Diecezje
Abp Ryś: Duch Święty „wypycha” do służby jedności i ewangelizacji
„Żyjąc w Duchu Świętym jesteśmy «wypychani» przez Niego do służby jedności i ewangelizacji” – mówił w Bydgoszczy abp Grzegorz Ryś. Był on gościem V Forum Charyzmatycznego, po którym spotkał się z kapłanami diecezji bydgoskiej.
Górka Klasztorna: kobiety pielgrzymowały do najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce
„Niewidoma, która otwierała oczy widzącym…” – słowa, nawiązujące do postaci bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, były myślą przewodnią pielgrzymki kobiet do najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce w Górce Klasztornej.
Abp Kupny do neoprezbiterów: przebaczajcie, a nie osądzajcie
Dzisiaj, niestety także w naszej Ojczyźnie, kapłani muszą być przygotowani na obojętność, a czasami wrogość, ze względu na głoszoną Ewangelię – mówił w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił święceń prezbiteratu ośmiu diakonom wrocławskiego seminarium oraz dwóm braciom ze zgromadzenia klaretynów. – W konfesjonale przebaczajcie, a nie osądzajcie! – zachęcał abp Kupny nowych księży.
Diecezja bielsko-żywiecka ma dziewięciu nowych kapłanów
Bp Roman Pindel udzielił 28 maja w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej święceń kapłańskich dziewięciu diakonom diecezji bielsko-żywieckiej. Hierarcha w homilii przed aktem święceń przypomniał, że nowo wyświęceni prezbiterzy wezmą udział w budowaniu Kościoła, wspólnoty kapłańskiej, różnych grup oraz całej parafii. Przestrzegł, że nie mogą być „przyczyną podziałów, antagonizmów, niezdrowej rywalizacji czy zabiegania o pochwałę siebie”.
Tarnów: diecezja tarnowska ma 17 nowych kapłanów
Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił dziś święceń kapłańskich 17 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. To największa liczba kapłanów diecezjalnych wyświęconych w Polsce w tym roku. Uroczystości odbyły się w bazylice katedralnej w Tarnowie.
Bydgoszcz: 50-lecie Chóru pw. Świętej Cecylii
Chór pw. Świętej Cecylii, działający przy bydgoskiej parafii Chrystusa Króla, świętował 50-lecie swego istnienia. Jubileusz był okazją do dziękczynienia za pięć dekad służby poprzez śpiew na chwałę Bożą.
I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej
Stacją Dorosłych, 28 maja, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Krasnymborze, pod hasłem „Odmawiajcie różaniec” zainaugurowano I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej. Otwierając go, inicjator tego dzieła biskup ełcki Jerzy Mazur podziękował organizatorom za jego przygotowanie, a zarazem życzył, aby pogłębiona refleksja nad modlitwą różańcową przyniosła błogosławione owoce.
Płońsk: XVII Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży
XVII Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży odbyła się na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w diecezji płockiej. Zwycięzcy otrzymali medale i nagrody rzeczowe: – Młodzież szkolna chętnie uczestniczy w rozgrywkach sportowych, rozwijając ciało, ale i ducha – powiedział ks. kan. Zbigniew Sajewski, diecezjalny duszpasterz sportu.
Rowerowa pielgrzymka dookoła diecezji na jej jubileusz
Formą świętowania jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej będzie sierpniowa pielgrzymka pod hasłem: „50 rowerów i więcej”, która objedzie granice diecezji. Ma to być forma przeżycia jubileuszu w duchu jubileuszów biblijnych – ożywienia wiary, wzmożenia modlitwy i miłości do drugiego człowieka, do czego zachęca w liście do diecezjan biskup Edward Dajczak.
Bp Przybylski do diakonów: to bardzo ważne, by być posłusznym sługą
Dzisiaj Kościół wyświęca was na diakonów, na sługi, ale to bardzo ważne, by chcieć być nie tylko sługą, ale posłusznym sługą – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 28 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu pięciu klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.


