Diecezje
Nad morzem, we wsiach i osiedlach – po pandemii wracają letnie ewangelizacje
Po dwuletniej przerwie ruszają ewangelizacje letnie: nadmorska, wioskowa i osiedlowa oraz Karawana Miłosierdzia Bożego. Pandemia zablokowała wiele akcji ewangelizacyjnych, także znane w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ewangelizacje letnie, realizowane przez Dom Miłosierdzia Bożego. Ewangelizatorzy wracają do dawnych inicjatyw.
Odpowiedzialni za nową ewangelizację spotkali się na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze odbyło się we wtorek spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji z odpowiedzialnymi za dzieło nowej ewangelizacji w diecezjach. Odpowiedzialni za dzieło nowej ewangelizacji w grupach szukali odpowiedzi na pytania, co Duch Święty mówi do Kościoła i przed jakimi wyzwaniami aktualnie staje.
Trzy miesiące Jezuickiej Pomocy dla Ukrainy
Od początku wojny w Ukrainie jezuici obu polskich prowincji działający w ramach projektu Jezuicka Pomoc dla Ukrainy wspierają uchodźców w znalezieniu mieszkania i pracy, organizują kursy językowe i pomoc psychologiczną, a także transporty humanitarne. – Przede wszystkim skupiamy się na tym, by nasza pomoc była długofalowa. Działamy według trzech wytycznych, czyli pomocy medycznej, pomocy psychologicznej i edukacji – mówi koordynator zespołu o. Vitalyi Osmolowskyy SJ.
W kościele Świętego Krzyża modlono się za Kościół w Chinach
W ramach Światowego Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach, obchodzonego 24 maja, warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę świętą w tej intencji, po czym w dolnym kościele odbyło się spotkanie nt. sytuacji chrześcijaństwa w tym kraju. W koncelebrowanej liturgii wzięli udział m.in. dwaj polscy misjonarze posługujący w Chinach, ks. Jan Hou z tego kraju, pracujący od kilku lat lat w Polsce, oraz ks. Jacek Gniadek SVD – prezes Stowarzyszenia “Sinicum” im. Michała Boyma, popularyzującego w naszym kraju od ponad 10 lat wiedzę o Kościele w Państwie Środka i pomagającego mu.
Korowód od Mieszka I do św. Jana Pawła II przejdzie przez Warszawę
Orszak Dziejów – barwny korowód postaci historycznych (królów, poetów, świętych i odkrywców) od Mieszka I do św. Jana Pawła II, którzy zasłużyli się w dziejach naszej Ojczyzny, wyruszy we niedzielę 5 czerwca o godz. 18.00 sprzed pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie.
6. spotkanie synodalne w archidiecezji poświęcone rozeznawaniu
Szóste (ostatnie) diecezjalne spotkanie synodalne zatytułowane „Budowanie Kościoła synodalnego w archidiecezji warszawskiej. Rozeznawanie” odbyło się 24 maja w Warszawie. Do Domu Arcybiskupów Warszawskich przybyło kilkudziesięciu przedstawicieli grup synodalnych z terenu diecezji. Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów: bp Piotra Jareckiego oraz wykładu o. Wiesława Kulisza SJ. Obydwa były poświęcone tematowi rozeznawania.
Majówka leśników na Górze Polanowskiej
Na Górze Polanowskiej spotkali się leśnicy z regionu, by modlić się, uhonorować zasłużonych pracowników i wspólnie biesiadować.
Diecezja siedlecka: kobiety będą pielgrzymować do Leśnej Podlaskiej
Matki mężne czy szalone? – pod takim hasłem odbędzie się VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Wydarzenie zaplanowane jest na niedzielę 29 maja w Sanktuarium Matki Jedności i Wiary.
2,5 tys. dzieci uczyło się historii w Muzeum Diecezjalnym
2,5 tysiąca dzieci wzięło udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Nasze muzeum jest żywe”, który przeprowadziło Stowarzyszenie Człowiek Kultura we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Płocku: – Dzieci poznawały historię w formie przystępnej zabawy. Na terenie Muzeum Diecezjalnego mogliśmy opowiadać o historii z różnych perspektyw – mówią Łukasz i Przemysław Jarzyńscy ze Stowarzyszenia Człowiek Kultura.
Biblia 24/7 – inicjatywa fraterni franciszkańskiej
Fraternia Franciszkańska „Effatha”, działająca przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze zaprasza do udziału w inicjatywie Biblia 24/7. W ciągu tygodnia wierni wraz z duchownymi chcą publicznie, na głos przeczytać całe Pismo Święte.


