszli koncertowej rozbrzmiewały piosenki i wiersze wykonane przez młodych kielczan oraz dzieci z Ukrainy, które w regionie świętokrzyskim znalazły schronienie przed wojną w swojej ojczyźnie.

29 maja 2022 | 11:49

Bp Muskus: kapłaństwo to pokorna misja, a nie bieg po sukces

Nie możemy iść do świata ze swoją ewangelią. Nie możemy budować Kościoła według własnych planów – mówił bp Damian Muskus OFM, który udzielił święceń kapłańskich w zakonie franciszkanów konwentualnych. Hierarcha podkreślał w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, że korzeniem zła w Kościele jest wiara w ludzką samowystarczalność.

29 maja 2022 | 10:32

Gdynia: 45 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w archidiecezji gdańskiej

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zostali ustanowieni w sobotę, 28 maja podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp Tadeusza Wojdy w gdyńskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W homilii arcybiskup podkreślił, że posługa szafarza jest głęboko osadzona w Ostatniej Wieczerzy.

29 maja 2022 | 00:37

Płock: czterech alumnów seminarium przyjęło święcenia diakonatu

Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjęło święcenia diakonatu: – Każdego dnia powinniście zadawać sobie pytanie, czy to, czym żyjecie jest zgodne z tym, co głosicie – zwrócił się do nich bp Mirosław Milewski. Jeden z nowych diakonów za rok rozpocznie pracę duszpasterską na Islandii.

29 maja 2022 | 00:37

Bp Solarczyk do neoprezbiterów: niech bł. kard. Wyszyński będzie dla was przewodnikiem

Diecezja radomska ma czerech nowych kapłanów. Wyświęcił ich biskup Marek Solarczyk. Uroczystość odbyła się 28 maja w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia Kościół w Polsce po raz pierwszy obchodził liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.