Diecezje
Uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze
Na szlaku narodowego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia nie mogło zabraknąć Jasnej Góry. Główne uroczystości ku czci Królowej Polski przeżywane są tu w duchu wdzięczności za opiekę Maryi nad polskim narodem, a w tym roku szczególnie za życie i posługę kard. Wyszyńskiego. Trwa też błaganie o ustanie wojny na Ukrainie. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Gądecki: każdy wojenny akt agresji jest świętokradztwem
Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem jest działaniem świętokradczym. Nie da się zbudować dobra przemocą – powiedział dziś przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na Jasnej Górze, gdzie z udziałem biskupów trwają uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Kard. Nycz o aktualności nauczania Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego
Po tej wojnie wielcy tego świata i my wszyscy powinniśmy zastanowić się nad przyczynami tego, co się stało – powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz. W tym kontekście wskazał na aktualność nauczania Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. W święto Konstytucji 3 maja kard. Nycz przewodniczył w katedrze warszawskiej Mszy św. w intencji Ojczyzny. W modlitwie uczestniczył Prezydent RP z małżonką.
Bp Bryl: W polskiej kulturze ukształtował się model patriotyzmu gościnnego
– Miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy – mówił bp Damian Bryl w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup kaliski odprawił w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu. W homilii wskazał, że w polskiej kulturze ukształtował się model patriotyzmu gościnnego, włączającego, inspirującego się najlepszym dorobkiem sąsiadów i całej chrześcijańskiej, europejskiej kultury.
Bp Nitkiewicz: najszlachetniejsze uczucia powinniśmy wyrażać przez mowę miłości
Najszlachetniejsze uczucia, z religijnymi i patriotycznymi na czele, powinniśmy wyrażać przez mowę miłości – apelował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas obchodów uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i zarazem 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które miały miejsce dzisiaj w Sandomierzu.
Ukazał się znaczek z wizerunkiem MB Królowej Polski
Z udziałem wiceprezesa Poczty Polskiej i przeora Jasnej Góry odbyła się prezentacja wyjątkowego znaczka, który dziś wszedł do obiegu. Upamiętnia Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski. Znaczek powstał we współpracy z Zakonem Paulinów.
Łagiewniki: bielsko-żywieccy pielgrzymi dotarli do sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Do sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach dotarli 3 maja uczestnicy dziesiątej pieszej bielsko-żywieckiej pielgrzymki diecezjalnej, która wyruszyła ze stolicy Podbeskidzia 30 kwietnia br. W wędrówce pątniczym szlakiem liczącym około 100 km udział wzięło prawie 1200 osób. Hasłem pielgrzymki były słowa św. Jana Pawła II: „Wczoraj do ciebie nie należy, jutro niepewne, tylko dziś jest twoje”.
Jasnogórska ikona pochodzi z ukraińskiego Bełza
Ikona Jasnogórska jest takim punktem, w którym Kościół Zachodu uczy się pięknej tradycji Wschodu – mówi w rozmowie z Family News Service o. dr hab. Michał Legan, rzecznik prasowy Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Mało kto wie, że słynący cudami wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z Bełza w dzisiejszej Ukrainie.
Zmarła prof. Elżbieta Laskowska, współzałożycielka DA „Stryszek”
1 maja w wieku 76 lat zmarła prof. nauk humanistycznych i filolog Elżbieta Laskowska. Była jedną z założycielek i aktywną działaczką Wincentyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek” w Bydgoszczy.
VII Przemyskie Pola Nadziei – zebrano ponad 40 tys. zł
Ponad 40 tys. zł zebrano podczas kwesty w ramach VII Przemyskich Pól Nadziei. Pieniądze wesprą Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze im. św. Łazarza z Jerozolimy „Betania”, które powstaje pod auspicjami Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego. Na sfinalizowanie tej inicjatywy potrzeba jeszcze 4 mln zł.


