Diecezje
Uroczystości w 20. rocznicę ustanowienia narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli
W Warszawie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w 20. rocznicę ustanowienia kościoła pw. Andrzeja Boboli – sanktuarium narodowym. W świątyni na Mokotowie spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika – patrona Polski i metropolii warszawskiej. O godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Procesja Fatimska ulicami miasta Zakopanego
Uroczysta procesja ku czci Matki Bożej Fatimskiej przeszła dziś ulicami Zakopanego, w tym także przez Krupówki. Wiernym towarzyszyli jeźdźcy z banderii konnej. Obecni byli pielgrzymi z Polski i zza granicy. W modlitwie uczestniczyła 40-osobowa grupa wiernych z Debreczyna na Węgrzech, pątnicy z Tokarni, Więciórki, Łętowni, Koronowa, Łazan, Biskupic, kilkuosobowa grupa ze Słowacji, a także lokalny oddział Związku Podhalan i dzieci pierwszokomunijne.
Uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i metropolii warszawskiej
Kościół w Polsce obchodzi dziś uroczystość – św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej, a także patrona jedności Kościoła i ewangelizacji w trudnych czasach. W narodowym sanktuarium świętego męczennika na warszawskim Mokotowie, gdzie spoczywają jego relikwie, kard. Kazimierz Nycz odprawi wieczorem uroczystą Mszy świętą.
Bp Milewski: Karol de Foucauld na serio potraktował przykazanie miłości
– Święty od dziś Karol de Foucauld swoim życiem pokazał na czym polega prawdziwa miłość. On naprawdę kochał Boga i kochał ludzi – powiedział bp Mirosław Milewski w Raciążu w diecezji płockiej. Podczas Mszy św. udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Dziś w Rzymie odbyła się kanonizacja Karola de Foucauld.
Abp Wojda: potrzebujemy rewolucji Ducha
Wierni archidiecezji gdańskiej obchodzili dziś odpust ku czci św. Wojciecha na wzgórzu znajdującym się nieopodal kościoła dedykowanego Chrzcicielowi gdańszczan w Gdańsku – Świętym Wojciechu. Uroczystościom przewodniczył abp Tadeusz Wojda.
200. rocznica urodzin sł. Bożej Wandy Malczewskiej
Bóg przez Wandę Malczewską otwierał drzwi do wiary ludziom prostym, małym, pokornym, – mówił abp Grzegorz Ryś w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie k. Bełchatowa. Dokładnie dziś mija 200. rocznica urodzin Służebnicy Bożej, a jej doczesne szczątki spoczywają w krypcie tego kościoła.
Starają się zostawić świat trochę lepszym – ZHP po raz 27 na Jasnej Górze
Idąc za wskazaniem założyciela skautingu Roberta Baden-Powella, starają się zostawić świat trochę lepszym niż go zastali. Na Jasnej Górze zakończyła się trzydniowa 27. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego. Był to czas zaczerpnięcia ducha do dalszej wytrwałej, codziennej służby, czego harcerze dali przykład w czasie pandemii i teraz wojny na Ukrainie. Hasłem pielgrzymki były słowa zmartwychwstałego Jezusa „Pokój wam” (J 20,19).
Suwałki: wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do Konkatedry pw. św. Aleksandra
W przeddzień 375 rocznicy narodzin dla nieba św. Andrzeja Boboli, 15 maja 2022 r. do Konkatedry pw. św. Aleksandra w Suwałkach, zostały wprowadzone relikwie I stopnia – ex ossibus – Świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski. Mszy św. przewodniczył ks. kan. dr Antoni Skowroński, proboszcz miejsca, natomiast homilię wygłosił ks. kan. Jan Adam Dargiewicz, wieloletni misjonarz i duszpasterz Polonii i Polaków w Diecezji Odesko – Symferopolskiej w Ukrainie.
Włocławek: sześciu alumnów przyjęło święcenia diakonatu
– W świecie, który na pierwszym miejscu stawia sukces, powodzenie i zaszczyty, macie być sługami miłości i prawdy – mówił w niedzielę bp Krzysztof Wętkowski, podczas święceń diakonatu we włocławskiej katedrze. Przyjęło je sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Rektor KUL w Paryżu: niebawem oferta edukacyjna dla Polonii
W najbliższym czasie przedstawimy konkrety dotyczące oferty edukacyjnej dla Polonii i Polaków za granicą oraz rozpoczniemy rekrutację – zapowiedział rektor Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas spotkania w Ambasadzie RP w Paryżu.


