Diecezje
Majówka Małżeńska „Amoris laetitia” w Smolanach
W długi majowy weekend, w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Smolanach odbyła się Majówka Małżeńska „Amoris laetitia”. Były to rekolekcje dla sakramentalnych par małżeńskich, które zawarły związek małżeński w kościołach parafialnych na terenie diecezji ełckiej w latach 2011 – 2021. W majówce wzięło udział 18 par małżeńskich razem ze swoim dziećmi.
Kapłani wyświęceni w 1972 roku świętowali w Opolu 50-lecie kapłaństwa
Dziesięciu księży, którzy 50 lat temu przyjęli sakrament kapłaństwa, świętowało swój jubileusz w Opolu. Jubilaci w kaplicy kurii diecezjalnej odprawili Mszę św. pod przewodnictwem biskupów opolskiego Andrzeja Czai, gliwickiego Jana Kopca oraz biskupów Rudolfa Pierskały i Pawła Stobrawy.
Bp Piotrowski zaprasza na uroczystość patronki miasta (zapowiedź)
W Kielcach z okazji dnia odpustu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, obchodzonego 7 maja – została wznowiona wielowiekowa tradycja miejskiej procesji różańcowej, zawierzenia miasta Maryi i błogosławieństwa dla wspólnoty mieszkańców.
Odpust św. Floriana w Krakowie
W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Tegoż dnia jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Strażaka (ang. International Firefighters’ Day – IFFD). Florian żył w ówczesnej rzymskiej prowincji Ufernoricum, dzisiejszej Górnej Austrii, gdy w całym cesarstwie trwał ostatnie wielkie prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana (284-305). Był tam szefem kancelarii namiestnika. Jako członek chrześcijańskiej […]
Bp Libera do strażaków: trzeba krzewić szlachetność serca
Do krzewienia szlachetności serca w braterskiej wspólnocie strażackiej zachęcił bp Piotr Libera strażaków w parafii Wieczfnia Kościelna w diecezji płockiej. Biskup przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę powołania miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Na pamiątkę jubileuszu w Wieczfni stanęła figura św. Floriana.
Ustanowiono nagrodę im. sługi Bożej Wandy Malczewskiej
Ustanowiono nagrodę im. sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Zostanie ona wręczona 15 maja w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Tego dnia będzie obchodzona 200. rocznica urodzin mistyczki i wizjonerki z Radomia. W ramach obchodów w Sejmie odbędzie się 13 maja konferencja „Wanda Malczewska. Miłość Boga i Ojczyzny”.
Głogów: Modlitwa w intencji hutników
We wspomnienie św. Floriana, który jest patronem m.in. hutników, biskupi diecezji legnickiej Andrzej Siemieniewski i zielonogórsko-gorzowskiej – Tadeusz Lityński odprawili w Głogowie Mszę św. w intencji hutników i ich rodzin.
KUL rozpoczyna rekrutację kandydatów na studia
Germanistyka, italianistyka w trybie zdalnym, prawo w biznesie, romanistyka i sztuczna inteligencja to tegoroczne nowości w ofercie edukacyjnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 5 maja uniwersytet rozpoczyna elektroniczną rejestrację kandydatów na studia.
Włocławek: wojewódzkie obchody dnia strażaka
Wiara jest zbroją, która pomaga lepiej pełnić powierzone zadania i obowiązki – zaznaczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej podczas wojewódzkich obchodów święta strażaka, 4 maja.
Katowice – biskupi modlą się za zmarłych i poszkodowanych górników
Abp Wiktor Skworc i biskupi pomocniczy przewodniczą uroczystościom pogrzebowym za zmarłych tragicznie górników na „KWK Pniówek” i „KWK Zofiówka”. Do katastrof górniczych doszło kolejno 20 i 23 kwietnia w kopaniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.


