Diecezje
Bp Greger: mamy być solą ziemi, nie słupami soli
„Przeżywanie codzienności ma stanowić świadectwo, że chrześcijaństwo jest oryginalną i twórczą interpretacją Ewangelii” – przypomniał 3 maja br. bp Piotr Greger podczas Eucharystii w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. Liturgia pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego biskupa pomocniczego była kulminacyjnym momentem 10. pieszej pielgrzymki bielsko-żywieckiej do łagiewnickiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Bydgoszcz: „Maryja nie daje niepewnych wskazówek” – Msza św. dla maturzystów
„Maryja nie daje niepewnych wskazówek. Ona całą sobą wskazuje na Drogę, której warto zaufać na sto procent, na sto maturalnych punktów” – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży ks. Piotr Wachowski.
Bp Kaleta: nasza tożsamość wyrasta z historii
Nasza tożsamość wyrasta z historii kształtowanej przez wiarę i wartości – to nasza droga przez dzieje. Wyrażanie wiary i odwoływanie się do Maryi było w najważniejszych momentach historii fundamentem działania naszych przodków – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta podczas Mszy św. w bazylice z okazji obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Ks. ppor. Woszczyk: Bądźmy wierni ewangelicznym wartościom
– Budujmy na prawdzie, bądźmy wierni ewangelicznym wartościom, do których należą wolność, sprawiedliwość, miłość, prawda i poszanowanie każdego człowieka – mówił ks. podporucznik Piotr Woszczyk COr, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, który wygłosił homilię w czasie Mszy świętej sprawowanej z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości odbyły się przed kościołem garnizonowym.
Nowa Dęba: poświęcone zostały wyremontowane organy z 1916 r.
Poświęcenia wyremontowanych organów piszczałkowych z 1916 r. dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 3 maja w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie.
Konstytucja mówi na pierwszym miejscu o wolności religijnej – przypomniał abp Ryś
– Jesteśmy dumni z tego myślenia, z tego wartościowania, które jest zapisane w Konstytucji 3 Maja. Jesteśmy dumni z jej ducha – mówił abp Grzegorz Ryś. Tegoroczne uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja jak co roku rozpoczęły się od Mszy świętej, której przewodniczył metropolita łódzki.
Tarasówka na Podhalu: żywa owca przy ołtarzu na Święcie Bacowskim
Od pokropienia i okadzenia stada owiec rozpoczęło się 3 maja na Polanie Tarasówka w Małem Cichem Święto Bacowskie. Górale modlili się o udany sezon pasterski za wstawiennictwem Matki Bożej Jaworzyńskiej i o pokój na Ukrainie.
Bp Socha: patriotyzm bez chrześcijańskiej miłości zamienia się w szowinizm
Brak miłości chrześcijańskiej sprawia, że patriotyzm przemienia się w szowinizm – powiedział bp Paweł Socha podczas Mszy św. za ojczyznę w dniu wojewódzkich obchodów święta Konstytucji 3 Maja w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Bp Wętkowski: Kochać Polskę, to nie mówić o niej źle
Kochać Polskę, to nie mówić o niej źle. Ilu dorosłych mogłoby sobie wypisać i wbić do głowy to powiedzenie małego dziecka – powiedział w homilii wygłoszonej w katedrze włocławskiej bp Krzysztof Wętkowski. 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, biskup włocławski przewodniczył Mszy św. za Ojczyznę. Był to główny moment miejskich obchodów narodowego święta.
Abp Jędraszewski: Maryja panią polskiej podmiotowości
Im większa i bardziej świadoma nasza miłość do Maryi, tym większa stawała się siła polskiego narodu – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji ojczyzny w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.


