Diecezje
Kard. Nycz: bł. Stefan Wyszyński jest nam potrzebny jako orędownik na trudne czasy
Prymas nie tylko głosił miłość Boga i bliźniego, ale przekładał tę postawę na konkrety w życiu. Czy dziś, niszcząc Ukrainę, Rosja nie wykopuje nie tylko rowów materialnych, ale także rowy między ludźmi, narodami, wyznaniami? Czy nie są to już rowy nienawiści? Kto sprawi, żebyśmy jako chrześcijanie żyli Ewangelią? Do takich trudnych spraw jest nam potrzebny taki patron jak bł. kard. Wyszyński – mówił kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze warszawskiej, przewodnicząc Mszy św. w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego.
Jasna Góra: Prawykonanie oratorium „…to Polska” do słów bł. Prymasa Wyszyńskiego
Muzyczny akord zakończył uroczyste obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Staefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze. W bazylice zabrzmiało oratorium „…to Polska” Wincentego z Krakowa do słów Prymasa „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!”. Utwór wykonali artyści z Krakowa: AUDIVI Cracow Vocal Quartet z Zespołem Kameralnym. Organizatorem koncertu był Jasnogórski Instytut Maryjny.
Jasna Góra: Młodzi Radia Maryja od bł. Prymasa Wyszyńskiego uczą się, że „życie, to COŚ WIĘCEJ!”
„Życie, to COŚ WIĘCEJ!” – pod takim hasłem na Jasnej Górze odbywa się 23. Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja. Modlitwie towarzyszą relikwie bł. kard. S. Wyszyńskiego i obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który był z Prymasem przez kilkadziesiąt lat. Jasnogórskie spotkanie młodzieży to czas modlitwy, koncertów i świadectw. O swoim doświadczeniu przebaczenia i wiary mówił TAU nawrócony raper, wokalista i producent muzyczny. Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa.
Jasna Góra – z bł. Prymasem Wyszyńskim modlitwa za Ojczyznę i pokój
Na Jasnej Górze trwają obchody pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się muzycznie – koncertem poświęconym dwóm wielkim synom polskiej ziemi bł. Prymasowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie i z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego uczestnicy Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odprawili Drogę Krzyżową.
Bp Włodarczyk: kapłan nie może wypuszczać Ewangelii z rąk
„Nie ma większej tragedii, gdy kapłanowi wypadnie z ręki Ewangelia. Dziś trzeba odwagi, by wziąć ją i iść” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja udzielił diakonowi święceń kapłańskich.
Generał paulinów: bł. Prymas Wyszyński uczył wytrwałej pracy nad chrześcijańskim kształtem Ojczyzny
Na Jasnej Górze pierwsze wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego, który „wszystko postawił na Maryję” i to jak sam mówił jasnogórską, obchodzone jest bardzo uroczyście. Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostały jego relikwie, które znalazły swoje miejsce obok częstochowskiego Wizerunku. Za jego heroiczne i wierne Bogu życie dziękowali częstochowianie i pielgrzymi podczas Mszy św., której przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.
Bp Bryl: synodalność to wspólna troska o Kościół
Doświadczenie tych spotkań synodalnych to doświadczenie wspólnej troski o Kościół, także wspólnego mierzenia się z tym, co jest trudne w naszych wspólnotach, ale z miłością, z pragnieniem szukania dobra, szukania dobrych rozwiązań – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu w ramach podsumowania etapu diecezjalnego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Bp Kasyna do neoprezbiterów: kapłan ma być transparentem Imienia Boga we współczesnym świecie
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 28 maja udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom. W homilii powiedział, że kapłan „winien być nosicielem Bożego Imienia, jest transparentem i fotografią Imienia Pana Boga”.
Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma trzech nowych księży
Trzech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. przyjęło w sobotę w gorzowskiej katedrze święcenia kapłańskie. Sakramentu udzielił im biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.
Diecezja rzeszowska: pięciu kleryków przyjęło święcenia diakonatu
„Wszystko zależy od wiary. Od wiary, która jest wydarzeniem, spotkaniem z Najwyższym. (…) Modlitwa to nie tylko powinność, ale to przywilej, zaszczyt, a zarazem potężne źródło duchowej siły” – powiedział bp Jan Wątroba 28 maja w kościele parafialnym w Niebylcu. Hierarcha udzielił tam święceń diakonatu 5 klerykom Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.


