Diecezje
Oświęcim: pogrzeb ks. Stanisława Urbańczyka SDB
Najbliższa rodzina, kilkudziesięciu księży, zakonników, misjonarzy z kilku diecezji, przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej z instytutów zakonnych i świeckich, stowarzyszeń wiernych oraz grup apostolskich, wychowankowie salezjańskiej szkoły pożegnali 9 maja w Oświęcimiu zmarłego w 93. roku życia ks. Stanisława Urbańczyka SDB. Salezjanin, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich, nauczyciel fizyki, spowiednik w oświęcimskim sanktuarium, opiekun wychowanków salezjańskich, spowiednik sióstr i uczniów internatu salezjańskiego 66 lat swego życia spędził w Oświęcimiu – „Casa Madre” polskich salezjanów. Duchowny spoczął na miejscowym cmentarzu parafialnym.
Rozpoczęły się „jasnogórskie prymicje”
W Tygodniu Modlitw o Powołania na Jasnej Górze rozpoczęło się pielgrzymowanie neoprezbiterów. Dziś przyjechali nowo wyświęceni kapłani Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, nazywani pallotynami. „Jasnogórskie prymicje” przeżywało 6 księży. – To dobry początek kapłaństwa – podkreślali. Niektórzy z nich powołanie odkrywali na szlaku pieszych pielgrzymek.
Bp Fortuniak obchodzi 40. rocznicę sakry
Bp Zdzisław Fortuniak celebrował Mszę św. dziękczynną w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze z okazji 40. rocznicy sakry biskupiej. W 1982 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej.
Wrocław: Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie na ponad milion złotych
Podczas spotkania abp. Józefa Kupnego z abp. Mieczysławem Mokrzyckim metropolita wrocławski przekazał 200 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc, jaką lwowski Kościół świadczy na rzecz uchodźców z terenów objętych wojną. W sumie koszty wsparcia, jakiego dotychczas udzieliła archidiecezja wrocławska w Ukrainie, przekroczyła milion złotych.
Rzeszów: odsłonięto tablicę poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz – patronce polskich nauczycieli
„Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką” – mówił bp Jan Wątroba w rzeszowskiej farze podczas uroczystości poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz. Odsłonięto również tablicę dedykowaną patronce polskich nauczycieli.
Zakończył się 24-godzinny koncert dla pokoju
W Kościele Pokoju w Świdnicy zakończył się w niedzielny wieczór 24-godzinny koncert non stop przeciwko wojnie na Ukrainie. Muzycy z Żytomierza, Kijowa, Lwowa, Odessy, Dniepru, którzy musieli uciekać ze swojego kraju, wraz z artystami polskimi wystąpili pod hasłem „Razem dla Pokoju. Instytucje kultury wobec wojny”.
Bp Libera: w szkole uczymy się człowieczeństwa
W szkole nie tylko zdobywa się wiedzę, ale też uczy człowieczeństwa – powiedział biskup płocki Piotr Libera w Raciążu (diecezja płocka). Przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym z okazji 100-lecia miejscowej Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Konarskiego.
Dominikanie zapraszają na pielgrzymkę na Jasną Górę
Organizatorzy krakowskiej Pieszej Pielgrzymki Dominikańskiej wydali komunikat w sprawie tegorocznego wędrowania na Jasną Górę. Pątnicy będą mogli wyruszyć z zakonnikami na pątniczy szlak po dwuletniej pandemicznej przerwie 3 sierpnia.
Białogońskie „Stasiuki” po raz pierwszy
Tłumy wiernych i gości zebrały się przy zabytkowym drewnianym kościółku w podkieleckim Białogonie w niedzielę 8 maja, na wydarzeniu, które nazwano „Stasiuki”, z racji wspomnienia św. Stanisława.
Flamenco u krakowskich dominikanów
Zespół Zabytkowy Krakowskiej Szkoły Flamenco „Almoraima” wraca z wiosennym programem do klasztornego kapitularza dominikanów w Krakowie. Koncert „Feria de Abril” odbędzie się 15 maja.


