Diecezje
Katowice: Rada Społeczna o Ukrainie, migracji i bezpieczeństwie pracy górników
Wojna w Ukrainie i spowodowana nią fala migracji, powstający Instytut Kultury „Panteon Górnośląski” i bezpieczeństwo pracy w górnictwie – to główne tematy poruszone podczas spotkania Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim. W wydanym po spotkaniu komunikacie podkreślono m.in. znaczenie duszpasterstwa uchodźców w kontekście ekumenicznym.
Diecezja płocka wsparła finansowo Kościół w Wenezueli
Kwotę 3 tys. euro przekazała diecezja płocka na wsparcie formacji duchowieństwa w diecezji Punto Fijo w Wenezueli. – Pomogliśmy bratniemu Kościołowi w Wenezueli w potrzebie – powiedział KAI ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji.
„Procesja Różańcowa za Polskę” wyruszy z sanktuarium św. Andrzeja Boboli
W niedzielę 15 maja w Warszawie odbędzie się „Procesja Różańcowa za Polskę”. Organizatorzy zapraszają do wspólnej modlitwy za Ojczyznę i wynagradzania za grzechy przeciwko życiu. Procesja, która przejdzie przez centrum miasta, rozpocznie się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
Rekolekcje o Eucharystii – nowa propozycja paulinów
Msza św. znana czy nieznana, dlaczego potrzebna nam jest wiara eucharystyczna i eucharystyczny styl życia, jak rozkochać się w tym, co dla katolika najważniejsze – m.in. o tym na rekolekcjach o „Uzdrawiającej Mocy Eucharystii”, które już od maja, co miesiąc, odbywać się będą na Jasnej Górze. Mają charakter otwarty i są bezpłatne.
Abp Skworc zaprasza na święcenia prezbiteratu
Metropolita katowicki zaprasza diecezjan do duchowego udziału w zbliżających się święceniach prezbiteratu. Parafian, z których pochodzą diakonii i ich bliskich – do udziału w liturgii. Święcenia odbędą się w sobotę 14 maja o godz. 10.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Osiek: ołtarz zabytkowego kościoła odsłonił swą kolejną tajemnicę
Kolejną tajemnicę odsłonił podczas dobiegającej końca konserwacji ołtarz główny w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Osieku koło Oświęcimia. Po tym, jak specjaliści odkryli pierwotną strukturę rokokowego retabulum naśladującą cesarski porfir, tym razem odsłonięto obraz z rozbudowaną sceną Zwiastowania NMP o bardzo ciekawej ikonografii.
Osiek: ołtarz zabytkowego kościoła odsłonił swą kolejną tajemnicę
Kolejną tajemnicę odsłonił podczas dobiegającej końca konserwacji ołtarz główny w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Osieku koło Oświęcimia. Po tym, jak specjaliści odkryli pierwotną strukturę rokokowego retabulum naśladującą cesarski porfir, tym razem odsłonięto obraz z rozbudowaną sceną Zwiastowania NMP o bardzo ciekawej ikonografii.
Jubileuszowa pielgrzymka tarnowskiego seminarium
Jasna Góra, Licheń, Gniezno, Poznań i Kalisz znajdą się na trasie jubileuszowej pielgrzymki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Uczelnia przeżywa 200-lecie powstania. W tarnowskim WSD kształci się 97 alumnów.
XXIV Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę
XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę odbędzie się w sobotę 28 maja. Uczestnicy wezmą udział we Mszy św. o godz. 11.00 na Jasnogórskich Wałach, której będzie przewodniczył ks. płk rez. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi.
54. Tydzień Eklezjologiczny KUL – od 17 do 19 maja
Pod hasłem „Kościół świętych” w dniach 17-19 maja odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 53. Tydzień Eklezjologiczny. Jego program obejmuje trzy dni sesji, podczas których poruszony zostanie w różnych kontekstach zagadnienie świętości.


